Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

OLIZAROWSKI O EDUKACYI. EDUKACJA KARBOWIAK - 1905

20-03-2012, 16:10
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 19.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2196193120
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 9   
Koniec: 19-03-2012 19:53:10
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
OLIZAROWSKI O EDUKACYI.

(ODBITKA Z "MUZEUM")

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)

AUTOR -
ANTONI KARBOWIAK

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - ODBITKA Z "MUZEUM", LWÓW 1905
WYDANIE - ???
NAKŁAD - ??? EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 17
WYMIARY - 23 x 15 x 0,2 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,032 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
NIE ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS

ANTONI KARBOWIAK.
OLIZAROWSKI 0 EDUKACJI
ODBITKA Z „MUZEUM".
WE LWOWIE.
1. Zinąskowa drukarnie. ,vo Lwowie,-nl. Lindego 1. i.
1905.




Dzięki ofiarności Kazimierza Leona Sapiehy, podkanclerzego ^-^ W. X. L., powstał w r. 1644 w Akademii wileńskiej wydział prawa. Pomiędzy pierwszymi jego profesorami był Aaron Aleksander Olizarowski, który wykładał prawo kanoniczne.
Szczegóły jego życia są mało znane. W dziełach swoich sam tytułuje się radcą dworu księcia neuburskiego, a zatem księcia Filipa Wilhelma, palatyna Renu, ożenionego w r. 1642. z królewną Anną Katarzyną, siostrą Jana Kazimierza.
W wydanych w Ingoistadzie w r. 1643. ąuaestiones politicae położył pod nazwiskiem swójem godność szlachecką (auctore Aarone Alexandro Olizarovio, eąuite poiono), stwierdzając w ten sposób, że jest szlachcicem polskim. Nazywa się Olizarowski, bo tak się sam podpisał na traktacie, wydanym w r. 1647. Tradycya zresztą niesie, że urodził się w Innsbrucku ]), źe uczył się teologii w Poznaniu i w innych miejscowościach, że został magistrem w Gratzu w Styryf, że z kolei uczył się w Ingoistadzie z początku medycyny a następnie prawa, w którem zdobył sobie stopień doktora obojga praw, że wreszcie poświęcał się w Padwie studyom medycyny i uzyskał nakoniec w Królewcu za poparciem księcia Radziwiłła stopień doktora medycyny w czasie pomiędzy 1654. a 1658- rokiem2). Innych szczegółów jego życia nie znamy.
Prócz wspomnianych juź ąuaestiones politicae in utramque partem disputatae wyszły z pod pióra tegoż autora w Wilnie w r. 1647. assertationes ex iurisprudentia Domini Olizarowski, iuris utriusąue doctoris et professoris iuris canonici, a w Gdańsku w r. 1651. de politica hominum societate libri tres.
Ostatni traktat, poświęcony K. L. Sapieże, należy do najobszerniejszych prac Olizarowskiego. W nim też jest wywód o edu-kacyi. Traktat cały rozpoczyna się od określenia ostatniego celu
człowieka czyli szczęśliwości, do której każdy dąży. Szczęśliwość nadnaturalną określa całkiem tak, jak ją pojmuje Kościół katolicki , a przez szczęśliwość naturalną czyli ziemską rozumie pełnię wszystkich dóbr, których człowiek pożądać może. Ponieważ ludzie różnych stanów różnie pojmują szczęśliwość ziemską, do której dążą, przeto dzieli ich Olizarowski na dwie grupy: na żyjących samotnie i na żyjących społecznie. Uwzględniając ten podział dla celów swego wywodu o politycznem zjednoczeniu ludzi, rozkłada autor rozprawę na trzy części czyli księgi, z których pierwsza traktuje o domu (de domo), druga o gminie (de civitate), a trzecia o rzeczypospolitej (de republica).
