Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ORGANIZACJE MŁODZIEŻOWE WARSZAWA 1[zasłonięte]864-19 UNIKAT

09-09-2014, 19:51
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4561481207
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 6   
Koniec: 09-09-2014 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Organizacje, związki, ruchy
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1988
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Bogdan Hillebrandt Gereon Iwański Zenon Kmiecik Krzysztof Potocki Tadeusz Sierocki Jan Tomicki
POSTĘPOWE ORGANIZACJE MŁODZIEŻOWE W WARSZAWIE
1864—1976
POD REDAKCJĄ BOGDANA HILLEBRANDTA
Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa 1988
Projekt okładki
EWA ŁUKASIK
Dobór ilustracji LEONARD DUBACKI
Redaktor
DANUTA RAWSKA
Redaktor techniczny MARIANNA WACHOWICZ
Korekta
ZESPÓŁ




SPIS TREŚCI

Wstęp.............................. 5
Zenon Kmiecik
Początki ruchu młodzieżowego w Warszawie (1864—1904) ...... 9
Zenon Kmiecik
Młodzież warszawska w rewolucji 1905—1907 ............. 28
Zenon Kmiecik
Młodzież warszawska i jej organizacje w latach 1908—1918 ..... 46
Jan Tomicki
Socjalistyczny ruch młodzieżowy w Warszawie w latach 1918—1939 . . 61
Gereon Iwański
Młodzież komunistyczna Warszawy w latach 1918—1938.......110
Bogdan Hillebrandt
Konspiracja młodzieżowa w Warszawie w okresie okupacji hitlerowskiej . 151
Tadeusz Sierocki
Polityczne organizacje młodzieżowe w Warszawie (1944—1948) .... 187
Bogdan Hillebrandt
Stołeczna organizacja ZMP.....................221
Bogdan Hillebrandt
Stołeczna organizacja ZMS ....................250
Krzysztof Potocki
Chorągiew Warszawska ZHP w Polsce Ludowej...........283
Indeks .............................312
Spis ilustracji...........................319




WSTĘP

Młodzież w wieku między 15 a 29 rokiem życia stanowi ponad 26% naszego społeczeństwa, a grupa w wieku lat 20—29, w większości czynna zawodowo, prawie 19 %. Oznacza to, iż jest ona nie tylko przysłowiową przyszłością narodu, ale w coraz większym stopniu kształtuje jego teraźniejszość.
Postawy, potrzeby i aspiracje młodzieży, zważywszy na znaczącą rolę młodego człowieka zarówno w Polsce, jak i w całym współczesnym świecie, stanowią zagadnienia o dużym ciężarze gatunkowym. Kształtowane są one przez otaczającą rzeczywistość, a także przez wychowanie, jakie młody człowiek otrzymuje w domu, w szkole i w organizacji młodzieżowej. W gradacji powyższej bezsprzeczna jest dominująca rola rodziny w procesie wychowawczym. Natomiast sporna byłaby kwestia, co w większym stopniu wpływa na kształtowanie osobowości młodego człowieka — szkoła czy organizacja młodzieżowa. Szkoła i pobierana w niej nauka jest dla ucznia obowiązkiem. Do organizacji młodzieżowej w większości przypadków wstępuje dobrowolnie. W przeszłości bywało, iż akces do pewnych organizacji mógł ściągnąć na młodego człowieka represje, czy to władz szkolnych, czy nawet administracyjnych. Jednocześnie przynależność do organizacji pro-państwowej może przynieść określone korzyści i ułatwić start życiowy, co też nie jest kwestią bez znaczenia. Niemniej jednak czynnik dobrowolności przy podejmowaniu decyzji wstąpienia do określonej organizacji zawsze występuje i w sumie jest decydujący. To rzutuje również na stosunek do prezentowanego przez organizację programu i podejmowanych akcji. Młodzież bierze w nich udział z obowiązku, ale ma zarazem świadomość, iż współuczestniczy w przedsięwzięciu, w którym może wykazać swą inwencję i ofiarność, a efekty owego przedsięwzięcia będą służyć w równym stopniu jej samej, jak i ogółowi społeczeństwa.
Wychowanie przez czyn i działanie stanowi podstawowy element programu wychowawczego związków młodzieży. Ma ono bezprzeczną przewagę nad wychowaniem werbalnym, poprzez pouczające wykłady i pogadanki.
W wychowaniu młodego człowieka ważną też rolę odgrywają stawiane mu wzorce osobowe. Najczęściej czerpie je z historii. Ma to swój pozytywny walor, ale czasami odstrasza przesadną monumentalnością bądź nieprzydatnością prezentowanych cech do współczesnego życia. Do młodego człowieka najbardziej przemawiają wzorce czerpane z życia, które sam podpatruje. Może nim być również przywódpa rówieśniczego związku, swój autorytet wśród kolegów zdobywający własną pracą i przykładem. Nie jest rzeczą przypadku, że niemal wszyscy znani działacze społeczni XX w., niezależnie od klasowego i politycznego oblicza ruchu, w którym uczestniczyli, swój polityczny życiorys rozpoczynali w organizacjach młodzieżowych. Ukształtowane w tym czasie układy, zawiązane sympatie lub narosłe animozje jakże często dawały o sobie znać w latach późniejszych, gdy dawni aktywiści młodzieżowi stawali się działaczami czy nawet liderami stronnictw politycznych. Polski ruch młodzieżowy ma bogatą tradycję historyczną, a etapy jego rozwoju są adekwatne do sytuacji i przeobrażeń, jakie w ciągu ostatnich dwóch stuleci przechodził naród polski. A przeżywał on w tym czasie cztery, jakże różne okresy — lata niewoli, w których nie istniała polska państwowość, a rodzący się ruch młodzieżowy od swego zarania zmuszony był działać tajnie; odzyskanie niepodległości i 20 lat wolnego państwa, w którym społeczeństwo zyskało swobody polityczne, a młodzież możliwość jawnego udziału w życiu publicznym ; okres II wojny światowej i hitlerowskiej okupacji, kiedy członkowie podziemnych organizacji młodzieżowych dzielili czas między walką z okupantem a pracą nad sobą i przygotowaniem do politycznej i społecznej działalności w przyszłej wolnej Polsce i wreszcie czasy Polski Ludowej, w których ruchowi młodzieżowemu przypadła rola współwychowawcy młodego pokolenia, a równocześnie czynnika mobilizującego wysiłek rąk i umysłów młodzieży do pracy nad odbudową zniszczonego kraju i następnie jego rozwojem.
