Uwaga książka będzie rozsyłana od 13 marca
Format B5, twarda oprawa,
Książka drukowana na wysokiej
jakości papierze, 200 stron, 31 szkiców i planów.
PRZEDMOWA
Książka niniejsza jest w naszej literaturze wojskowej zdarzeniem cennym i z dawna oczekiwanym. Stanowi bowiem pierwszą próbę analizy kawaleryjskich doświadczeń wojennych i wnosi do dyskusji na temat wartości bojowej kawalerii poważne argumenty historyczne.
,,Historia est magistra vitae” – powiada stare łacińskie przysłowie, które wtłaczali nam w mózgownicę nasi profesorowie gimnazjalni, aczkolwiek sami przeważnie nie umieli wyciągnąć z niej żadnej nauki.
Przykłady historyczne, obserwowane powierzchownie, zdają się niejednokrotnie przeczyć sobie wzajemnie. Dopiero dokładne zastanowienie się nad nimi i poddanie sumiennej, a wnikliwej analizie pozwala z nich wyciągnąć prawdy ogólne, zasadnicze, niezmienne obowiązujące.
Tego zadania, wymagającego z jednej strony żmudnych studiów, z drugiej zaś – bystrej inteligencji, umiejącej w strumieniu zdarzeń i wypadków wyłowić czynniki o znaczeniu decydującym, podjął się pan podpułkownik dypl. Rudnicki i w szeregu przykładów historycznych jasno i przekonywująco pokazuje, w jakich warunkach wojenna praca kawalerii jest owocna i pożyteczna, w jakich zaś kosztowna ta broń kruszy się i marnuje zawodząc pokładane w niej nadzieje.
Nie tylko więc prosta ciekawość, lecz i troska o to, aby kawaleria nasza z przyszłych pól bitewnych wyszła z chwałą, odpowiadającą jej świetnym tradycjom, powinna skłonić do przeczytania tej książki każdego kawalerzystę i każdego dowódcę, któremu na wojnie będzie dane posługiwać się kawalerią.
DR WIENIAWA-DŁUGOSZOWSKI
generał brygady