Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ORGANIZACJA DZIAŁU CZASOPISM W BIBLJOTEKACH NAUK.

20-03-2012, 16:13
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 19.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2196193090
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 6   
Koniec: 19-03-2012 19:51:28

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
ORGANIZACJA DZIAŁU CZASOPISM W BIBLJOTEKACH NAUKOWYCH

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)

AUTOR -
*

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - *
WYDANIE - *
NAKŁAD - * EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
* JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM*) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
*

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - *
WYMIARY - * x * x * CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - * KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
*


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS

ALINA ŻÓRAWSKA
ORGANIZACJA DZIAŁU CZASOPISM W BIBLIOTEKACH NAUKOWYCH
WARSZAWA / 1935 LIBRARIA NOVA
RYNEK STAREGO MIASTA 31




T R E S C.

WSTĘP.
Organizacja wewnętrzna a odpowiedzialność pracowników 5
Organizacja bibljotek........... 5
Działy biblioteczne............ 6
Kwalifikacje pracowników bibliotecznych .... 6
Zakres i podział działu czasopism........ 8
i
Ł CZASOPISMA BIEŻĄCE.
Sposoby nabycia............ 9
Urzędowy Wykaz Czasopism......... 9
Technika nabywania czasopism........ 9
Roczne spisy czasopism.......... 10
Prenumerowanie czasopism ........ 11
Spisy czasopism prenumerowanych....... 12
Praca przy otrzymaniu pierwszych zeszytów czasopism . 13
Poczta biblioteczna........."... 14
Katalog akcesyjny czasopism bieżących...... 14
Reklamacje czasopism bieżących........16
Katalog czasopism bieżących dla czytelników 18
Czytelnia czasopism............ 18
II. CZASOPISMA ZINWENTARYZOWANE.
Księga akcesyjna nabytków bibliotecznych..... 21
Sprawdzanie w katalogu czasopism....... 22
Dwa rodzaje nabytków w czasopismach...... 24
Inwentarz czasopism........... 24
Pomoce bibliograficzne przy katalogowaniu czasopism . 26
Katalog alfabetyczny czasopism........ 28
Odsyłacze do ogólnych katalogów....... 30
Czasopisma w podręcznej.......... 31
Katalog chronologiczny........... 31
Kartoteki dla centralnych katalogów czasopism ... 31
Statystyka czasopism zinwentaryzowanych..... 32
Oprawa czasopism.......... 34
Sygnowanie tomów............ 36
Prowizoryczne zabezpieczenie czasopism nieoprownych
i nieskompleiowanych......... 37
Kartoteka braków............ 37
Kartoteka dubletów............ 37
Magazyn czasopism............ 38
in. SPRAWOZDANIE ROCZNE.......... 39




WSTĘP.