Na każdym etapie historycznym układ sił politycznych w narodzie znajdował swe odbicie w organizacjach młodzieżowych. Ich działalność inspirowały ówcześnie działające partie i stronnictwa, przyciągając młodzież do prac społecznych na rzecz reprezentowanego przez siebie ruchu, a równocześnie dążąc do wychowania w ramach organizacji nowych kadr dla własnej partii.
Celem organizacji młodzieżowych było wywalczenie możliwie najlepszych warunków życiowego startu dla młodego pokolenia oraz zaspokojenie jego fizycznych i duchowych potrzeb. Chodziło o ułatwienie dostępu do nauki na wszystkich jej szczeblach, do szkoły średniej i wyższej włącznie, zagwarantowanie pracy i odpowiedniej płacy w zależności od zdobytych kwalifikacji, zapewnienie świadczeń socjalnych przysługujących młodym pracownikom, stworzenie możliwości masowego uprawiania sportu, turystyki itp.
Kwestie powyższe w poszczególnych organizacjach różnie były ujmowane, odmiennie też wyobrażano sobie ich realizację. Polityczne oblicze i kla-
sowe powiązania określonej organizacji w zasadniczym stopniu rzutowały na formę i zakres stawianych żądań. Najbardziej radykalne, a zarazem najbliższe faktycznym potrzebom młodzieży, były postulaty wysuwane przez organizacje związane z obozem polskiej lewicy społecznej. Do tradycji tych organizacji nawiązują współcześnie działające związki młodzieży. Ich dzieje i dokonania na terenie Warszawy i wśród stołecznej społeczności stały się tematem niniejszego zbioru.
Podobnie jak Warszawa—niezmiennie stanowiąca centralny ośrodek polskiego życia politycznego, społecznego, kulturalnego, niezależnie od tego, czy była stolicą państwa, czy też zostawała degradowana przez zaborców do roli miasta „prowincjonalnego"—tak i rozwijający się w niej ruch młodzieżowy odzwierciedlał tendencje i układy charakterystyczne dla całego kraju. Miał jednak wiele cech specyficznych, wynikających ze stołeczności miasta, jego wiodącej roli w walce z okupantem, potrzeby organizowania życia na ruinach po II wojnie światowej. Nie należy również zapominać, iż Warszawa jest największym polskim ośrodkiem akademickim.
Prezentowany zbiór artykułów obrazuje rozwój i działalność postępowych organizacji młodzieżowych w Warszawie w poszczególnych okresach historycznych. Ponieważ stwierdzenie „postępowy" jest pojęciem szerokim i w różny sposób interpretowanym, skonstatujmy, iż w zamieszczonych rozprawach zasadniczą uwagę skoncentrowano na organizacjach działających pod ideowym przywództwem klasowych partii robotniczych lub stronnictw współdziałających z nimi w procesie rewolucyjnych przeobrażeń. Od schematu powyższego odbiegają opracowania poświęcone rozwojowi ruchu młodzieżowego w okresie zaborów i konspiracji młodzieżowej w latach hitlerowskiej okupacji. W tym czasie na plan pierwszy wysuwał się problem walki o niepodległość, tonujący w jakimś stopniu klasowe antagonizmy. Uważamy, iż nie należy pomijać zasług ówczesnego młodego pokolenia w tej walce, niezależnie od dzielących je politycznych przekonań i organizacyjnej przynależności.

Bogdan Hillebrandt




INDEKS

Ala zob. Goldberg Alicja
Albrecht Jerzy 132
Amsterdam Saul 126
Anselm Konstanty 147
Antoszka zob. Pelda-Śmiszkowa Antonina
Apuchtin Aleksandr I. 15, 16, 25, 26
Arciszewski Tomasz 86, 93, 98
Arski Stefan właśc. Salman Artur 85, 88
Askenazy Szymon 38
Baczyński Szczepan 65
Baden-Powel Robert 58
Bajkowski Tadeusz 49
Balicki Zygmunt 16, 18, 38
Baranowski Feliks 181
Barlicki Norbert 70, 76, 82, 83
Baron Henryk 40
Bartoszewski Władysław 184
Bator Bolesław 34
Beck Józef 20
Bednarczyk Jerzy 181
Bein Leopold 20
Bełzówna Aniela 86, 87
Bem Alfred 65, 66
Beniger Stanisław 147
Berg Bronisław zob. Zalcberg Witold
Berman Bronisław ps. Stasiak 114—116