Wywód o wychowaniu dzieci (de educatione liberorum) pomieścił Olizarowski w pierwszej księdze, w bardzo długim rozdziale (X.), złożonym z dwudziestu paragrafów1). Poprzedzają ten rozdział rozprawy o małżeństwie, o jego prawomocności, o karach za nieprawne śluby, o przymiotach stron, wchodzących w związek małżeński, i o obowiązkach obojga małżonków razem i każdego z osobna.
Wywód o edukacyi, jako dotąd w dziejach literatury pedagogicznej polskiej mało znany, zasługuje na streszczenie.
W paragrafie pierwszym określa Olizarowski istotę i doniosłość edukacyi (quid sit educatio et quantum mo-menti positum est in illa?). Edukacyę pojmuje jako źródło i początek wszystkich dobrych lub złych nałogów, jako główną podwalinę całego szczęścia ludzkiego. Od niej zależy trwałość panowania , od niej upadek, od niej poczyna się szczepów i narodów niewola i wolność, od niej idzie początek i koniec rządu. Ona, byle dobrze uporządkowana, jest matką dobrych obyczajów, z których wyrastają dobre prawa, a na których zasadza się sława i siła wojenna narodu. Gdzie obyczaje, prawa i sprawy wojskowe rozwijają się pomyślnie, tam musi kwitnąć powaga rządu, szczęście poddanych, blask panującego. Dobra edukacya nie jest niczem innem, jak pilnem ćwiczeniem umysłu, które daje rozumowi światło , rozsądkowi przewagę, woli miarę, żądzom cugle, czynom prawidła, a ciału siłę.
Przystąpiwszy do określenia wartości edukacyi, przytacza naprzód znaną opowieść Plutarcha o Likurgu i dwu psach, wylęgłych z jednej i tej samej suki i tego samego psa, a wychowa-
nych w całkiem odmiennych warunkach, przez co pragnie udowodnić, źe pierwiastkowe wychowanie wywiera stanowczy wpływ na naturę wychowanka. Źle zatem rodzice postępują, jeżeli za-niedbują pierwiastkowe wychowanie. Życie bez wychowania nie jest dla dzieci dobrodziejstwem. Człowiek nie może być przecież gorszym od zwierząt, które się troszczą o wychowanie swoich młodych.
Zaniedbanie początkowej edukacyi przynosi szkodę nie tylko jednostkom, lecz także społeczeństwu i państwu, gdyż zaniedbanie edukacyi jest jego osłabieniem i zgubą. Im szersze kręgi zatacza złe wychowanie, tem większem i groźniejszem staje się niebezpieczeństwo.
Drugi paragraf zawiera szczegóły o pierwiastko-wem wychowaniu i wykształceniu (de educatione et in-stitutione infantiae). Obejmuje ono pierwsze siedm lat życia, czyli t. z. okres dziecięcy (infantia). Olizarowski zbija twierdzenie, jakoby się wiek ten nie nadawał do pracy wychowawczej , a wygłasza zdanie, że edukacyę trzeba rozpocząć od kolebki. Strzeże się ciała dzieci, trzeba zwracać uwagę i na duszę. Matki mają szerokie pole działalności, trudy pierwiastkowej edukacyi na nie przedewszystkiem spadają. Matka dopuszcza się ciężkiej zbrodni, przyjmując lekkomyślnie za mamkę dla dziecka swego osobę podejrzanych obyczajów, a może i niezdrową na ciele. Matki powinny dzieci swoje same karmić, gdy tego nie czynią, zasługują tylko na miano półmatek. Tylko gdy matka jest chorowita, trzeba przyjąć mamkę, ale tylko zdrową na ciele i młodą, oraz zalecającą się dobrymi obyczajami. Posępne, mrukliwe i starsze osoby nie nadają się na mamki.
Dalej trzeba pamiętać o tem, aby niemowlęta miały regularny umiarkowany ruch. Jest on im koniecznie potrzebny, bo utrzymuje naturalną czerstwą cerę, krzepi całe ciało i ożywia je, pomaga do trawienia, powoduje transpiracyę i czyści krew, przyspiesza wzrost i wyrabia zgrabność ciała całego i poszczególnych jego członków. Niemowlętom starczy z początku za ruch, gdy będą noszone i kołysane. Z czasem zaczną z pomocą chodzić, ale z umiarkowaniem należytem.
Trzeba też niemowlęta zawczasu przyzwyczajać do znoszenia przykrego klimatu, bo to zahartuje ich zdrowie, a chłopców uczyni wytrzymałymi na trudy wojenne.
...



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI