Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

OSTATNIA WACHTA - MOKRANY, KATYŃ, CHARKÓW,...2000

05-02-2015, 23:39
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 16.50 zł     
Użytkownik tomaszpiotr123
numer aukcji: 5032638295
Miejscowość Gdynia
Licytowało: 2    Wyświetleń: 15   
Koniec: 05-02-2015 23:35:10

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 1.00 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2000
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


OSTATNIA WACHTA - MOKRANY, KATYŃ, MIEDNOJE

 

W 82. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej (wtorek, 28 listopada), o godzinie 10:00, na gmachu Dowództwa Marynarki Wojennej (ul. Waszyngtona) zostanie uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca Polskich Marynarzy zamordowanych i zamęczonych na Wschodzie w latach 1939 - 45.

 

Aktu odsłonięcia tablicy dokona dowódca Marynarki Wojennej w towarzystwie przedstawicieli Rodzin Katyńskich. Po uroczystości odbędzie się promocja książki "Ostatnia Wachta - Mokrany, Katyń, Charków...", która dokumentuje zbrodnie popełnione na Wschodzie na oficerach, podchorążych, podoficerach i marynarzach polskich sił morskich w latach II wojny światowej. Tablica odsłonięta zostanie w hołdzie marynarzom II Rzeczypospolitej poległym we wrześniu 1939 roku na Wschodzie oraz zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie i innych miejscach na "nieludzkiej ziemi". Na tablicy umieszczono symboliczny cytat Cypriana Norwida "Są wniebogłosy... bo są przemilczenia". W tablicę wkomponowany jest "nieśmiertelnik". Dzięki nim udało się zidentyfikować ofiary w masowych grobach.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy (około godziny 10:50) w sali szkoleniowej w budynku Dowództwa Marynarki Wojennej (wejście od skweru Kościuszki) odbędzie się promocja książki "Ostatnia Wachta - Mokrany, Katyń, Charków...".

W publikacji wykorzystano materiały publikowane na łamach polskich czasopism w kraju i zagranicą w latach 1968 - 1993, a także treści meldunków szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej kontradmirała Jerzego Świrskiego i dowódcy Flotylli rzecznej Marynarki Wojennej komandora Witolda Zajączkowskiego złożone dla Naczelnego Wodza Wojska Polskiego generała Władysława Sikorskiego o przebiegu ewakuacji Kierownictwa Marynarki Wojennej z Warszawy we wrześniu 1939 roku oraz o sytuacji operacyjnej Flotylli i jej odejściu z Polesia w rejon Kocka na Lubelszczyźnie. Publikacja zawiera biogramy oficerów, podchorążych, podoficerów i marynarzy zamordowanych w Mokranach, Charkowie i Katyniu.

Intencją książki jest utrwalenie w naszej pamięci bohaterstwa marynarzy II Rzeczpospolitej. Idea opracowania tego materiału zrodziła się w Marynarce Wojennej w lutym 2000 roku. Dzięki finansowemu wsparciu Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika książka wodowana jest już jutro w 82. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej.


197 STRON

WYDAWNICTWO:

 

DOWÓDZTWO MARYNARKI WOJENNEJ

 

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ

 

ROK 2000