Orzechy ziemne (arachidowe, fistaszki) - koją nerwy, łagodzą stres.
Orzeszki ziemne mają najwięcej niacyny (witaminy B3 lub witaminy PP) ze wszystkich orzechów - 12 mg/100 g (choć niektóre źródła podają, że nawet 17 mg/100 g). W związku z tym, 100 g orzeszków ziemnych pokrywa ponad 85 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę B3 u osób dorosłych (14mg/dobę) i ponad 100 proc. dziennego zapotrzebowania na tę substancję u dzieci (6-10 mg/dobę - dzieci w wieku 1-3 lat, i 8-16 mg/dobę - dzieci w wieku 4-8 lat).
Witamina B3 przede wszystkim wspomaga układ nerwowy - koi nerwy, łagodzi stres, ułatwia zasypianie itp. W lecznictwie jest nawet podawana chorym na depresję i choroby psychiczne. Jeśli więc czujesz ciągłe zmęczenie i osłabienie, nie radzisz sobie ze stresem, bądź cierpisz na bezsenność lub z powodu migrenowych bólów głowy, sięgnij po fistaszki.
Orzechy ziemne (arachidowe, fistaszki) na pamięć i koncentrację
Zawarte w orzechach arachidowych witaminy z grupy B, magnez i NNKT poprawiają pamięć i koncentrację, łagodzą stres (np. ten związany z egzaminami). W związku z tym są polecane osobom, które wykonują intensywny wysiłek umysłowy, np. uczniom, studentom itp. Z tych samych powodów orzeszki ziemne powinny się znaleźć także w diecie seniora, tym bardziej, że badania naukowe sugerują, że fistaszki mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
Orzeszki ziemne powinny się znaleźć także w diecie mężczyzn. Zawarta w nich wyżej wspomina arginina przyczynia się do poprawienia sprawności seksualnej poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wyniki badań sugerują nawet, że L-arginina może być pomocna w leczeniu zaburzeń erekcji. Nic dziwnego, że fistaszki są od dawna uważane za afrodyzjak.
Orzechy ziemne (arachidowe, fistaszki) na odchudzanie
Orzechy arachidowe, mimo że w połowie składają się z tłuszczu i są dość kaloryczne, mogą skutecznie pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów - oczywiście, jeśli będą spożywane w ograniczonych ilościach i co jakiś czas. Wszystko za sprawą NNKT, które regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Poza tym fistaszki zawierają błonnik (8 g/100 g), który szybko i na długo wypełnia żołądek, dając uczucie sytości. Ponadto fistaszki podnoszą poziom serotoniny w organizmie, która zarówno zmniejsza apetyt, jak i znacząco poprawia nastrój. Naukowcy przekonują, że ich włączenie do codziennej diety może przyczynić się do zmniejszenia masy ciała, i to o prawie półtora kilograma w niedługim czasie.