Organizacja wewnętrzna a odpowiedzialność pracowników. Sprawne działanie każdej instytucji zależne jest od dobrze pomyślanej i dobrze przeprowadzonej wewnętrznej organizacji. Dobra organizacja^ będzie wtedy, kiedy w myśl powiedzenia „właściwy człowiek na właściwem miejscu" zdolności, umiejętność i zamiłowania każdego pracownika będą należycie wykorzystane. Wykorzystane zaś mogą być tylko wtedy, gdy pracownik ponosi całkowitą odpowiedzialność za swoją pracę. Dobre wykonywanie pracy jest ściśle związane z odpowiedzialnością za nią. Przeciętny pracownik, który wie, że za złe czy dobre wyniki jego pracy odpowiedzialni będą inni, staje się t. zw. „odrabiaczem kawałków biurowych", typ zwykły pracownika dla zarobku. Dobry zaś pracownik, jeżeli na taki stosunek do pracy zgodzić się musi, zawsze to czyni z wewnętrznym przymusem. Nie wchodzi tu w grę ambicja osobista. Mniejszą również rolę odgrywa sprawa oceny sprawiedliwej wartości pracy, którą daje. Dominantą u dobrego pracownika będzie przedewszystkiem wzgląd na wyniki swej pracy. I z tą psychologją pracownika należy się liczyć. Ze skrępowanemi rękami nikt pracować nie może. Zależność zaś pracownika od różnej kategorji osób zamiast ścisłej, celowej i rozumnej współpracy jest właśnie skrępowaniem jego inicjatywy, niszczeniem jego myśli twórczej i organizacyjnej w pracy.
Organizacja bibljołek. O ile jednem z zadań każdej instytucji powinno być wykształcanie samodzielne swych pracowników, o tyte więcej starać się o to powinny bibijoteki,
zwłaszcza te, które w szybkiem tempie rozwojowem z małych stają się wielkiemi. W interesie takich bibljotek leży wyczucie odpowiedniej chwili do zmiany organizacji. W małej bi-bljotece przy kierowniku bibljoteki wystarcza jeden samodzielny pracownik, który może objąć całokształt pracy, bo praca jest nieduża, co pozwala na wnikanie we wszystkie drobiazgi każdego działu. W dużej bibljotece jest to niemożliwe, fl jeżeli taki stan rzeczy istnieje, to praca na tem cierpi. Duża bibljoteka wymaga dla każdego działu wykwalifikowanego kierownika, który w każdej chwili może zdać sprawą z braków i niedomagań swego działu. Po drugie niema takiej bibljoteki, która nie musiałaby przeprowadzać różnych prac meljoracyjnvch. To może robić tylko odpowiedzialny kierownik działu, nie może tego przeprowadzać osoba, która zlekka każdego się dotknie. Braki takiej organizacji wcześniej, czy później zawsze się uzewnętrznią. Dlatego też bibljoteki powinny dążyć do usamodzielniania działów, które tak wyraźnie w bibljotekach się rysują.
Działy biblioteczne. Działy bibljoteczne wynikają same przez się z różnolitości księgozbioru. F więc będą to działy: książek, czasopism, ulotek, starodruków, rękopisów, sztychów, map, muzykalij1). Oprócz nich występują działy, wynikające z pracy około pomnażania księgozbioru oraz udostępniania go czytelnikom. Z tego punktu widzenia wychodząc, trzeba jeszcze wymienić organizacyjnie zdecydowane działy, jak: zakupy, wymiana, katalog działowy, bibljoteka podręczna, informacje bibljograficzne coraz więcej rozwijające się w bibljotekach, wypożyczalnia, czytelnia ogólna. Czytelnie specjalne powinny pozostawać pod kierownictwem odpowiedniego działu, jak również i magazyny.
O ile działy nie są zbyt bogate, kierownictwo należy łączyć. O łączeniu decydować powinny: logiczne powiązania, teren pracy, a przedewszystkiem kwalifikacje pracowników.
Kwalifikacje pracowników bibljołecznych. Zapatrywania na sprawę, jakie kwalifikacje powinien mieć pracownik bibljo-
J) Egzemplarz obowiązkowy został celowo ominięty, jako dotyczący niektórych tylko bibljotek.