Beylin Gustaw 38
Białobłocki Bolesław 14
Białobrzeski Antoni 20
Białous Ryszard ps. Jerzy 158
Bierut Bolesław 242, 284
Bobiński Stanisław 39
Bochenek Władysław 28, 34
Bogatko Marian 88
Bogusławski Alfons 30
Boguszówna Olga 86
Bolesławski Jerzy 262
Boniecki Antoni 69
Bouffałł Bronisław 58
Brand zob. Lauer Henryk
Bratny Roman 202
Broniewski Stanisław ps. Orsza 155, 158
Broniewski Władysław 122
Brudzinski Józef 52
Bruner Wacław 62—66, 68, 69, 72, 73, 75
Brzezińska z Morzyckich Róża 14
Brzeziński Mieczysław 12, 14, 21
Bucharin Nikołaj I. 132
Bucholc Mieczysław 82
Buczyński Ładysław ps. Kazik Dębiak 162— 164
Bujalski, członek międzyuczelnianej organizacji PPS zw. Centralizacja 23
Bułat Wojciech 53
Burek Wincenty 147
Bürckl Franz 160
Bytnar Jan ps. Rudy 158, 160
Chajn Leon 85, 132
Charyło Mikołaj 262
Chmielewski Piotr 10
Chodko Zygmunt 65, 66
Chrzanowski Wiesław 183
Cietrzew zob. Koźniewski Kazimierz
Ciołkon Adam 69
Cohn Ludwik 64, 72, 75, 77, 79, 80, 91
Connaught, książę 58
Cybiechowski Jerzy 184
Cynarski-Krzesławski Jan 48, 49
Cyrankiewicz Józef 230
Cyterszpiler Jakub ps. Kubowski 111, 114,
115
Czapiński Kazimierz 71, 72 Czerniawski Ludomir 58 Czerwieński Bolesław 43 Czeszko Bogdan 202
Damięcki Dobiesław 65, 67, 69
Danielak Wiesław 293
Danka zob. Jaworska Zofia
Daszyński Ignacy 70, 71, 72
Dawidowski Aleksy 158
Dawor Władysław ps. Jerzy 180
Dąbala Tomasz 115
Dąbkowski Stefan 81
Dąbrowa Krystyna 262
Dąbrowska Anna 38
Dąbrowska Maria 122
Dąbrowski Józef ps. Grabieć 22, 23
Dąbrowski Juliusz 153, 154
Dąbrowski Marian 58
Dehnel Władysław 155
Dejmek Kazimierz 278
Dembiński Bolesław 20
Dembiński Henryk 147
Dębnicki Kazimierz 101
Diamand Herman 70
Dickstein Szymon 12
Dłuski Bogdan Rudomino 34, 39
Dłuski Kazimierz 12
Dmochowski Aleksander 31
Dmowski Roman 19
Dobosiewicz Stanisław 132
Dobrowolska Stefania 132
Dobrowolski Stanisław 33
Dobrzański Emil Mirosław 33
Dobrzyński Stanisław 115
Domański Leszek 153
Domański Mieczysław 112, 150,
Domański Tadeusz ps. Tadek 171
Dotożyńska Natalia 101
Dratwa Bolesław 102, 103
Drobner Mieczysław 89
Drozdowicz Zygmunt ps. Zych 41
Drozdowski Marian Marek 61
Dryll Witold ps. Marek 171
Drzewiecki Bronisław 147
Dubois Stanisław 63—66, 68, 72, 74—76,
78—83, 86, 90—92, 96, 97, 100, 102, 123,
144, 177
Dunin-Wąsowicz Krzysztof 202 Dutkiewicz Wincenty 15 Dydek zob. Lewandowski Jan Dziankowski Ludwik 13 Dzierżyński Feliks 40 Dziewicki Leon 132 Dzięgielewski Józef 103
Ehrenpreis Wiktor 89 Emil zob. Furka Władysław Ettinger Adam 113
Fabierkiewicz Zbigniew 39
Falski Leon 20, 21
Falski Marian 34
Feliksiak Jerzy 223
Fiedler Franciszek 130
Filipowicz Tytus 23
Fiutowski Jerzy 292, 293
Fliederman-Czarski Ferdynand 114, 115
Fołt Franciszek 147
Fołt Władysław 147
Fotek Zdzisław 181
Franco Bahamonde Francisco 147
Furka Władysław ps. Emil 182
Gadom ski Roman 81
Garlicki Stanisław 64, 71, 72, 75, 79, 80, 91, 102
Garwacki Stefan 293
Gasztych Leszek 308
Gawełek Stanisław 150
Gede Kazimierz 149
Gierek Edward 281
Gieysztor Józef 44
Gimzel Seweiyn 112
Golański Antoni 133
Goldberg Alicja ps. Ala 165
Gomułka Władysław 244
Gorki Maksym właśc. Aleksiej M.Pieszkow 122
Goszewski, członek Komitetu Obrony Interesów Kolonii Akademickiej 133
Górska Halina 122
Grabieć zob. Dąbrowski Józef
Grabowski Jerzy 204
Gronostajska Jadwiga 283
Grosglik Włodzimierz 38
Gruda Emil 115
Grünberg Adam 114, 115
Guzicki Leszek 176
Hajdukiewicz Leon 20
Hanka zob. Morawska Hanna
Hanka zob. Sawicka Hanna
Haubemstock Witold 89
Heflich-Mincowa Julia 111
Heilpern Maksymilian 12
Hempel Jan 67
Henrykowski Andrzej 87
Hertz Aleksander 49
Heryng-Ryng Jerzy 113, 115
Hi Id Kazimierz 12
Hillebrandt Bogdan 7, 63, 84, 151, 187-189,
