Etykieta:
|
Więcej o miso
Pasta miso. Istnieje kilka rodzajów pasty miso, które choć do siebie zbliżone - posiadają nieco odmienny smak i właściwości. Tradycyjnie pastę miso robi się w ten sposób, że miesza się ze sobą gotowaną rozgniecioną soję z gotowanym rozgniecionym ryżem (lub jęczmieniem), solą i specjalnym szczepem bakterii koji (wym. japońska: kodźi). Ten sam szczep bakterii wykorzystuje się m.in. do tradycyjnej produkcji sake.
Są to bakterie cenione w Japonii tak bardzo, jak u nas bakterie jogurtowe itp. (np. acidophilus). Wykazują one bardzo korzystne właściwości dla ludzkiego organizmu - m.in. zwiększają odporność i zwalczają bakterie szkodliwe dla organizmu człowieka.
Następnie mieszanina ta leżakuje przez przynajmniej pół roku. W produkcji przemysłowej podwyższa się nieco ciśnienie, by czas dojrzewania miso skrócić do 3 miesięcy. Pasta miso w zależności od składu (czysta, z ryżem, z jęczmieniem), proporcji składników i szczegółów technologii, może mieć kolor od ciemnobrązowego, poprzez jasnobrązowy, aż po prawie biały.
Przepis - na zupę miso
Najistotniejsze jest to, że pasta miso jest bardzo aktywna biologicznie. Dlatego należy ją dodawać zaraz po zakończeniu gotowania (odstawieniu z palnika) zachowując w ten sposób jej oryginalne walory smakowe i biologiczne.
W uproszczeniu można powiedzieć, że każda zupa warzywna, do której doda się nieco pasty miso - będzie miała cechy zupy miso.
Ponieważ pasta miso jest słona - zupy wcześniej nie powinno się solić. Zazwyczaj na średnią porcję zupy dla 1-2 osób daje się 1 łyżkę pasty miso. Przy większej ilości zupy - dodajemy odpowiednio 2-3 łyżki pasty.
Najprostsza wersja zupy miso polega na ugotowaniu zupy warzywnej (gotujemy ze sobą pokrojone w kostkę: marchew, korzeń pietruszki, korzeń selera, korzeń pora, posiekaną cebulę, ewentualnie czosnek - możemy dodać nieco ugotowanej wcześniej fasolki - najlepiej czerwonej lub czarnej). Oczywiście, do przyrządzania zupy miso można użyć bardzo różnych kompozycji warzyw. Czasem dodaje się też owoce morza. Zupy nie solimy, możemy natomiast dodać nieco odpowiadających nam przypraw (typu majeranek, tymianek, kminek, estragon, cząber, ewentualnie nieco imbiru lub kurkumy). Możemy przyprawić tę zupę tradycyjnie, tak jak zazwyczaj, jednak nie dodajemy zasmażki i nie zabielamy jej śmietaną.Jako tłuszczu możemy użyć oleju sezamowego, który nada zupie bardziej orientalny smak lub też oleju z pestek winogron, czy oleju rzepakowego.
Po ugotowaniu warzyw na miękko w zupie, odstawiamy garnek z palnika i dodajemy pastę miso - mieszamy zupę, aż pasta zupełnie się w niej rozpuści. Pastę miso możemy też rozmieszać oddzielnie w szklance z wywarem i dodać znów do zupy. Sposób ten jest technicznie łatwiejszy.
Pozostawiamy całość po wymieszaniu na minutę-dwie i zupa jest gotowa do spożycia. Przed nalaniem do miseczek lub talerzy warto jeszcze raz zamieszać zupę w garnku.
Bardziej tradycyjny sposób przyrządzania zupy miso.
Do tradycyjnej zupy miso Japończycy dodają zazwyczaj jakieś grzyby. Możemy użyć kilka pieczarek lub boczniaków lub grzybów mun. Dodatkowo możemy przyszklić w garnku pokrojoną w paski lub posiekaną cebulę. Następnie wlewamy do garnka wodę w ilości szklanka na jedną osobę, dodajemy warzywa i gotujemy.
Tradycyjnie do takiej zupy dodaje się również
glony wakame lub
glony kombu. Glony te dodaje się razem z warzywami, aby podczas gotowania stały się miękkie, a ich wywar przeszedł do zupy.
Pod koniec gotowania możemy dodać pokrojony w kostkę serek sojowy tofu. Następnie, po wyłączeniu ognia, dodajemy do całości pastę miso.
Dodatkową atrakcją może być posypanie na sam koniec po wierzchu zupy rozkruszonym glonem nori. Podobną funkcję (dekoracyjną i smakową) może w zastępstwie pełnić posiekana pietruszka.
I już możemy się rozkoszować smakiem zupy miso.
źródło: www.seremet.org/miso.html
Posiadamy w sprzedaży wszystkie dodatki do zupy miso. Zapraszamy na inne nasze aukcje.