Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

osadnictwo miasta średnie MONOGRAFIA mapki wykresy

20-05-2014, 19:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 15 zł     
Użytkownik esusso
numer aukcji: 4229633641
Miejscowość Internet
Wyświetleń: 2   
Koniec: 20-05-2014 19:33:35

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Rola miast średnich w kształtowaniu systemu osadniczego Polski

Anna Runge
Miejsce wydania: Katowice
Rok wydania: 2013
Wydawca: Pracownia Komputerowa Jacka Skalmierskiego
Liczba stron: 296
Wymiary: 251 mm × 176 mm × 15 mm
Inne: bibliogr., abstract, kolorowe mapki, wykr., tab., schem.
Rodzaj publikacji: monografia

Wśród licznych prac dotyczących miast dużych i małych rzadko podejmowana jest problematyka miast średniej wielkości. Tymczasem miasta średnie pełnią ważną funkcję regionotwórczą oraz stabilizują system osadniczy, zapobiegając narastaniu dysproporcji przestrzennych w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. Niniejsza praca stanowi próbę identyfikacji klasy miast średnich oraz określenia jej znaczenia w systemie osadniczym Polski z uwzględnieniem zmian w czasie jak i ich różnicowania regionalnego. Rolę miast średnich w systemie osadniczym kraju i jego regionów badano w ujęciu:

  • strukturalnym (rola względem pozostałych składowych systemu osadniczego, jak i rola względem jego otoczenia);
  • dynamicznym (analiza zmienności czasowo-przestrzennej);
  • klasyfikacyjnym (analiza zróżnicowania miast średnich pod względem osiągniętego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego).

O ile pierwsza część pracy obejmuje identyfikację, dynamikę i klasyfikację miast średnich to w drugiej części skupiono się na czynnikach ich zmian w zakresie rynku pracy, oddziaływaniu poprzez rynek pracy na ich zaplecze a także na identyfikacji własności zewnętrznego otoczenia badanego podsystemu (systemów osadniczych krajów Europy Środkowej). Doprowadziło to w konkluzji do próby teoretycznego ujęcia problematyki miast średnich.

Praca jest adresowana zarówno do przedstawicieli środowiska naukowego (geografów, socjologów, planistów) oraz osób i instytucji zajmujących się gospodarką przestrzenną, zarządzaniem miastami czy polityką społeczną.