194. 221, 240, 250 Hiller Aleksander 131 Hirszfeld Bolesław 12 Hirszfeld Ludwik 16 Hitler Adolf 84 Hochfeld Julian 85 Holówko Tadeusz 67 Horwitz Maksymilian 21 Hryniewicz Edward 102 Huberman Stanisław 113
Igelström Josif A. 19 Ignar Stefan 219 Iskierka Alicja 262 Iwański Gereon 110, 115
Jabłoński Henryk 136
Jabłoński Tadeusz 78, 80, 82, 83, 92
Jackiewicz Henryk 13, 15
Jadczak Witold 112
Jagiełło Konstanty 78, 107, 108
Jakubowski Józef 189, 194
Jakubowski Władysław 88
Jałosiński Aleksander 293
Janicki Jan 117
Jankowski Czesław 57, 58
Jankowski Władysław 15
Janowicz Ludwik 13
Jaracz Stefan 122
Jarecka-Kimlowska Stanisława 200
Jaroszewicz Zofia 169
Jasiek i Zbigniew 132
Jaszkowski Teofil 82
Jaszuński Justyn 150
Jaworowski Rajmund 48, 76, 82
Jaworska Helena 176
Jaworska Zofia ps. Danka 165, 167, 169
Jegorow Borys 268
Jerzy zob. Białous Ryszard
Jerzy zob. Dawor Władysław
Jeżowski Józef 45
Jędrzejewski Henryk 66, 71, 72, 75, 78, 91,
93 Jodłowski Jerzy 85
Kaczorowski Michał 65, 67
Kaczorowski Włodzimierz 177 Kaczyńska Danuta 293
Kahan Franciszek 101
Kalinowska Ewa 81
Kalinowska Zofia 81
Kalinowski Ryszard 150
Kamiński Aleksander 153, 154, 157, 159, 294
Kamiński Antoni 23
Kapuśniak Stanisław 225
Karejew Nikołaj I. 15
Kasprzycki Tadeusz 55
Kazik zob. Krasicki Jan
Kazik Dębiak zob. Buczyński Ładysław
Kieniewicz Stefan 20
Kiepurska Halina 31, 33
Kieruzalski Andrzej 296
Kiliński Jan 19
Kinecki Wiktor 109
Klamborowska Halina 33
Klamborowska Maria 33
Klamborowska Wanda 33
Klonowski Ryszard 70
Kmiecik Zenon 9, 28, 46
Kniewski Władysław 116, 131
Kobryński Stefan 102, 103, 212, 213, 217,
219
Kobyliński Lech ps. Konrad 173—175 Kochanowski Józef 23 Kociołek Stanisław 262 Kolski Witold 116 Kon Feliks 15 Konopczyński Emilian 57 Konopka Witold ps. Stępień Andrzej 147 Konopnicka Maria 122 Konrad zob. Kobyliński Lech Kopankiewicz Zygmunt 81 Kopciński Stefan 71, 72 Kopeć Jerzy 293 Koryniłowicz Edward 10 Korytowski Jerzy 81 Korzeniowska Leokadia 115 Korzon Tadeusz 24 Kosakowski, działacz ZMS (1903) 30
Kosmala Włodzimierz 291
Kosmowska Irena 49
Kotowicz-Klonowicz Leon 113
Kotowski Józef 302
Kowalski Aleksander 143, 144, 146, 165, 168,
195, 219
Kozioł Zenon 81
Kozłowska Helena ps. Ola 167, 186 Kozłowski Czesław 218, 222 Kozłowski Zygmunt 223 Koźniewski Kazimierz ps. Cietrzew 153, 154,
214
Kraft Cezary 87 Krajewska Janina 165 Krajewski Jan 112
Krajewski Mirosław ps. Piotr 165, 171 Krasicki Jan ps. Kazik 166—168, 175 Krasiński Adam 38 Kreczmar Lucjan 12 Kretschmann August 160 Kruczkowski Leon 122 Krusiński Stanisław 13—15 Kruszyński Marian 76 Krygier Alfred 71 Krysanka Halina 223 Krzemień Leszek Krzywicki Ludwik 15 Krzywobłocka Bożena 91 Ksiądz zob. Małecki Aleksander Kubicki Piotr 147 Kubkowski zob. Cyterszpiler Jakub Kulikowska Klasydra 14, 15 Kunowski Włodzimierz 49 Kuszel Kazimierz 63, 65, 67 Kurzyna Mieczysław 184, 185 Kutschera Franz 160 Kwapiński Jan 67 Kwapiński Kazimierz 86 Kwiatkowska Elżbieta 57 Kwiatkowski Remigiusz 44
Lagorio, nauczyciel 15 Lampe Alferd 116, 130 Lange Oskar 84, 85 Landau Władysław 72 Lande Adam 47 Langnas Bronisława 101 Lapon Maksymilian 111 Lasocki J. zob. Tom Ignacy Lauer Henryk ps. Brand 130 Lauer-Malinowska Halina 87
Lautner Artur 255
Lechner Joseph 160
Lenart Józef 250, 252, 255
Lenin Włodzimierz Iljicz 47, 124, 132
Lepa Kazimierz 115
Leśniewski Stanisław 65
Lewandowski Jan ps. Dydek 153
Lewestam Jerzy 38
Lewestamowie 34
Libicki Stanisław 23
Lichaczewski Witold 108
Liebknecht Karl 124
Limanowski Bolesław 73
Lipiński Karol 178, 179
London Jack 122
Lubowicz, nauczyciel 15
Luksemburg Róża 124
Lutosławski Kazimierz 57
Łabędzki Tadeusz 183 Ładkowski Zygmunt 102, 103 Łańcucki Stanisław 115 Łapińska Józefina 154 Łazarewicz Kazimierz 21 Łazowski Tadeusz 33 Łąkowski Rafał 239 Łukaszewicz Jerzy 262 Łunaczarski Anatolij W. 127
