Oryginalny japoński drzeworyt ukiyo-e z 1877 roku Ostatni Samuraj - Saigo Takamori Autor: Toshinobu Yamazaki 1877 rok
Autor:Toshinobu Yamazaki 1[zasłonięte]857-18 Data:oryginalny tryptyk z 1877 roku Format: 73,5 cm x 36,5 cm, oban tate-e - tryptyk Rodzaj druku:drzeworyt kolorowy Oprawa: Rama z passe-partout 90cm x 55cm Stan: dobry/bardzo dobry Prace autora w najlepszych kolekcjach i muzeach świata To nie jest reprodukcja ani reprint tylko oryginalny 135 letni drzeworyt !!! 100 % Gwarancja !!! Zakupiony przed laty w renomowanej galerii Film Ostatni Samuraj „The Last Samurai” przyniósł ogromny sukces, przypomniał historię bohaterskiego samuraja - Saigo Takamori. Mimo że film jest bardzo imponujący i bez wątpienia warto go zobaczyć to historyczne wydarzenia były tylko tłem a rzeczywiste postaci źródłem inspiracji do filmu. Scena kończąca film z Tomem Tom Cruisem wręczającym miecz cesarzowi miała zupełnie inny przebieg. Drzeworyt ten jest częścią cyklu opowieści Toshinobu wydanej w 1877 roku w Japonii. Przedstawiała prawdziwą historię ostatniego wielkiego wojownika XIX wieku - ostatniego samuraja Saigo Takamori. Saigo Takamori był jednym z najbardziej wpływowych samurajów w historii Japonii. Był niższej rangi urzędnikiem kiedy daimyo z klanu Shimazu wasal Sioguna rodu Tokugawa przeznaczył go do innej roli. Miał uczestniczyć w negocjacjach pomiędzy rodem Tokugawa i dworem cesarskim. Japonia nieuchronnie wkraczała w nową erę nadchodziły koniec czasu samurajów. Siły sprzeciwiające się rządom siogunów obaliły ostatniego władcę z rodu Tokugawa -Yoshinobu Tokugawę. Stolicą było wtedy Kioto. Tam Saigo Takamori został tam mianowany dowódcą oddziałów Satsumy.
W roku 1868 nastała epoka światłych rządów cesarza Mutsuhito znana dziś jako Meiji. W styczniu w następstwie przewrotu cesarz uzyskał pełnię władzy. Japonia rozpoczęła nowy okres. Cesarz przeniósł stolicę z Kioto do Edo, nadał jej nową nazwę „Wschodnia Stolica -Tokio” Wiosną 1868 roku Mutsuhito ogłosił swoja cesarską przysięgę. Zapowiedział w niej przeprowadzenie głębokich reform. Wprowadzono nowe ograniczenia, zabrano wiele przywilejów i zmniejszono wpływy samurajów. Zmiany te nie spotkały się jednak z poparciem całego społeczeństwa. Wybuchły bunty. Mimo tego w skład nowy nowo utworzonego rządu wszedł obok kilku innych samurajów również i Saigo Takamori. Wybuchały jednak coraz to nowe rebelie. Saigo Takamori odszedł z rządu. Zrezygnował ze stanowisk (dowódcy, generała i doradcy cesarza). Wtedy wraz z nim odeszło wielu innych wpływowych urzędników i żołnierzy. Saigo Takamori jak to było pokazane w filmie, zaszył się na prowincji i całkowicie zrezygnował z życia publicznego. Założył szkołę wojskową w Kagoshimie dla wiernych wojowników, którzy odeszli ze stanowisk i razem z nim opuścili Tokio. Stał się przeciwnikiem rządu Meiji. Dziesięć lat po restauracji Meiji w 1877 roku nastąpił ponowny bunt samurajów, rozpoczęła się wojna domowa. Saigo został przywódcą rebelii Satsuma. Jego armia liczyła 12 000 ludzi. Celem jego było zdobycie potężnej twierdzy zamku Kumamoto. Okazało się to jednak zbyt trudne. Przed nadciągającymi wojskami cesarza po raz ostatni bronił się na wzgórzach Shiroyamy. Rankiem, 24 września 1877 Takamori stojąc na czele grupy swoich najwierniejszych towarzyszy po raz ostatni ruszył do walki. 24 września 1877 roku w bitwie pod Shiroyama został ciężko ranny w klatkę piersiową. Nie chciał wpaść w ręce swoich wrogów, na oczach swoich wiernych oddziałów przy pomocy kaishaku popełnił seppuku. Głowa ostatniego z walecznych została przewieziona do cesarza po klęsce jego armii. Wraz z jego śmiercią powstała legenda najbardziej walecznego z samurajów,wierzono że głowę jego ukryto by nigdy nie wpadła w ręce wroga. Po klęsce buntowników Satsuma a wraz z nią cała Japonia uznała go za wzór cnót rycerskich. Wodza otoczono boskim kultem. W 1889 został oczyszczony z zarzutu zdrady, przywrócono mu wszystkie przywileje. Jest czczony jako kami w świątyni w Tokio. Ufundowano na jego cześć wiele pomników.