teczny, są tak różnorodne nawet pomiędzy bibljotekarzami, że dziwić się nie można, jak to traktuje szeroki ogół inteligencji. Znamienny tutaj jest artykuł dr. Bronisława Handels-mana, zamieszczony w „Przeglądzie Ubezpieczeń Społecznych" (lipiec, 1935 r.) p. t. „Wskazania i przeciwwskazania przy wyborze zawodu". W artykule tym dr. Handelsman wylicza najrozmaitsze zawody. Przy każdym z nich wymienia na jakie niebezpieczeństwa zawodowe pracownik jest narażony, jakie powinien mieć wrodzone zdolności do danego zawodu oraz z jakierni brakami organicznemi w danym zawodzie nie może pracować. Wymieniony również został „bibljoteczny urzędnik", dia którego niebezpieczeństwa nie zostały przewidziane żadne. W rubryce zaś „wymagania" zostało umieszczone zdanie: „nadaje się i dla głuchoniemych, o ile nie pełnią służby zewnętrznej". Jest to dosyć charakterystyczne zapatrywanie.
Jak jest w rzeczywistości? Od bibljotekarzy wymaga się różnych specjalności i umiejętności z pominięciem jego zawodowych kwalifikacyj. I wymagania te obniżają wartość pracy bibljotecznej, która o ile ma być dobra, musi być poparta znajomością bibljotekoznawstwa wraz z jej naukami pomoc-niczemi, jak i krótszą czy dłuższą praktyką bibljoteczną, zależnie od stanowiska. Na te dwie rzeczy przy pracy bibljotecznej trzeba kłaść nacisk główny. Oczywiście, że specjalne wykształcenie w specjalnych bibljotekach wymagane powinno być przedewszystkiem od dyrektora, następnie od prowadzących katalog działowy, zakupy, podręczną, informacje bibljograficzne. flle i tutaj pamiętać należy, że prędzej dobry pracownik bibljoteczny bez specjalnych studjów w danym kierunku, a odpowiednim horyzoncie poradzi sobie lepiej z temi działami, niż odwrotnie, specjalista, który zniża się do pracy bibljotecznej, traktuje ją najczęściej przejściowo, jako rzecz dla siebie drugorzędną lub też jako pomoc w rozwijaniu swych właściwych upodobań.
Wrodzonemi zaś cechami dobrego bibljotekarza będą: umiłowanie książki dla książki, systematyczność, która niech lepiej dochodzi do pedanterji, niż gdyby nie miało być jej wcale oraz doskonała pamięć.
O ile te warunki są pożądane we wszystkich działach bibljotecznych, o tyle bardziej pożądane być muszą w dziale czasopism, gdzie nigdy nie jest rąk zadużo, a zawsze zbyt mało.
Zakres i podział działu czasopism. Dział czasopism obejmuje nietylko druki o wybitnie zdecydowanym charakterze czasopisma, jak dzienniki, tygodniki i t. p., ale również wszelkie inne wydawnictwa, wychodzące bądź w określonych odstępach czasu, jak: kalendarze, roczniki, sprawozdania różnych instytucyj, bądź w terminach nieustalonych, jak; programy, sprawozdania i pamiętniki z kongresów i zjazdów oraz również niesystematycznie ukazujące się wydawnictwa ciągłe i publikacje różnych towarzystw naukowych. O przynależności wyżej wymienionych druków do działu czasopism decyduje myśl wznawiania ich co pewien czas. 1 bez względu na to, czy odstęp czasu będzie krótszy czy dłuższy, ustalony czy nieustalony, wszystkie wymagają przy opracowaniu zasadniczego ujęcia, jednakowego z ujęciem czasopism i jednakowego z niemi przechowania w magazynie pod jedną sygnaturą.
Różnica w opracowaniu polega na dokładnym opisie bi-bljograficznym każdej katalogowanej pracy, zawartej w wydawnictwach ciągłych, towarzystw naukowych i zjazdowych. Opisy te umieszcza się w odsyłaczach do katalogów ogólnych; alfabetycznego i działowego.
Dział czasopism, utrzymany jako. całość w jednych rękach, rozbić należy na dwa poddziały; czasopisma bieżą c e z czytelnią i czasopisma zinwentaryzowane z magazynem.
Czasopisma bieżące obejmą wszystkie te, które nadchodzą do bibljoteki zeszytami i stanowią jednostki bibljoteczne dopiero po skompletowaniu tomu. fl więc będą to: dzienniki, tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, kwartalniki i t. d. Granicą ich będą półroczniki.
Czasopisma zinwentaryzowane obejmą roczniki i wszystkie inne, które bibljoteka otrzymuje w tomach skompletowanych, mogą więc być odrazu inwentaryzowane i katalogowane.



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI