Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ORKA NA UGORZE Jan Wiktor

29-01-2014, 21:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 4 zł     
Użytkownik rybik_cukrowy
numer aukcji: 3900632552
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 29-01-2014 19:37:39

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1954
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji, dziś mam do zaoferowania książkę:



"ORKA NA UGORZE"


 
Jan Wiktor


   

wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
stron: 319.
stan książki: dostateczny/zły
(Książka ponad pół wieku leżała na strychu, ma pobrudzoną okładkę, ma też pożółkłe kartki, przebarwienia i przybrudzenia, kartki były rozcinane nożem i są postrzępione, ogólnie jest poniszczona ale kompletna w 100%).

 

 

 

 

 

 

"Orka na ugorze", powieść Jana Wiktora, wydana we Lwowie 1935. Utwór zawiera obraz wsi podhalańskiej (okolice Szczaw­nicy) w okresie kryzysu ekonomicznego lat trzydziestych XX wieku. Fabułę powieści tworzą wydarzenia z życia kilku rodzin chłopskich (Malinowskich, Bielów, Doboszów), ilustrujące moralne skutki skrajnej nędzy, które doprowadzają chłopa - ciemnego i fanatycznie przywiązanego do ziemi, do zerwania więzi i uczuć rodzinnych, całkowitego upodlenia i niemal barbarzyńskich czynów. Biel - główny reprezentant starszego pokolenia - działa pod wpływem ślepego instynktu, kierując się w życiu zabobonem, prymitywną wiarą i bezgraniczną nienawiścią. Możliwość zmiany sytuacji na wsi autor łączy z pokoleniem młodych (m. in. Alojz Malinowski, Hanka Tomalanka), drogą oświaty i kształtowania świadomości społecznej chłopów. Tytuł powieści jest aluzją do roli szkoły na wsi oraz do ogromu wysiłku i poświęcenia nauczycielki, której działalność objęła nie tylko młodzież, ale również społeczeństwo dorosłych. Autor oskarża ówczesne władze oświatowe, paraliżujące postępowe inicjatywy pedagogiczne (zwolnienie nauczycielki), popierające zaś brutalne, rutyniarskie i tradycyjne metody nauczania i wychowania. Zarysowując możliwości przebudowy wsi autor polemizuje z Żeromskim i Reymontem, czyniąc rzecznikiem swoich poglądów byłego żołnierza Tomalę, światłego chłopa samouka, który krytykuje ideologię "szklanych domów" i filo­zofię Judyma, jako niesprawdzalne i abstrakcyjne, a także przeciwstawia się zbyt folklorystycznej wizji wsi w "Chłopach" Reymonta.

W założeniu powieść miała składać się z dwóch części, a choć cz. 2 nie powstała, pewne motywy autor wyko­rzystał w napisanej w przededniu II wojny świat, powieści "Zbuntowany" (wyd. 1948).

"Orka na ugorze" napisana barwnym języ­kiem, stylizowanym na gwarę góralską, spotkała się z żywym przyjęciem współczesnej krytyki i zyskała autorowi nagrodę literacką miasta Krakowa oraz Złoty Wawrzyn PAL (1937). Wielokrotnie wzna­wiana (wydanie 10 w 1956), tłumaczona była m. in. na czeski i słowacki.

 

 

 

 

 

 

 

Jan Wiktor (ur. 1 listopada 1890 w Radomyślu nad Sanem, zm. 17 lutego 1967 w Krakowie) – polski pisarz, publicysta, dziennikarz, działacz ludowy, poseł na Sejm PRL I kadencji.

Jako publicysta zadebiutował w 1912 w radykalnej prasie w Galicji. Pracował w "Gazecie Podhalańskiej” i brał udział w akcji w czasie plebiscytu na Spiszu i Orawie. Był posłem do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm I kadencji (1952–1956). Został odznaczony m.in. Złotym Wawrzynem Akademickim (1937) oraz wyróżniony Nagrodą Państwową I stopnia (1964).

W 1953 podpisał tzw. apel krakowski.

Znany był jako piewca piękna Pienin, jego największe dzieła powstawały podczas jego pobytów w Szczawnicy, gdzie zamieszkiwał w pensjonacie Szalay. W krajobraz Pienin wpisał akcję wielu dzieł, m.in. swojego najwybitniejszej powieści, "Orka na Ugorze", której bohaterką jest szczawnicka nauczycielka.

22 lipca 1964 z okazji 20-lecia Polski Ludowej otrzymał nagrodę państwową I stopnia. Uchwałą Rady Państwa z dnia 21 listopada 1953 r. "W związku z 40-leciem pracy literackiej" odznaczony został Orderem Sztandaru Pracy II klasy.

Doceniono jego zasługi w popularyzacji Pienin, nazywając jego nazwiskiem jeden z pienińskich rezerwatów przyrody – Wąwóz Homole. W okresie PRL był też przez pewien czas patronem I LO w Dębicy.



 

 

 

 


 

Przed zalicytowaniem koniecznie zapoznaj się ze stroną "o mnie" !!!

ODPOWIADAM NA WSZYSTKIE PYTANIA pisz na gg[zasłonięte]23279 lub dzwoń 889 [zasłonięte] 506.

ORKA NA UGORZE Jan Wiktor