Machajewski Aleksander 21 Majka Jerzy 192, 214 Majkowski Andrzej 262 Malewska Janina 39 Malinowska Łucja 190 Malinowski Władysław 89 Małecki Aleksander ps. Ksiądz 39 Małkiewicz Andrzej 19 Mancewicz Michał 15 Marciniak Florian 153, 155 Marek zob. Dryli Witold Markowska Jadwiga 71 Marks Karol 14 Marszałek Leon 155, 163 Mauersberger Jan 59 Mendelson Stanisław 13 Michałowicz Jerzy 78 Mickiewicz Adam 45, 121, 278 Mierzejewski Henryk 33 Mierzejewski Zygmunt 49 Mietek zob. Rozenberg Maurycy
Mikołaj II Aleksandrowicz, cesarz rosyjski
31, 33
Mikołajczyk Stanisław 208 Miłkowski Zygmunt 16—18 Minorski Sergiusz 101, 119, 131, 132, 147 Mirowski Stefan 155, 156 Misiołek Leon 72 Mitzner Zbigniew 81, 86, 88 Młodowski Tadeusz 60 Modrzejewski Roman 283 Morawska Hanna ps. Hanka 165 Morawski Jerzy 175, 176, 247, 252, 254 Mordziak Leon 134 Moro J. 23 Morris Kazimierz 57 Morzycka Faustyna'14 Mościcki Ignacy 106 Motyka Lucjan 212, 219 Mulak Jan 78 Murawiew Michail N. 23 Murawska Hanna 190 Murawski Ryszard 43, 48
Nałęcz Tomasz 56
Narutowicz Gabriel 70
Nasiadek Eugeniusz 108
Nawrocki Tadeusz 192
Nawroczyński Bogdan 31, 44
Nebl Edward 57
Niedziałkowski Mieczysław 67, 70
Niedzielski Bronisław 15
Niemojewski Andrzej 37
Niemyski Stanisław 72, 73, 75, 81, 102
Niewiadomski Eligiusz 70
Nisan de Bohdan 67
Nolken Karl 31
Nurowski Piotr 262
Nusenbaum Boruch 150
Obarski Adam 80
Ogrodziński Przemysław 191
Okrzeja Stefan 40, 72
Ola zob. Kozłowska Helena
Olecka Irena 120
Olkowski Kazimierz 112
OJszewski Tadeusz ps. Zawisza 166, 167,
171
Olszewski Wiktor 14 Oppman Tadeusz 63—66, 116 Orłowski Lucjan 32 Orsza zob. Broniewski Stanisław
Orzeszkowa Eliza 122 Ostrowski Antoni 57 Osuchowski Bohdan 149
Paczkowski Stanisław 68
Pajda Lucjan 112
Partyka Szczepan 224
Paszkowska Maria 72
Pawłowska Helena 112
Paziński Roman 134
Pelda-Śmiszkowa Antonina ps. Antoszka 14
Pepłowski Adolf 37
Perl Feliks 49, 76
Petrisiewicz Stefan 132, 133
Pietkiewicz Zygmunt 15
Pietraszewicz Bronisław 160
Pietrzykowski Władysław 86, 88
Pilawka Stanisław 234
Piłacki Fabian 71, 72
Piłsudski Józef 55, 76, 82, 95, 96, 126, 137
Piotr zob. Krajewski Mirosław
Piotrowska Janina 115
Piotrowska Wanda 115
Piotrowski Zygmunt 71, 72, 86
Piotrowski-Zalberg Adolf 39
Pławiński Józef 10
Pławiński Kazimierz 14, 15
Polesiński Władysław 262
Popiel Mieczysław 132
Popiel Wincenty 38
Popławski Jan Ludwik 19
Porankiewicz Czesław 65
Posner Stanisław 71
Potocki Jan Karol 19
Potocki Krzysztof 283
Pożaryska, członkini Czerwonego Harcerstwa
86
Pragierowa Eugenia 72, 75 „Promyk" zob. Prószyński Konrad Próchnik Adam 71, 72 Prószyńska Barbara 307 Prószyński Konrad „Promyk" 10—12 Prus Bolesław 122 Przetacznik Eugeniusz 82 Puchewicz Kazimierz 13 Purwin Jan 32 Puszyński Tadeusz 65 Pużak Kazimierz 93, 98, 99, 102, 106
Raabe Leszek 103, 108, 177 Rabanowski Jan 132
Raczyński Stanisław 65
Radecki Wacław 39
Radwański Tadeusz 31, 32, 39
Ratyński Stanisław 49
Renke Marian 255, 258
Reszner Stanisław 116
Reyment Zenon 176, 181
Rogiński Andrzej 293
Rojecki Franciszek 13, 15
Romanowski Stefan 297, 305
Rontaler Edward 31
Rosieński Jan 101
Rosieński Stanisław 101
Rossman Jan 155
Rosner Danuta 306
Rothert Leszek 149
Rożen Jan 23
Rozenberg Maurycy ps. Mietek 115
Rozumiejczyk Józef 15
Różewicz Tadeusz 202
Rubinstein Antoni 80, 102
Rubinsztejn Józef 149
Rudniański Stefan 113
Rudy zob. Bytnar Jan
Rudziński Eugeniusz 68, 75, 84, 95, 106,
107
Rumiński Bolesław 132, 133 Rutkiewicz Jan 81 Rychłowski Marian 57 Rynkiewicz Jadwiga 306
Sachs Stanisław 68
Salman Artur ps. Arski Stefan 85, 88
Saloni Juliusz Bożydar 101
Saski Jerzy 159
Saryusz-Wolski Wacław 68
Sawicka Hanna właśc. Szapiro Hanna ps.
