Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Orzeł wz.27 haftowany Godło II RP , duży 32x36cm

08-02-2014, 23:43
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 99 zł     
Użytkownik 39RPpl
numer aukcji: 3930994591
Miejscowość GOP
Wyświetleń: 25   
Koniec: 08-02-2014 23:42:33
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Orzeł wz.27 Godło II RP 


 haftowany orzeł biały wielkości 19x22cm

na czerwonym suknie 32x36cm



Masz pytanie – zadzwoń, chętnie odpowiem, wyjaśnię; 531 [zasłonięte] 688

ZAPRASZAM NA POZOSTAŁE AUKCJE
- KUPUJĄC U MNIE NA INNYCH AUKCJACH ZA WYSYŁKĘ PŁACISZ TYLKO RAZ


Trochę historii;
II Rzeczpospolita - państwo polskie odrodzone w 1918 po 123 latach zaborów.
Godło Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunkiem orla białego w koronie z rozłożonymi skrzydłami na czerwonym tle.
Według legendy trzej bracia Lech, Czech i Rus podróżowali przed wiekami przez Europe w poszukiwaniu miejsca osiedlenia. Pewnego dnia przybyli w okolice, które szczególnie podobały się Lechowi, gdzie znajdowały się bardzo liczne orle gniazda. Lech obserwując zachód słońca, zauważył na różowym niebie szybującego białego orla. Uznał to za znak, ze jest to miejsce, w którym powinien osiedlić się i założyć swoje państwo. W ten sposób powstało historyczne państwo Lechitów, które po wiekach przybrało nazwę Polska. Lech wybudował miasto, któremu nadal nazwę Gniezno (od orlego gniazda), a na herb wybrał białego orla z rozpostartymi skrzydłami. Jego dwaj bracia udali się w dalsza podróż, zakładając sąsiednie państwa.
W czasach starożytnych, niektóre narody wizerunek orła uznawały za symbol najważniejszego boga. W różnych epokach historycznych orzeł był także symbolem władzy państwowej. Na przykład w mitologii greckiej i rzymskiej, orzeł był symbolem wielkości i majestatu. W starożytnym Rzymie orzeł był herbem rzymskich legionów.
Dane historyczne potwierdzają, ze wizerunek orla pojawił się po raz pierwszy na monetach bitych w czasie panowania pierwszego polskiego króla , Bolesława Chrobrego, (992 - 1025), syna Mieszka I. W okresie tym orzeł piastowski nie miał jeszcze korony a najczęściej malowany był na tarczach rycerzy na czerwonym tle. W czasie ważnych wydarzeń i uroczystości orzeł biały traktowany był jako insygnia królewska.
Jednak jako symbol heraldyczny orzeł biały w koronie na czerwonym tle, zaistniał po raz pierwszy 25 czerwca 1295 roku w czasie uroczystości koronacji króla Przemysława II, która odbyła się w Gnieżnie. Przemysław II polecił przygotować sobie sygnet na którym wybito wizerunek orla z napisem w otoku "Bóg przywrócił Polakom zwycięskie znaki". W ten sposób orzeł biały stal się oficjalnym godłem Rzeczypospolitej i używany był przez wszystkich polskich monarchów. Umieszczany byl na królewskich szatach, osobistej broni oraz na sztandarach. Orzel bialy byl królewska insygnia dynastii Piastów (takze w okresie podzialu dzielnicowego), Jagiellonów, Wazów a takze polskich królów pochodzacych z wyboru przez wolna elekcje. Godlo to eksponowane bylo w czasie ceremonii koronacyjnych, wolnych elekcji, zawierania umów miedzynarodowych, wizyt zaprzyjaznionych monarchów, posiedzen Sejmu, królewskich slubów i pogrzebów oraz na polu walki.
W czasie panowania Wladyslawa Jagielly, polski orzel bialy w koronie polaczyl sie na królewskim herbie z godlem Wielkiego Ksiestwa Litewskiego - Pogonia (na czerwonym tle sylwetka rycerza z mieczem w reku i z tarcza, na której niebieskim tle umieszczony jest zlocony podwójny krzyz). W ten sposób powstalo godlo Rzeczypospolitej Obojga Narodów, symbolizujace unie korony z narodem litewskim.
Przez wieki wizerunek orla znajdujacego sie na godle panstwa polskiego wielokrotnie ulegal zmianom ale niezmiennie pozostawal jako jego zasadniczy element. Bialy kolor orla oznacza czystosc a czerwone tlo na jakim jest umieszczony majestat.
W 1795 roku po III rozbiorze Polski, orzel bialy zostal usuniety z godla polskiego i zastapiony symbolami panstw - zaborców, czarnymi orlami dwuglowymi cara rosyjskiego i cesarza autriackiego, oraz jednoglowym orlem pruskim. Polski bialy orzel nigdy jednak nie zostal zapomniany przez rodaków i pojawial sie zawsze w czasie patriotycznych uroczystosci, manifestacji a w szczególnosci w czasie powstan narodowych przeciwko zaborcom.
Po odzyskaniu przez Polske niepodleglosci w 1918 roku, bialy orzel w koronie stal sie oficjalnym godlem II Rzeczypospolitej.
W czasie II wojny swiatowej (1939 - 1945), godlo i flaga panstwowa byly najwazniejszymi symbolami walki narodu polskiego z okupantem i uzywane byly jako symbole narodowe przez Armie Krajowa i Polskie Panstwo Podziemne.