Aparat Olympus OM-D E-M10 wyposażony został w przetwornik LiveMOS o wymiarach 17.3x13mm (proporcje 4:3) Matryca jest w stanie zarejestrować obraz o maksymalnej rozdzielczości 16.1 megapikseli, co jest wartością wystarczającą nawet do dużych wydruków bez utraty jakości. Użytkownik może wybrać czułość z zakresu[zasłonięte]200-250 ISO, dzięki czemu zdjęcia wykonywać można praktycznie w każdych warunkach oświetleniowych.
Stabilizacja obrazu opiera się na przesuwaniu sensora w trzech płaszczyznach, pozwalając na wydłużenie czasów naświetlania nawet o 3,5 stopni EV. Mechaniczna stabilizacja obrazu działa z każdym obiektywem marki Olympus. Rozwiązanie to sprawia, że użytkownik nie musi kupować drogich obiektywów ze stabilizacją optyczną aby korzystać z tej funkcji.
Model E-M10 posiada zaawansowany układ FAST AF, który precyzyjnie ustawia ostrość na wybranym punkcie bez względu na jego wielkość. Wystarczy skorzystać z wyświetlacza i dotknąć miejsce, które ma zostać wyostrzone. System pozwala również na śledzenie szybko poruszających się obiektów, oraz fotografowanie z prędkością 8 klatek na sekundę.
Elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1.440.000 punktów umożliwia komfortowe kadrowanie, niezależnie od intensywności oświetlenia. Wyświetlanie najważniejszych parametrów ułatwia zmianę ustawień bez odrywania oka od wizjera. Jest to szczególnie przydatne podczas fotografowania dynamicznych ujęć, gdzie odpowiedni moment ma kluczowe znaczenie.
Dołączony do zestawu obiektyw Olympus 14-42 mm 3.5-5.6 ED EZ o ekwiwalencie ogniskowej równym 28-84mm pozwala fotografować zarówno szerokokątne sceny, jak też przybliżenia, na przykład portrety. Jest to idealny rozwiązanie aby rozpocząć przygodę z fotografią oraz wybrać ulubioną tematykę zdjęć.
Efekty pracy można łatwo ocenić na 3-calowym wyświetlaczu LCD o rozdzielczości 1.037.000 punktów. Dotykowy interfejs ułatwia poruszanie się po menu i wybór odpowiednich opcji, a możliwość odchylenia w górę lub w dół pozwoli na wygodne korzystanie w przypadku ustawienia sprzętu wysoko lub przy samej ziemi.
Aparat potrafi rejestrować filmy w rozdzielczości FullHD (1920x1080 pikseli) przy prędkości 30 klatek na sekundę z dźwiękiem stereo. Podczas kamerowania istnieje możliwość skorzystania ze stabilizacji obrazu, która doskonale zredukuje wszelkie drgania rąk lub przypadkowe poruszenia urządzeniem.
Początkujący użytkownicy mogą fotografować w trybie automatycznym, który samodzielnie ustawi wszystkie parametry zdjęć. Osoby bardziej doświadczone mają do dyspozycji tryby półautomatyczne (priorytet przysłony lub migawki) oraz pełen tryb manualny, dający maksymalną swobodę w dobieraniu ustawień.
Liczne filtry artystyczne ułatwią wykonywanie kreatywnych ujęć, a ich efekt ocenić można jeszcze przed wykonaniem zdjęcia, w elektronicznym wizjerze lub na monitorze. Tryb Live Bulb pozwala użytkownikowi obserwować na żywo powstawanie obrazu przy długich czasach naświetlania, natomiast funkcja Live Composite potrafi połączyć kilka takich ujęć w jedno.
Wbudowana lampa błyskowa umożliwia doświetlenie zdjęcia, kompensację ostrych cieni, lub oświetlenie ciemnych pomieszczeń. Maksymalny czas synchronizacji w trybie Super FP - 1/4000s dodatkowo rozszerza zakres jej zastosowań.
Moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi pozwala nie tylko przesyłać natychmiastowo pliki, bez konieczności używania komputera - umożliwia również zdalne sterowanie aparatem. Wystarczy jedynie zainstalować dedykowaną aplikację na smartfona, aby zdalnie wyzwalać migawkę, zmieniać parametry ekspozycji, lub dodawać geotagi.
Obudowa wykonana została ze stopów magnezu, dzięki czemu jest lekka i wytrzymała. Wygląd korpusu jest poniekąd hołdem dla kultowej serii aparatów analogowych Olympus OM, co nie tylko podnosi walory estetyczne, lecz również pozwala na zastosowanie wieloletnich, sprawdzonych rozwiązań w rozmieszczeniu pokręteł sterowania, dzięki czemu ergonomia fotografowania stoi na najwyższym poziomie.
Najnowsze rozwiązania technologiczne, zamknięte zostały w smukłej, stylowej obudowie, dzięki czemu Olympus OM-D E-M10 staje się aparatem o wielkich możliwościach, porównywalnych, a niekiedy przewyższających ciężkie lustrzanki cyfrowe.