Hanka 164—167 Sawicki Witold 183 Sąsiedzki Adam 14 Schayer Wacław 81 Sedlaczek Stanisław 183 Seredyński Jerzy 184 Serejski Marian H. 65, 68 Sichulski Kazimierz 43 Siedlecki Jerzy 85 Siemaszko Józef 14
Siemiątkowski Łukasz ps. Tasiemka 82 Sierakowski Waldemar 262 Sinclair Upton 122 Skalak Stanisław 69
Skibniewski Kazimierz 155
Skoraczewski Władysław 296
Skowroński Bogdan ps. Marcin 171, 172
Skuza Wojciech 147
Słabek Genowefa 112
Słabiński Stefan 211
Sławiński Bronisław 15
Sławiński Józef 13
Sławny Władysław 284, 287
Słobodnik Włodzimierz 80
Słonimski Antoni 80
Słoński Bolesław 23
Słowacki Juliusz 122
Słucki Arnold 202
Sobolewski Edmund 15
Sochacki Jerzy 65
Soczek Karol 293
Sokorska Halina 211
Sosnowski Paweł 12
Sosnowski Stefan 292
Stadler Jerzy 296
Stande Ryszard 122
Starzyński Stefan 49
Stasiak zob. Berman Bronisław
Stefański Marian 225
Stępień Andrzej zob. Konopka Witold 146
Stokowicz Czesław 134
Stoliński Feliks 111, 115, 116
Strug Andrzej 72
Strzelecki Jan 178, 179, 210
Sulewski Wojciech 239
Sutarczyk Zenon 194, 195, 212, 226
Syrokomski Zygmunt 289
Szaflikowska Michalina 115
Szapiro Bernard 21
Szczepański Aleksander 33
Szenwald Lucjan 146, 147
Szewczyk Jan 243
Szpringer Władysław 101
Szpringer Zofia 101
Szymanowska Jadwiga 81
Szymanowski Edward 86
Szymański Adam 12
Szymański Edward 88, 122
Szymkowski Józef 87
Szyr Eugeniusz 149
Szyszko Michał 181
Śliwiński Bolesław 112 Śmigły-Rydz Edward 56 Śmirowski Tadeusz 133
Śmisiewicz Witold 199, 213, 214 Świecki Tadeusz 49 Świętochowski Aleksander 10, 24
Tadek zob. Domański Tadeusz
Tański Janusz 21
Tarlowska Ludwika 165
Tarłowska Marta 165
Tarłowski Jan 165
Tasiemka zob. Siemiątkowski Łukasz
Teklak Włodzimierz 264
Terej Jerzy Janusz 182
Teszner Stanisław 112, 116
Thelmann Ernest 140
Thugutt Mieczysław 64
Toepiitz Jerzy 63
Tom Ignacy ps. Lasócki J. 65, 66, 113, 116—
118
Tomaszewicz Stanisław 150 Tomaszewski Stanisław 132 Tomicki Jan 61, 66, 69, 83, 84, 86, 91, 93,
95, 114
Toruńczyk Romana 139 Trawiński Zygmunt 115 Trylski Witold 106, 108 Trzcińska Cecylia 147 Tulczewski J. 59 Turlejski Jan 132 Tuwim Julian 122 Tyli Mieczysław 66, 72
Ulanowski Tadeusz 20, 21, 23 Uzdański Edward M. 115 Uziembło Adam 81, 119
Wandurski Witold 122 Wańkowicz Melchior 50 Warski Adolf 20, 130 Warszawski-Kurowski Stefan 119 Wasilewska Wanda 122, 147 Wasilewski Leon 21 Wasilewski Zygmunt 21 Wągrowski Mieczysław 69, 119 Weber Maciej 178 Weffels Ernst 160 Wełykanowicz Jerzy 150 Wiechetka Czesław 225 Wieczorek Edward 108 Wieczorek-Wojeńska Wanda 203 Wielgomas Barbara 292 Wierbłowski Stefan 115 Wierzba Andrzej 293
Wieteska Władysław 283
Wiktorowicz zob. Zambrowski Roman
Winawer Leon 15
Winterok Ludwik 85, 86, 88
Wiśniewski Andrzej 207
Wiśniewski Stefan 112
Wojciechowska Halina 33
Wojciechowski Jerzy 310
Wojciechowski Kazimierz 78, 83, 86, 108
Wojciechowski Stefan 21
Wojniłłowicz Jan 13, 15
Wojszcz Tadeusz 112
Woliniewska Lucyna 62, 67—69, 72
Wolpe Henryk 113
Wołczyk Jerzy 223
Wróblewski Witold 57
Wróblewski Zenon 214
Wyka Jan 149
Wykowski Gustaw 15
Zagrobska Maria 293
Zalcberg Witold 112, 114
Zalewski Andrzej 57
Zalewski Witold 202
Zalewski Zdzisław 57
Załuska Jan 21
Zambrowski Roman ps. Wiktorowicz 138,
139, 247, 279 Zan Tomasz 45 Zapasiewicz Zbigniew 147 Zaremba Zygmunt 139, 143 Zawadzki Bohdan 68 Zawadzki Jerzy 255, 262 Zawadzki Tadeusz ps. Zośka 153, 158, 159,
160
Zawadzki Włodzimierz 116, 131 Zawisza zob. Olszewski Tadeusz Zdanowski Antoni 139 Zdziarski Mirosław 115 Zieleńczyk Wanda ps. Dziula 165, 166 Ziłow Piotr 23
Zośka zob. Zawadzki Tadeusz Zych zob. Drozdowski Zygmunt
Żarnowiecki Józef 86 Żarski Tadeusz 65 Żeromski Stefan 21 Żukowicz Jewgienij 15, 16 Żuliński Tadeusz 55 Życki Jerzy 69 Ży tło wski Albert 116




SPIS ILUSTRACJI

1. Konrad Prószyński 11
2. Stanisław Krusiński 13
3. Zygmunt Balicki, 1886 r. Repr. wg: Nasza walka o szkołę polską 1901—1917, t. I, 1932, s. 112—113 18
4. Józef Dąbrowski ps. Grabieć. Repr. wg: Nasza walka o szkolę polską..., t. I, s.256—257 22
5. Aresztowanie grupy smdentów UW podczas rozruchów w związku z pogrzebem Aleksandra Apuchtina w listopadzie 1903 r. 26
6. Tadeusz Radwański 32
7. Działacze Związku Młodzieży Polskiej (Zetu) w Warszawie, 1905 r. Repr. wg: Nasza walka o szkołę polską..., t. T, s. 144—145 33
8. Wiec młodzieży przed budynkiem gimnazjum przy ul. Nowolipki w Warszawie w czasie strajku szkolnego 1905 r. Repr. wg: albumu Antoniego Kamieńskiego Duch — Rewolucjonista, 1908 35
9. Uczniowski komitet strajkowy IV gimnazjum w Warszawie w 1905 r. Repr. wg: Nasza walka o szkołę polską..., t. I, s. 352—353 36
10. Stefan Okrzeja 40
