Oliwa z oliwek „Maestro de oliva” jest oliwą tłoczoną na zimno i oczywiście jest oliwą z pierwszego tłoczenia tz. „Extra virgin”. Oliwę tę produkuje nie duża Hiszpańska firma Olive Line SLL. Oliwa „Maestro de Oliva” charakteryzuje się niską kwasowością (ph do 0,5%) i jest uznawana za oliwę bardzo wysokiej jakości. W 2011 roku zdobyła główną nagrodę Taste Avards 2011 przyznawaną przez somelierów i szefów kuchni najlepszych europejskich restauracji.
Extra Virgin – to oliwa uzyskana z tłoczenia świeżych oliwek, niepodlegająca żadnym procesom chemicznym. W 100% jest to sok z oliwek. Cechy – smak, kolor, zapach – zależą bezpośrednio od odmiany oliwek, z jakich została wytworzona. Możliwość zaliczenia oliwy do kategorii extra virgin wiąże się ze spełnieniem oficjalnych wymagań chemicznych przede wszystkim dotyczących wolnej kwasowości wyrażonej w kwasie oleinowym nie większej niż 0,8g na 100g.
W polskim nazewnictwie oliwa tej klasy to oliwa z oliwek ekstra z pierwszego tłoczenia
Oliwa z oliwek jest wyjątkowa pośród olei ponieważ może być spożywana w stanie surowym bez oczyszczania czy udoskonalania. To pomaga zachować wszystkie witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe i inne substancje odżywcze. A ponieważ zawiera wszystkie te składniki, łącznie z silnymi przeciwutleniaczami, prawdziwa oliwa „extra virgin” (z pierwszego tłoczenia na zimno) jest korzystna dla zdrowia i ochrania nas przed szkodliwym działaniem utleniania wolnych rodników.
Ile oliwy z oliwek spożywać każdego dnia?
Zdrowa i wyważona dieta przewiduje spożycie codziennie, co najmniej 2-3 łyżek oliwy z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia. W Polsce roczne spożycie oliwy z oliwek na jednego mieszkańca wynosi mniej niż 1litr. Przeciętny Hiszpan spożywa około litra oliwy miesięcznie, zatem sporo jeszcze dzieli nas od zdrowych przyzwyczajeń kulinarnych mieszkańców krajów południowej Europy.
Dlaczego warto spożywać oliwę z oliwek extra virgin?
Oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia, od wieków będąca podstawą diety śródziemnomorskiej, bogata jest przede wszystkim w cenne polifenole, związki mineralne: fosfor, potas i żelazo, a także witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz witaminy C i E. Dzięki temu spowalnia rozwój miażdżycy, obniża ilość złego i podnosi poziom dobrego cholesterolu, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, a nawet redukuje ryzyko zachorowań na astmę. Hiszpańska oliwa z oliwek extra virgin to najzdrowszy ze wszystkich tłuszczów, nie bez przyczyny od wieków uznawany za symbol zdrowia i urody.
Czy to prawda, że oliwa z oliwek nadaje się do smażenia?
Wbrew powszechnym opiniom oliwę z oliwek można używać nie tylko do surowego spożycia, ale także jako idealny tłuszcz do smażenia i pieczenia, zamiast masła, margaryny czy innych olejów. Oliwa z oliwek zaczyna palić się w wyższej temperaturze od rekomendowanej temperatury smażenia, która wynosi 180oC. Powszechnie stosowane w naszych kuchniach oleje – np. rzepakowy czy słonecznikowy – ulegają degradacji w znacznie niższych temperaturach, wydzielając niekorzystne dla organizmu substancje rakotwórcze. Najcenniejszą dla naszego organizmu jest oliwa z oliwek extra virgin spożywana na surowo.