Nasze orzechy brazylijskie zbierane są z dziko rosnących drzew w Amazonii boliwijskiej. Dostarcza ich orzesznica wyniosła, znana też jako orzesznica brazylijska czy bertolecja (Bertholletia excelsa), osiągająca nawet 50 m wysokości. Drzewa te nie nadają się do uprawy na plantacjach, stąd na rynek światowy trafiają orzechy zbierane w dżungli. Zbieraniem trudnią się tubylcy. Jest to zajęcie trudne i niebezpieczne, co jest przyczyną wysokiej ceny tych orzechów. Spadające z dużej wysokości ciężkie (1-3 kg) owoce orzesznicy, zawierające orzechy, mogą spowodować poważne urazy, a nawet śmierć zbieraczy. Smak orzechów brazylijskich zbliżony jest do słodkich migdałów. Można je jeść jako przepyszną, egzotyczną przekąskę, wykorzystywane są jako składnik musli, deserów czy wypieków, mogą być też podawane z serami jako przystawka. Orzechy brazylijskie należą do najcenniejszych orzechów świata. Są najbogatszym znanym źródłem selenu, ale też dostarczają magnezu, fosforu, potasu, cynku, wapnia, żelaza, miedzi, oraz witamin A, B1, B9 i E. Zawierają też wiele przeciwutleniaczy, których dobroczynny wpływ na organizm jest wzmacniany przez wysoką zawartość selenu. Dlatego mogą być wykorzystywane m.in. w profilaktyce raka. Natomiast wysoka zawartość selenu sprawia, że nie powinno się ich spożywać w dużych ilościach, gdyż pierwiastek ten, choć niezbędny dla organizmu, nie powinien być dostarczany w zbyt dużych dawkach. Orzechy brazylijskie zawierają znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym omega 3, które umożliwiają prawidłową pracę układu krwionośnego, zapobiegają miażdżycy, zabezpieczają serce przed zawałem i pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Dostarczają też - co jest rzadkością wśród pokarmów roślinnych - pełnowartościowe białko, zawierające (podobnie jak mięso i nabiał) wszystkie niezbędne aminokwasy. Ze względu na swoje walory orzechy brazylijskie polecane są wegetarianom i weganom. Stanowią cenny składnik pożywienia osób na diecie bezglutenowej. Mają również niski indeks glikemiczny, mogą być więc spożywane przez diabetyków. Produkt posiada certyfikat produkcji ekologicznej oraz certyfikat produktowy Sprawiedliwego Handlu Fairtrade. Pochodzi od certyfikowanej organizacji Sprawiedliwego Handlu. Kraj pochodzenia: Boliwia. Produkcja: Cooperativa Agrícola Integral Campesino (CAIC). Dystrybucja: Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”, Organizacja Pożytku Publicznego, certyfikowana organizacja Sprawiedliwego Handlu.
Certyfikowany produkt Sprawiedliwego Handlu zapewnia pełną satysfakcję konsumentom oraz wsparcie dla ubogich producentów z Trzeciego Świata. Kupując produkty Sprawiedliwego Handlu dajesz drobnym rolnikom z krajów ubogiego Południa szansę na lepsze warunki życia i pracy nie dzięki jałmużnie, ale z własnej, uczciwie wynagradzanej pracy. Pomagasz eliminować pracę dziecięcą i niewolniczą oraz poprawiać warunki pracy, wspierasz projekty rozwojowe dla całych społeczności lokalnych, w których żyją producenci, jak budowa szkół, ośrodków zdrowia, wodociągów itp., a także ochronę środowiska naturalnego. W zamian za swoje pieniądze otrzymujesz najwyższej jakości produkty naturalne: bez chemii, substytutów, sztucznych smaków i zapachów czy modyfikacji genetycznych. Możesz mieć też dodatkową satysfakcję z wspierania światowego ruchu Sprawiedliwego Handlu i uczestnictwa w pomocy rozwojowej.
Nasza działalność opiera się w dużym stopniu na wolontariacie, dlatego zakupione produkty wysyłamy 2 razy w tygodniu - we wtorki i piątki. Przy zamówieniu większej ilości produktów można sporo zaoszczędzić na kosztach przesyłki, które zależą od ich łącznej wagi - zapraszamy więc na inne nasze aukcje. Po zamówieniu większej ilość produktów prosimy obliczyć należność za przesyłkę wg tabeli na stronie O Mnie. W razie wątliwości prosimy o kontakt - podamy koszt przesyłki mailem. Proszę wcześniej nie wpłacać należności.
Odbiór osobisty możliwy w Poznaniu, ul. Poznańska 25, pn-pt godz. 11.00-18.00, bez dodatkowych kosztów. Płatność gotówką przy odbiorze.