11. Zygmunt Drozdowicz ps. Zych, działacz Stowarzyszenia Młodzieży Postępowej „Spójnia". Repr. wg: Nasza walka o szkolę polską..., t. I, s. 256—257 41
12. Jedna z trójkolorowych kari pocztowych, wykonanych przez krakowskiego artystę malarza Kazimierza Sichulskiego do poszczególnych strof pieśni robotniczej Bolesława Czerwińskiego pt. Czerwony Sztandar i kolportowanych w czasie rewolucji 1905—1906 43
13. Powstańczy oddział dywersyjny „Wawelbcrg" walczący tv trzecim powstaniu śląskim, Pyskowice, czerwiec 1921 r. 65
14. Zarząd Bratiiej Pomocy słuchaczy rzeczywistych Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie (kadencja 13 III 1921—11 XII 1921). Fot. Wacław Saryusz-Wolski 68
15. Warszawskie drużyny piłkarskie RKS „Marvmont" i RKS „Skra" przed meczem w 1925 r. 73
16. Ulotka Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych RP, wzywająca robotników do wstępowania do robotniczych klubów sportowych, lata trzydzieste 77
17. Uczestnicy I Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Robotniczej podczas zwiedzania Cytadeli Warszawskiej, 6 VI 1927 r. 78
18. Uczestnicy I Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Robotniczej w Warszawie, 5—6 VI1927 r. 79
19. Organizacja Młodzieży TUR na międzynarodowym zlocie młodzieży socjalistycznej W Wiedniu w dniach 12—14 VII 1929 r. 80
20. Gromada czerwonych harcerzy TUR z dzielnicy Warszawa-Ochota, ok. 1929 r. 83
21. Uczestnicy III Ogólnokrajowej Konferencji Czerwonego Harcerstwa TUR W Warszawie przed budynkiem Związku Zawodowego Kolejarzy przy ul. Czerwonego Krzyża, maj 1931 r. 86
22. Czytelnicy w bibliotece powązkowskiego koła OM TUR, lata trzydzieste 87
23. Strona tytułowa pierwszomajowego numeru pisma „Płomienie" z 1933 r. 88
24. Kolportaż odezw prowadzony przez grupę czerwonych harcerzy TUR z gromady Warszawa--Powiśle w Międzynarodowym Dniu Młodzieży Socjalistycznej 7 X 1934 r. 90
25. Członkowie sekcji sportowej koła OM TUR Warszawa-Mokotów (ul. Chęcińska 23) podczas pobytu w Łowiczu na zlocie okręgowym w 1932 r. 91
26. Stanisław Dubois (z lewej) w przyjacielskiej rozmowie z Tadeuszem Jabłońskim podczas zlotu okręgowego OM TUR w Łowiczu w 1932 r. 92
27. Uczestnicy kursu oświatowego OM TUR w Warszawie przed teatrem „Ateneum", 10—22 IV 1932 r. 94
28. Stanisław Dubois 97
29. Czerwoni harcerze TUR w pochodzie pierwszomajowym w 1936 r. przed gmachem UW na Krakowskim Przedmieściu 100
30. Kolportaż „Walki Młodych" na ulicach Warszawy w 1936 r. organizowany wspólnie przez członków ZNMS i OMS „Życie" 101
31. Członkowie warszawskiego ZNMS na obozie w Jaszczurówce pod Zakopanem w sierpniu 1938 r. 101
32. Leszek Raabe 103
33. Przybycie delegacji łowickiej na Ogólnopolski Zlot Młodzieży Socjalistycznej w Warszawie W dniu 23 IX 1937 r. 104
34. Ogólnopolski Zlot Młodzieży Socjalistycznej W Warszawie 26 IX 1937 r. 104
35. Manifestacja młodzieży z czerwonymi sztandarami na Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży Socjalistycznej w Warszawie 26 IX 1937 r. 105
36. Czerwoni harcerze TUR na Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży Socjalistycznej w Warszawie, 1937 r. 105
37. Witold Trylski 106
38. Konstanty Jagiełło, zdjęcie z obozu zagłady w Oświęcimiu 107
39. Grupa członków OM TUR z dzielnicy Warszawa-Żoliborz, 1937 r. 108
40. Spotkanie byłych działaczy Czerwonego Harcerstwa TUR i organizacji „Pionier", zorganizowane w czterdziestą rocznicę utworzenia tych organizacji przez GK ZHP w Warszawie 7 IV 1967 r. 109
41. Młodzież organizacji „Pionier" na kolonii letniej w Młocinach pod Warszawą w lipcu 1932 r. 121
42. Strona tyiułowa „Pioniera", pisma rewolucyjnej organizacji dziecięcej z 1927 r. 122
43. Hufiec Warszawskiego Czerwonego Harcerstwa TUR na uroczystej akademii z okazji pięciolecia istnienia organizacji w 1931 r. w teatrze „Ateneum" w Warszawie 123
44. Alfred Lampe, 1928 r. 130
45. Bolesław Rumiński 133
46. Działacze KZMP z dzielnicy Warszawa-Bródno w I Metalowej Szkole im. S. Konarskiego, lata trzydzieste 134
47. Jeden z plakatów KZMP, lata trzydzieste 135
48. Uczestnicy kursu instruktorów sportowych zorganizowanego przez KC KZMP, lata trzydzieste 142
49. Grupa członków warszawskiej organizacji KZMP i „Pioniera" na wycieczce w Kazimierzy Wielkiej (Kieleckie) latem 1935 r. 143
50. Młodzież Uniwersytetu Powszechnego i szkół zawodowych, w większości członkowie KZMP i TUR z dzielnicy Warszawa-Praga, na zlocie sportowym pod Pruszkowem latem 1936 r. 148
51. Strona tytułowa wydawnictwa KC KZMP z 1936 r. 149
52. Tadeusz Zawadzki ps. Zośka 160
53. Jan Bytnar ps. Rudy 160
54. Grupa działaczy konspiracyjnego ZWM w gmachu Instytutu Radowego w Warszawie przy ul. Wawelskiej 15 (w mieszkaniu L. Tarłowskiej), wiosna 1942 r. 165
