Ze wzglądu na swój skład orzeszki cedrowe są odżywcze i absolutnie niezbędne dla zdrowia organizmu. Surowe orzechy zawierają białko (19%), węglowodany (14%), tłuszcze (67%). Biorąc pod uwagę, że białka są maksymalnie zbalansowane, są one niemal całkowicie wchłaniany przez organizm. Kaloryczność cedrowych orzeszków wynosi 628 kcal na 100 g., są one zatem cennym źródłem energii.Wiadomo, że orzeszki cedrowe pożytecznie wpływające na funkcjonowanie organizmu są stosowane w celu zapobiegania wielu chorobom. Zdolność nienasyconych kwasów tłuszczowych do rozkładania tłuszczy wpływa pozytywnie na pracę serca i elastyczność naczyń. Oznacza to skuteczną profilaktykę miażdżycy, niedokrwienia i nadciśnienia tętniczego. Lecznicze właściwości orzeszków wspomagają pracę układu trawiennego, komórek mózgowych i ogólnie wzmacniają organizm. Ponadto, dzięki stabilizacji metabolizmu poprawiają stan paznokci, włosów i tkanek kości
Orzeszki cedrowe są rzeczywiście generatorem zdrowia. Zawarte w nich pożyteczne substancje mają kolosalny wpływ na organizm. Witamina A jest organizmowi niezbędna do właściwego wzrostu, jest też warunkiem zdrowych oczu; Witamina E jest doskonałym antyoksydantem, uczestniczy w przemianie białkowej; Witamina B1 wykazuje pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy; Witamina PP uczestniczy w procesie krwiotwórczym; Witamina B2 uczestniczy w budowaniu tkanek organizmu i reguluje pracę wątroby. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są nie tylko witaminy, ale także mikroelementy: fosfor wapń cynk magnez żelazo Najcenniejszą substancją znajdującą się w cedrowych orzeszkach są niezastąpione aminokwasy.
Taki wspaniały naturalny produkt, jakim są cedrowe orzeszki nie ma szkodliwego wpływu na organizm. Wyjątek może stanowić nadmierne spożycie przy nadwadze. Ponieważ w 67% składają się one z tłuszczy – nie zaleca się spożycia większego, niż 30-40 gram dziennie.
Oczywiście niosące zdrowiu tak wielki pożytek orzeszki stosuje się szeroko w przygotowaniu potraw: wchodzą one w skład mięsnych i rybnych potraw, przeróżnych sałatek i surówek, pieczywa i wyrobów cukierniczych; można na ich bazie przygotować przepyszne sosy i pasty. Dodając orzeszki można nadać przygotowywanym potrawom niepowtarzalny smak. Z orzeszków tych otrzymuje się wysokowartościowy olej jakościowo przewyższający inne tłuszcze.
Mają one także szerokie zastosowanie w kosmetologii: szampony, kremy i sera terapeutyczne na bazie orzeszków cieszą się zasłużoną popularnością wśród użytkowników.
Kraj pochodzenia: Syberia
|
|
|