Ortografia w gimnazjum
1-3 Ćwiczenia
Stypka Alicja
Zeszyt ćwiczeń z ortografii dla uczniów wszystkich klas gimnazjów. Gramatyka w gimnazjum i Ortografia w gimnazjum to seria zeszytów ćwiczeń dla gimnazjalistów, mająca na celu rozwijanie ich sprawności językowej, kształcenie umiejętności poprawnego posługiwania się językiem ojczystym oraz lepsze przygotowanie do egzaminów końcowych. Wykorzystane w ćwiczeniach teksty z wielu dziedzin nauki poszerzają ogólną wiedzę ucznia, a cytaty z literatury uwrażliwiają na piękno języka i kształtują umiejętność czytania ze zrozumieniem. Zeszyty zawierają ćwiczenia zróżnicowane pod względem trudności. Pod koniec każdego działu znajdują się ćwiczenia podsumowujące, a dodatkowe sprawdziany utrwalają zdobytą wiedzę i umiejętności. Zamieszczone w książkach rozwiązania pozwalają uczniowi na samodzielną pracę i kontrolę postępów w nauce. Książki napisane są w taki sposób, że mogą być stosowane niezależnie od wykorzystywanych przez uczniów podręczników, nie tylko podczas lekcji w szkole, ale i do nauki samodzielnej.
Słownik ortograficzny ucznia
- Polecany przez nauczycieli
- Najnowsze zasady pisowni
- Największy słownik szkolny
Słownik ortograficzny ucznia to najnowsze wydanie słownika ortograficznego przygotowane szczególnie z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Opracowany przez nauczycieli i metodyków języka polskiego przy współpracy z językoznawcami zbiór słów jest doskonale dostosowany do potrzeb szkolnych.
Słownik zawiera ponadto wszystkie najnowsze zasady pisowni napisane w przystępny i klarowny sposób. Niezwykle poręczny format oraz atrakcyjna szata graficzna są dodatkowymi atutami Słownika ortograficznego ucznia.
Ogólne zasady pisowni
- Zasady pisowni samogłosek "ó", "u"
- Zasady pisowni samogłosek: "ą", "ę"
- Zasady pisowni spółgłosek "rz", "ż"
- Zasady pisowni spółgłosek "ch", "h"
- Zasady użycia liter "j", "i"
- Połączenia literowe: "em", "en", "om", "on"
- Połączenia literowe: "kie" - "gie", "ke" - "ge", "kę" - "gę"
- Połączenie literowe "rż"
- Zakończenia bezokolicznika
- Zakończenie rzeczowników: "-stwo"
- Zakończenia rzeczowników: "-dztwo", "-ctwo"
- Zakończenie przymiotników: "-ski"
- Zakończenia przymiotników: "-dzki", "-cki"
- Pisownia dopełniacza liczby pojedynczej rzeczowników rodzaju eńskiego zakończonych na "-ja", "-ia", "-ea" po spółgłoskach
- Wyrażenia przyimkowe i przyimki złożone
- Pisownia partykuły: "nie" z różnymi częściami mowy
- Cząstka: "by" i jej połączenia
- Przedrostki: "-roz", "-bez"
- Przedrostek: "z-" ("z-", "s-", "ś-")
- Przedrostek: "wz-" ("wz-", "weź-", "ws-", "wes-")
- Pisownia wielkich i małych liter
- Skróty i skrótowce
Skróty zastosowane w słowniku
Słownik ortograficzny