55. Wanda Zieleńczyk 166
56. Hanna Sawicka 166
57. Tadeusz Olszewski 166
58. Jan Krasicki, 1937 r. 166
59. Ostatni list Janka Krasickiego do rodziny, datowany 31 VII 1943 r. 167
60. Jedna z odezw ZWM wzywająca młodzież Warszawy do walki z hitlerowskim okupantem, 1943 r. 170
61. Bogdan Skowroński 172
62. Tablica pamiątkowa na filarze wiaduktu kolejowego w Warszawie przy ul. Targowej, upamiętniająca akcję wysadzenia torów kolejowych przez oddział ZWM w kwietniu 1944 i, odsłonięta w 1952 r. 173
63. Lech Kobyliński 174
64. Napis na murze przy ul. Zajączka w Warszawie, 1944 r. 175
65. Grupa byłych członków ZWM i AL dzielnicy Żoliborz-Marymont podczas spotkania w rocznicę dwudziestolecia PPR i ZWM w teatrze ,,Komedia" w 1962 r. 186
66. ZWM-owcy W pochodzie pierwszomajowym w Warszawie w 1946 r. 191
67. Młodzież ZWM pracuje przy odbudowie Warszawy, listopad 1946 r.193
68. Krajowy Zlot Młodzieży ZWM w Warszawie w dniach 21—22 VII 1946 r. 194
69. Aleksander Kowalski, przewodniczący ZG ZWM wygłasza przemówienie na Krajowym Zlocie Młodzieży ZWM w Warszawie, 22 VII 1946 r. (Pole Mokotowskie) 195
70. Defilada młodzieży ZWM w Warszawie 22 VII 1946 r. 196
71. Delegacja OM TUR Warszawa-Praga Centralna na Krajowym Zlocie Młodzieży ZWM w Warszawie, 22 VII 1946 r. 198
72. Uczestnicy Krajowego Zlotu Młodzieży ZWM w Warszawie przy grobach poległych w walce o wolność ZWM-owców, 22 U 1946 r. 198
73. Delegacja ZWM uczestnicząca w święcie ludowym w Warszawie, 1946 r. 201
74. Studenci Akademickiego ZWM „Życie" — uczestnicy Krajowego Zlotu Młodzieży ZWM w Warszawie w dniach 21—22 VII 1946 r. 201
75. Pochód młodzieży akademickiej ZWM w Warszawie, 1947 r. 203
76. Obrady ]I Konferencji Warszawskiej ZWM, 1947 r. 211
77. Uczestnicy kursu szkoleniowego ZNMS w Otwocku (15 IX-1 X 1947 r.) 212
78. Podpisywanie deklaracji współpracy organizacji młodzieżowych w październiku 1947 r. 219
79. Młodzież ZMP uczestniczy w pochodzie pierwszomajowym w Warszawie w 1953 r. 223
80. Brygada młodzieżowa Mariana Stefańskiego pracuje przy budowie nowych bloków W Warszawie na Muranowie, 16 I 1953 r. 225
81. ZMP-owcy, przodownicy pracy w pochodzie pierwszomajowym w Warszawie w 1951 r. 226
82. Przodująca brygada młodzieżowa pracująca przy montażu traktorów w Ursusie, 1952 r. 229
83. Premier Józef Cyrankiewicz dekoruje krzyżami zasługi przodowników pracy, uczestników Zlotu Młodych Przodowników — Budowniczych Polski Ludowej, podczas uroczystości zlotowych w Warszawie 22 VII 1952 r. 230
84. Manifestacja młodzieży na pl. Zwycięstwa w Warszawie podczas Zlotu Młodych Przodowników — Budowniczych Polski Ludowej 22 VII 1952 r. 231
85. Manifestacja młodzieży w dniu zakończenia Zlotu Młodych Przodowników — Budowniczych Polski Ludowej na pl. Zwycięstwa w Warszawie 22 VII 1952 r. 231
86. Fragment pochodu młodzieży 22 VII 1952 r. w Warszawie na pl. MDM w dniu uchwalenia przez Sejm Kons.ytucji i zakończenia Zlotu Młodych Przodowników — Budowniczych Polski Ludowej 232
87. Młodzieżowi przodownicy pracy z warszawskich zakładów przemysłowych w pochodzie 22 VII 1953 r. 233
88. Przewodniczący ZG ZMP Stanisław Pilć.wka żegna na dworcu w Warszawie pionierów, odjeżdżających do pracy przy zagospodarowaniu odłogów, 15 IX 1954 r. 234
89. Sportowcy ze szkolnych klubów sportowych w pochodzie pieiwszomajowym w Warszawie W 1953 r. 235
90. ZMP-owcy, studenci PW w pochodzie pierwszomajowym W 1951 r. 239
91. Grupa członków ZMP z Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie, 1 V 1952 r. 240
92. Obrady II Zjazdu ZMP w Warszawie, 28—31 I 1955 r. 242
93. IV Krajowy Zjazd ZMS obradujący 29 I 1968 r. w sali Filharmonii Narodowej 267
94. Kosmonauta Borys Jegorow wśród delegatów woj. warszawskiego na IV Krajowym Zjeździe ZMS w 1968 r. 268
95. Składanie wieńców w Kwaterze Czwartaków przez delegacje biorące udział w IV Krajowym Zjeździe ZMS w 1968 r. 268
96. XVII Plenum ZG ZMS obradujące w Warszawie 25 IX 1972 r. 270
97. Na sali obrad XVII Plenum ZG ZMS, 25 IX 1972 r. 270
98. Harcerze Hufca Warszawa-Śródmieście na ulicach Warszawy w październiku 1945 r. Fot. Władysław Sławny 284
99. Harcerze Chorągwi Warszawskiej defilują przed trybuną honorową podczas Krajowego Zlotu Młodzieży ZWM W Warszawie 22 VII 1946 r. 285
100. Harcerze warszawscy uprzątają gruzy sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w październiku 1945 r. Fot. Władysław Sławny 287
101. Delegacja harcerzy przybywa na obrady II Zjazdu ZMP w Warszawie, 28—31 I 1955 r. 290
Ilustracje pochodzą z Centralnego Archiwum KC PZPR i CAF (nr 93—97).



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.