Oliwa z oliwek EXTRA VIRGIN – z pierwszego tłoczenia jest bogata w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wywierają dobroczynne działanie na organizm ludzki. Są cennym produktem dla zdrowia i zdrowego, dietetycznego żywienia.
EXTRA VIRGIN, czyli pierwsze tłoczenie – profilaktycznie dla zdrowia, zalecana do stosowania na surowo (do sałatek, dodawana przed podaniem potrawy na stół).
Wysoka jakość nie jest luksusem, wysoka jakość jest potrzebna wszystkim ludziom dbającym o swoje zdrowie.
Co warto wiedzieć kupując oliwę ?
Kupując oliwę trzeba zwrócić uwagę czy oliwa nie posiada żółtych lub pomarańczowych refleksów. Powinna być rozlewana do butelek z ciemnego szkła co chroni ją przed światłem. Wpływ na właściwości oliwy ma jej przechowywanie: musi być trzymana w ciemnym, chłodnym miejscu i szczelnie zamkniętej butelce.
Trafny wybór Phileos extra virgin odnosi się do najwyższej klasy oliwy z oliwek, uzyskiwanej przy użyciu środków mechanicznych, bez stosowania jakichkolwiek środków chemicznych. Oliwa Extra Virgin jest synonimem zdrowego tłuszczu. Jest doskonała jako zamiennik oleju do smażenia, gotowania, pieczenia ze względu na wysoki punkt spalania 200 st. C, a także posiada szereg zalet zdrowotnych.
Jeżeli chcesz być świadomym wyboru najlepszej oliwy, na etykiecie muszą znaleźć się następujące informacje:
– opis metody tłoczenia – najlepsza: tłoczona na zimno (cold pressed, cold extraction)
– kraj pochodzenia, butelkowania
– skład, kwasowość
– adres i nazwa dystrybutora lub importera oraz producenta.
Powinno też być wyraźnie napisane, że jest to oliwa z oliwek
W domu zwróć uwagę na:
Kolor – oceniaj po przełożeniu kilku łyżek oliwy na biały talerz – powinien być zielonkawy lub lekko wpadający w żółć. Jeśli oliwa jest w innym kolorze, np. pomarańczowym oznacza to, że się utleniła i nie nadaje się już do spożycia.
Zapach – oliwa musi pachnieć oliwkami!
Smak – na języku aksamitne wrażenie, w gardle lekko paląca (to skutek obecności w oliwie polifenoli – przeciwutleniaczy).
Praktyczne rady
Oliwę z oliwek należy przechowywać z dala od światła, w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce – zbyt niska temperatura powoduje, bowiem krzepnięcie cieczy. Po wyjęciu z lodówki powraca do płynnej postaci nie tracąc na jakości. Zamknięta fabrycznie butelka z oliwą może być przechowywana dwa lata, natomiast po otwarciu – trzy miesiące.
Najważniejsze właściwości oliwy:
• Pierwszą najbardziej popularną właściwością leczniczą jest obniżenie poziomu cholesterolu. Badania wykazały że długotrwałe stosowanie oliwy zmniejsza cholesterol o 20%. Kwas zawarty w oliwie chroni również przed miażdżycą, wrzodami żołądka oraz cukrzycą.
• Oliwa zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Badania wykazały obniżenie o 30 % zapadania na choroby serca.
• Wspomaga odchudzanie, procesy trawienia. Dzięki niej nie powstaje efekt jo-jo.• Dzięki zawartości kwasu tłuszczowego jednonienasyconego obniża poziom cukru.
• Oliwa z oliwek stosowana w diecie obniża ciśnienie krwi o 75%.
• Przeciwutleniacze wchodzące w skład oliwy z oliwek zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Badania wykazały obniżenie o 25 % zachorowań na raka piersi.
Oliwa z oliwek ma ogromne zastosowanie, dlatego należy w pełni korzystać z jej walorów smakowych i odżywczych.
ZASTOSOWANIE W KUCHNI
Oliwa z oliwek daje bardzo wiele możliwości łączenia doskonałego smaku oraz zdrowego jedzenia. Doskonale podkreśla smak potraw smażonych, pieczonych i gotowanych. Przy smażeniu należy pamiętać o używaniu umiarkowanej temperatury, ponieważ pali się w niższych niż oleje temperaturach ok. 200°C).Idealna jako dodatek: do sosów i sałatek, bezpośrednio na chlebek. Dodawana do zupy stanowi alternatywę dla kostek rosołowych
Masa netto: 500 ml
Produkt najlepiej spożyć przed 05.2016