W film "Ostatni Samuraj" opowiada jego historię. Saigo Takamori stał się bohaterem i wzorem dla przyszłych pokoleń japońskich żołnierzy. Yamazaki Toshinobu urodził się 1857 w ubogiej rodzinie sklepikarza w Edo. Źródła podają niestety wiele sprzecznych informacji na jego temat. Żył niestety dosyć krótko. Rozpoczął studia u mistrza Tsukioki Yoshitoshi. Był też jednym ulubionych uczniów Kunisady. W 1877 roku stworzył trzydzieści drzeworytów odbitek opowiadających o rebelii Satsumy. Był to zapis bieżących wydarzeń i rodzącego się mitu ostatniego wojownika Japonii Saigo Takamori. Rok później tworzył ilustracje Nishiki-e dla tokijskich gazet. Potem przeniósł się do Osaki, gdzie pracował już jako ilustrator książek w tym dzieł znanego pisarza Udagawa Bunkai (1[zasłonięte]848-19) z którym łączyła go przyjażn. Pracował też dla Kanagaki Robun (1[zasłonięte]829-18.) W 1885 roku wrócił do Kioto. W czerwcu zachorował ciężko na zapalenie płuc a potem na zapalenie opon mózgowych. Zmarł w Kioto w 15 września 1885 roku inne źródła podają rok 1886.
Ukiyo-e - obrazy przepływającego świata – rodzaj malarstwa i drzeworytu japońskiego. Drzeworyt, obok popularnej literatury kibiyoshi i teatru kabuki, stanowił jeden z trzech zasadniczych filarów kultury ukiyo. Być może gdyby nie dotarła do Europy sztuka ukiyo-e nie powstałby Impresjonizm, kierunek który położył trwałe fundamenty pod współczesną sztukę. Z tej japońskiej sztuki ukiyo-e wielcy artyści tacy min: jak Monet , Degas , Renoir i inni . czerpali wzory, inspiracje, często całe kompozycje. Dziś już niestety mało kto o tym pamięta. Jestem zwykłym kolekcjonerem starożytności w związku z tym opisuję przedmioty według własnej wiedzy i umiejętności zawsze pozostaję jednak otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie i podpowiedzi które mogą przyczynić się do poszerzenia czy też zweryfikowania informacji o przedmiotach na moich aukcjach. Staram się też fotografować przedmioty najlepiej jak potrafię, jeżeli zachodzi taka konieczność przesyłam foto i dodatkowy opis na maila. Nie cenię gradingu w mojej ocenie jest on zbyt ubogi i nie zawiera okoliczności i wartości dodanych do przedmiotów, wyceny takie są jedynie mechaniczną kalkulacją zużycia przedmiotu. Przedmioty sprzedaję w większości przypadków w celu wymiany w kolekcji na inne. Pozostaje otwarty na wszelkiego rodzaju pytania i negocjacje oraz jestem zainteresowany wymianą na artefakty napoleońskie i sztukę wschodu. Przedmiot aukcji jest oryginalny!!! POCHODZI Z MOJEJ PRYWATNEJ KOLEKCJI !!! Gwarantuję jego pochodzenie w 120 % !!! Pozdrawiam zainteresowanych i Polecam serdecznie :-) ukiyo-e, ostatni samuraj, samuraje, XIX wiek, drzeworyt, Japonia, japoński ,japońskie, Katana, miecz japoński, tsuba , zen,
Japonia,japoński, japońskie, Chiny,Imari,Satsuma,Arita,orientalny,chiński,samuraj,gejsza,gejsze,Chiny,chińsk chińska Japonia, japoński ,japońska Wietnam, Dynastia Ming, Orient, unikat
|
|
|
|
|