Krzysztof Bracha - Casus pulchri de vitandis erroribus conscientiae purae. Orzeczenia kazuistyczne kanonistów i teologów krakowskich z XV w.
Wydawnictwo: DiG
Seria: nd
Rok wydania : 2013
Wydanie : bd
Nakład : bd
ISBN:[zasłonięte]978-8381-760-1
Stron : 182
Format :170x245 mm
Oprawa : miękka
Opis:Książka przedstawia powstałe w I poł. XV w. krakowskie orzeczenia kazuistycze:
Casus pulchri de vitandis erroribus concientiae purae. Jest to źródło, które od dawna wzbudzało zainteresowanie badaczy. Udostępniamy je z obszernym komentarzem i edycją krytyczną w aneksie. Casus pulchri to bardzo cenny dokument życia religijnego w Polsce późnego średniowiecza. W ściślejszym znaczeniu to przykład summy spowiedniczej w typie Summa de casibus o pochodzeniu uniwersyteckim.
Casus pulchri zawierają orzeczenia w rozmaitych sprawach z zakresu duszpasterstwa parafialnego, głównie praktyki spowiedzi i spraw małżeńskich, które budziły spory lub wątpliwości, i z tych powodów były przedkładane pod osąd mistrzów uniwersyteckich. Rozpatrywane sprawy układają się w wielobarwną paletę tematów. Przewija się w nich bogactwo życia religijnego i społecznego, a proza drobnych spraw dnia codziennego miesza się z powagą prawd wiary, rzeczy ostatecznych, warunków koniecznych do zbawienia i sakramentów.
Choć Casus pulchri reprezentują przekaz normatywny, odpowiadają na autentyczne przypadki w ich społecznym wymiarze. Są przykładem orzeczeń zredagowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej elity naukowej późnego średniowiecza, teologów i kanonistów: Stanisława ze Skarbimierza, Mikołaja Kozłowskiego, Andrzeja z Kokorzyna, Jana Kantego, Dziersława z Borzymowa, Jakuba z Zaborowa oraz Jana Elgota.
Casus pulchri to również interesujący przykład roli Krakowa jako ośrodka myśli teologicznej i prawnej, zwróconego w stronę pastoralnych zastosowań i praktycyzmu. Zbiór 90 orzeczeń Casus pulchri jest też znakomitym świadectwem relacji uniwersytetu ze światem zewnętrznym oraz funkcji eksperckich mistrzów uniwersyteckich.
Spis treści:
Wstęp
1. Casus pulchri. Stan badań
2. W kręgu piśmiennictwa pastoralnego w późnym średniowieczu
2.1. Theologia practica
2.2. Piśmiennictwo penitencjalne w Europie
2.3. Piśmiennictwo penitencjalne w Polsce
2.4. Kodeksy z tekstem Casus pulchri jako kolekcje pastoralne
3. Atrybucja, redakcja, odbiorca
4. Problematyka treści
4.1. Spowiedź i Komunia
4.2. Obyczajowość małżeńska i rodzinna
4.3. Pielgrzymowanie
4.4. Zwyczaje życia codziennego
5. Datacja redakcji i filiacja rękopisów Casus pulchri
5.1. Datacja redakcji
5.2. Filiacja rękopisów
6. Zasady edycji
7. Opisy kodykologiczne rękopisów
7.1. Cod. Lwów Narodowa Naukowa Biblioteka Ukrainy im. Wasyla Stefanyka. Oddział Rękopisów. Zespół 5: 3297/I (dawniej Lwów Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich)(= BOss. 3297) (=A)
7.2. Cod. Mogiła/Kraków Biblioteka Klasztoru oo. cystersów 621 (81) (=Mogiła/Kraków 81) (=B)
7.3. Cod. Gniezno Archiwum Archidiecezjalne 158
(=Gniezno AA 158) (=C)
8. Tabela: Casus pulchri. Wykaz kazusów i atrybucji
Wykaz skrótów bibliograficznych
Bibliografia
ANEKS
Wykaz skrótów i symboli
Casus pulchri
Ilustracje 1–3
Summary
Indices personarum et locorum
Stan książki bardzo dobry, nowa. Okładka zgodna ze zdjęciem. Zobacz inne moje aukcje. Dane do przelewu otrzymasz w liście od Allegro informującym Cię o wygraniu aukcji (na samym dole).