OREGANO KUBAŃSKIE
Ładne,duże i świetnie ukorzenione zioła
w doniczkach P-12
ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA
Na półkach sklepowych roi się od suszonych przypraw. Tymianek, majeranek, papryka, czosnek, bazylia, oregano, przyprawa do bigosu, do grilla, do ziemniaków i wiele innych. Jednak aromat tych suszonych nigdy w pełni nie odzwierciedli zapachu i smaku świeżych ziół.
Mają one mocny zapach, przypominający oregano i tymianek. Zastosowanie w kuchni mają podobne do tych dwóch przypraw (do zup, sosów, ryb i potraw mięsnych), mogą być stosowane świeże lub wysuszone. . Lubi ziemię żyzną i słońce, może być silnie przycinana. Silnie pachnąca zimozielona bylina przyprawowa, pochodzi z Afryki, dorasta do 30 cm wysokości, rozrasta się w gęste kępy Mięsiste, lekko omszone, soczyste listki tego oregano mają niezwykle silny zapach miętowo-tymiankowy, przez co zioło nazywane jest krzyżówką mięty, oregano, tymianku. Może być zamiennikiem tychże ziół.
Pochodzi z Afryki lecz znane jest na Kubie, w Indiach i Malezji. Stosowany w kuchni przede wszystkim karaibskiej, stanowi przyprawę wielu dań z drobiu, ryb. Używane także jako farsz do potraw z cięższych mięs. Dodaje się go do sałatek na Karaibach, żuru z baraniny w Azji, kubańskie zupy „ black bean“, spożywane w stanie surowym do chleba z masłem. Znany jest przysmak w postaci liści oregano kubańskiego zapiekanych w cieście. Aromatyzuje też piwa oraz wina w Indiach. Smakuje lepiej w duszonych lub smażonych potrawach. Dzięki olejkom eterycznym nadaje potrawie wyrazisty smak.
Posiada właściwości lecznicze, pomaga na kaszel i ból gardła gdy będziemy żuć jego liście. Zmiażdżone liście używane są w inhalacji górnych dróg oddechowych. Napar zaś stosowany przy przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli, bezsenności i bólach głowy. W ogrodzie oregano kubańskie jest dobrym,, pachnącym bardzo intensywnie po deszczach, uzupełnieniem przydomowej kolekcji ziół, a poprzez swój niesamowity, charakterystyczny zapach, może być używane jako saszetki zapachowe w pomieszczeniach. Bezproblemowe w uprawie, rośnie w zwartej kępie, często przycinane łatwo formować je w drzewko będące ozdobą w mieszkaniu. Dorasta do 40 cm wysokości. Nie jest mrozoodporne.
Zioła nawozimy w okresie wiosennym średnio co dwa tygodnie. Jednak substancje, które będą nam do tego służyć, nie mogą być pochodzenia chemicznego, bowiem odbije się to na jakości naszych sadzonek, a i późniejsze spożycie nawożonych sztucznie ziół może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najlepiej stosować nawozy organiczne i używać ich zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, traktując zioła jak normalne rośliny.
Gdy chcemy zasmakować świeżych listków jednego z ziół, najlepiej zerwać je z rana. Wbrew pozorom nasze łakomstwo ma dla roślinek dobroczynne działanie, bowiem pozwala zachować krzaczek w zwartej formie.
Świeże zioła to prawdziwy smak, aromat i zdrowie!
Świeże zioła można obecnie kupować także w supermarkecie, jednak ich żywotność jest często zawodna. Przesadza się je do większej doniczki, ale nie zawsze się przyjmują, a często bardzo słabo rosną. Nie wiem czym jest to spowodowane, być może są to odmiany przystosowane tylko do bardzo precyzyjnych warunków glebowo/oświetleniowo/temperaturowo/wodnych, być może są te biedne zmutowane roślinki, zabawki w rękach chciwych ogrodników.
Cennik przy przesyłce Poczta Polska paczka priorytetowa polecona:sadzonki pocztą wysyłamy od poniedziałku do środykupując 1 sadzonkę płacisz za paczkę 11złkupując 2- 4 sadzonki płacisz za paczkę 14zł.kupując 5- 10 sadzonek płacisz za paczkę 18zł. kupując 10 - 30 sadzonek płacisz za paczkę 21zł.Kurierem wysyłamy od poniedziałku do czwartku, a zapłacisz:zamawiając 1- 10 sadzonek zapłacisz 21zł.powyżej 10 - 30 sadzonek zapłacisz 30 zł. info:
[zasłonięte]@onet.eu tel.661[zasłonięte]408