Smak i zdrowie!
Własne, zawsze świeżo zerwane!
Czy znają Państwo niepowtarzalny smak i piękny aromat ziół? Na pewno tak, przecież prawie wszystkie suszone zioła można kupić w sklepie. Jednakże nic nie zastąpi smaku i aromatu świeżych, własnoręcznie zerwanych ziół. Najlepiej zrywać je tuż przed dodaniem do potrawy i nie przejmować się tym, że nasza roślinka straci swój urok. Zrywanie listków lub obcinanie wierzchołków ma dobroczynny wpływ na rozkrzewienie naszej rośliny.
Domowy ogródek ziołowy nie tylko dostarczy świeżych listków, ale będzie także zieloną ozdobą balkonu czy parapetu okiennego. Uprawa ziół nie jest trudna – poradzi sobie z nią każdy, kto zajmuje się w domu ozdobnymi roślinami doniczkowymi.
Oregano kubańskie zwane także pod innymi nazwami np. mięta meksykańska lub tymianek hiszpański to wieloletnie, wiecznie zielone tropikalne zioło, o dość grubych, prawie mięsistych, pokrytych włoskami liściach, o bardzo intensywnym, świeżym zapachu (wystarczy delikatnie pogłaskać liście lub powietrze wokół nich i od razu zaczyna się roztaczać piękny zapach).
Oregano kubańskie jest bardzo łatwe w uprawie. Świetnie czuje się w doniczce na parapecie, nie wymaga szczególnej troski. Najlepiej postawić je w miejscu półcienistym, w przepuszczalnym i dobrze zdrenowanym podłożu, nie lubi nadmiaru wody. Jeśli będzie miało zbyt dużo słońca, liście będą bardzo jasne, lekko żółtawe. Zbyta mała ilość światła spowoduje nadmierne wyciąganie się pędów i ciemny kolor liści. Jeżeli chcemy, aby roślina była rozgałęziona, należy uszczykiwać końcówki pędów.
Oregano kubańskie okazuje się ma wiele interesujących właściwości, wykorzystywane jest nie tylko w kuchni, ale i w medycynie. Ma charakterystyczny silny smak, w którym wyczuwa się nutę oregano, tymianku, mięty i szałwi. Jest fantastyczną przyprawą do ryb, mięs, sosów, sałatek, a nawet deserów. Liście i zawarty w nich sok o lekko kwaskowej nucie, nadaje się do herbat ziołowych, napojów i drinków. W kuchni można używać liści świeżych lub suszonych, ale proces suszenia jest dość trudny, ponieważ listki przesycone są wodą. Najlepiej stosować na świeżo po zerwaniu.
Jeśli chodzi o zastosowanie w medycynie, świetnie nadaje się jako środek przeciwko kaszlowi, na bolące gardło czy katar. Stosowane jest także w innych infekcjach, jak również takich problemach jak reumatyzm i wzdęcia. Np. w Indiach stosowane jest w medycynie tradycyjnej w leczeniu malarii, chorób wątroby, pęcherza moczowego, kamicy nerek, owrzodzeniach skóry, alergiach, astmie, przewlekłym zapaleniu oskrzeli, kolkach, robaczycach.