Oliwka (Olea L.)to wiecznie zielone drzewo w naturalnych warunkach rosnące do wysokości 10 m. W naszych warunkach nie wyrasta nawet do połowy tej wielkości.Jest zresztą oliwka bardzo wdzięcznym drzewkiem dlapasjonatów - pozwala się w dowolny sposób formować - także w bonsai.Oliwka (Olea L.) – rodzaj drzew należący do rodziny oliwkowatych. Zalicza się do niego około 35 gatunków drzew rosnących w strefie ciepłej umiarkowanej i strefie tropikalnej południowej Europy, Afryki i południowej Azji.Owoc drzewa oliwkowego jest zielony, kiedy dojrzewa zmienia barwę na czarną.
Drzewa oliwkowe rosną dziko, ale też są uprawiane w krajach śródziemnomorskich i na obszarach obydwu Ameryk w klimacie zbliżonym do śródziemnomorskiego. Liście oliwki mogą być zbierane przez cały rok, natomiast owoc jest zbierany latem. Badania naukowe udowodniły, że liście drzewa oliwkowego obniżają ciśnienie krwi.
W Starym Testamencie drzewa oliwne występują jako symbole błogosławieństwa, łaski, mądrości Bożej oraz wiary w Boga. "Po potopie gołąb przynosi Noemu do arki gałązkę oliwną. Jest to znak, że ziemia znów stała się przydatna do zamieszkania. Dlatego też gałązka oliwna, szczególnie w dziobie gołąbka, stała się symbolem pokoju i pojednania."
Oferowana sadzonka ma wysokość około 15 cm i pochodziz ukorzenienia pędu z dużego drzewka Na zdjęciu widać że puszcza już boczne gałązki - będziewięc na pewno lada moment ładnie rozkrzewiona
Zdjęcie jest rzeczywiste
WARUNKI POWODZENIA UPRAWY
Nie zalewać roślinki bo genetycznie jest ona do suszy świetnie przygotowana - doniczka musi mieć odpływ, a w spodku nie możestać woda. Podlewać rzadko - jak ziemia przeschnie, ale lepiejjak roślinka wyraźnie się przewraca.Polecam zanurzenie całej doniczki na kilka minut w wodzie - polewaniez góry jest nieskuteczne bo woda nie wsiąka w podłoże, a przepływamiędzy ścianką a resztą - pojawia się na podstawce co czyni pozór, że roślinka podlana - ale ziemia jest dalej sucha.Wodę stosować najlepiej deszczową, a jeśli kranówę to odstaną przez min dobę.Nawozić w okresie wegetacji co tydzień np. florovitem (najtańszy).W zimie (od listopada do lutego) 2-3 razy rzadziej - podlewanieteż ograniczyć - byle roślinka nie uschła.Dobrze byłoby raz dziennie - najlepiej wieczorem popryskać roślinkę.Przynajmniej raz w kwartale przemyć trzeba listki by fotosyntezaprzebiegała prawidłowoUsuwać części stare i chore - żółknący listek jest nie do uratowania,trzeba go usunąć, bo jest siedliskiem chorób.
W zimie min 10 Lato może spędzić na zewnątrz.
Uwaga!Aby roślinka nie wyrosła za wielka zanim trafi do kupcamęczę ją w małym pojemniku z celowo wyjałowioną ziemią.Po zakupie trzeba ją pilnie przesadzić - nie naruszającbryły korzeniowej - do donicy o dwa razy większej pojemności z ogrodniczą glebą uniwersalną. Nie jest to trudne, bo plastykowe pudełko łatwo rozciąć.Konieczne standardowe nawożenie można rozpocząć ale najszybciej po miesiącu.
Achtung!
Dokonując większego zakupu koszty wysyłki priorytetem zwiększają się o 2 zł za każdą dodatkową roślinkę przy wysyłce jedną paczką. W paczce mieści się max 8 roślinek