Rys 1. Przekształcenie kreatyny w kreatyninę
Laboratoria naukowe usiłują walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem; albo zabezpieczają reaktywne grupy chemiczne molekułami kwasów i alkoholi, jak np. w przypadku jabłczanu i estru etylowego kreatyny, albo mieszają kreatynę ze związkami metali alkalicznych.
I tutaj wkracza na arenę kreatynowy chelat magnezu - Creatine Magna Power® - łączący w sobie obydwa sposoby zabezpieczenia kreatyny:
Rys 2. Chelat kreatynowy Magnezu MAGNAPOWER®
Wieloletnie badania naukowe dowodzą, że magnez i kreatyna wykazują korzystne właściwości w różnych obszarach aktywności fizjologicznych. W związku z tym, że ich role są blisko związane ze sobą i wzajemnie się przeplatają wieloma specyficznymi reakcjami, naukowcy z Albion Advanced Nutrition® uznali za logiczne, a zarazem innowacyjne połączyć magnez i kreatynę w jeden związek. Stworzenie chelatu kreatyny z magnezem [Rys 2] za pomocą opatentowanej technologii, zabezpiecza cząsteczkę kreatyny przed cyklizacją do nieaktywnej kreatyniny i zwiększa ilość fizjologicznie aktywnej formy kreatyny, prawdziwie dostępną dla procesów metabolicznych komórek mięśniowych i w efekcie uzyskać znacznie wyższy poziom energii.
Silnie alkaliczny magnez obniża jednocześnie kwasowość środowiska kreatyny i zapewnia utrzymanie pełnej jej aktywności, zarówno w roztworach przygotowywanych do bezpośredniego spożycia, jak też w przewodzie pokarmowym
Jednak zabezpieczenie kreatyny przed utratą aktywności to dopiero połowa sukcesu. Druga połowa to maksymalne wykorzystanie jej potencjału anabolicznego działania...
Kreatyna rozwija siłę i masę poprzez pośrednictwo właściwej substancji anabolicznej – adenozynotrifosfranu - ATP. Suplementacja kreatyny prowadzi do wzrostu poziomu ATP w komórkach mięśniowych.
Całkowita energia potrzebna do skurczy mięśni i generowania w nich impulsów siłowych dostarczana jest z hydrolizy ATP. ATP stymuluje także enzymy anaboliczne, nazywane kinazami, które pobudzają nasze geny do produkcji białek mięśniowych, jak również uczestniczy we wszystkich etapach budowania molekuł białkowych.
Z cyklem produkcji i hydrolizy ATP ściśle związany jest magnez.
ATP wytwarzany jest w ten sposób, że z aktywnej kreatyny (fosfokreatyna), przenoszony jest rodnik fosforanowy (oznaczany symbolem P) na adenozynodifosforan (ADP). Jednakże, aby rodnik fosforanowy mógł zostać przeniesiony z kreatyny na ADP i aby powstał w ten sposób ATP, w reakcje tę musi zostać włączony atom magnezu, bez którego udziału cały ten proces nie może przebiegać. [Rys.3]
Jak widzimy, do produkcji ATP pozostają niezbędne więc nie tylko cząsteczki kreatyny, ale również atomy magnezu. Dostępność magnezu do tego procesu limituje tempo wytwarzania ATP z kreatyny. Kiedy więc zastosujemy suplement kreatynowy, a w komórkach mięśniowych zabraknie magnezu, anaboliczna aktywność kreatyny nie zostanie należycie wykorzystana.
Z problemem jednoczesnej dostępności kreatyny i magnezu do produkcji ATP znakomicie radzi sobie kreatynowy chelat tego pierwiastka – Creatine Magna Power®:
Chelat kreatynowy magnezu zwiększa zdolność organizmu do generowania i regenerowania ATP koniecznego, by dostarczyć niezbędnej energii do wysiłku mięśniowego.
Rys. 4 Schemat syntezy ATP z udziałem MagnaPower®
Jak widzimy, kreatynowy chelat magnezu dostarcza niezbędnych atomów tego pierwiastka wprost do środowiska reakcji [rys.4.], co umożliwia kreatynie utrzymanie wysokiego tempa i poziomu produkcji ATP, a tym samym wykazanie maksymalnej aktywności anabolicznej.
Pod wpływem suplementacji Magna Power dochodzi nie tylko do szybszego rozwoju masy mięśniowej, ale również i siły, gdyż większe porcje ATP skuteczniej kurczą włókienka mięśniowe i generują w nich impulsy siłowe.
Oczywiście możemy uzupełniać jednocześnie brakujący składnik dodatkowym suplementem magnezu. Jednakże, nawet i wtedy nie będziemy mieli całkowitej pewności, że jego atomy przenikną w odpowiedniej ilości do komórek mięśniowych i do tych przedziałów komórkowych, w których toczą się procesy anaboliczne.
W kontrolowanym badaniu klinicznym porównano chelat kreatynowy magnezu do kreatyny podanej wraz z magnezem z osobnych źródeł: nieorganicznego tlenku magnezu i z chelatu aminokwasowego.
W badaniu określono wytrzymałość w trakcie wysiłku fizycznego (mierząc czas od początku wysiłku do wyczerpania sił stosując 30 minutową przerwę między dwoma wysiłkami) po suplementacji różnymi źródłami kreatyny i magnezu. Wykazano, że osiągi przy stosowaniu chelatu kreatynowego magnezu znacznie wyprzedziły te uzyskane z mieszaniną kreatyny i tlenku magnezu oraz Placebo [Tabela 1.] Rys.5
E=MC² to formuła Einsteina dla energii..., ale tylko w przypadku, gdy „MC²” stanowi Magnesium
Creatine Chelate (MC²)
Suplementacja |
Wytrzymałość podczas pierwszego wysiłku |
Wytrzymałość podczas drugiego wysiłku |
Całkowita wytrzymałość |
Chelat kreatynowy magnezu MAGNAPOWER™ |
P1+64.8 sek |
P2+91.0 sek |
+155.8 sek |
Kreatyna + chelat aminokwasowy Mg |
P1+50.5 sek |
P2+71.4 sek |
+121.9 sek |
Kreatyna+ MgO |
P1 +25.2 sek |
P2+38.0 sek |
+63.2 sek |
Placebo |
178.8 sek (P1) |
158.0 sek (P2) |
-20.8 sek |
Rys. 5 No magnesium, and you get no energy from creatine! Bez magnezu – bez energii z kreatyny
Chelat Kreatynowy Magnezu Magna Power®: to efektywne źródło biodostępnego magnezu, który oprócz jego powszechnie znanych właściwości, współpracuje ściśle z kreatyną w przemianach energetycznych pracujących mięśni, w efekcie zwiększając ich zdolność do generowania i wykorzystywania energii w formie ATP.
Dlaczego Creatine Magna Power® działa lepiej, niż zwykłe zestawienie kreatyny z magnezem?
Utworzenie chelatu kreatynowego magnezu chroni cząsteczkę kreatyny przed jej cyklizacją i przemianą w nieaktywną kreatyninę, w kwaśnym pH żołądka.
EFEKT » więcej dostępnej kreatyny
Chelat dostarcza do układu krwionośnego bardziej aktywną kreatynę, która następnie transportowana jest wprost do komórek mięśniowych.
EFEKT » bardziej aktywna kreatyna
Kreatyna z chelatu zawiera w swojej cząsteczce atom magnezu uczestniczący w jej aktywności energetycznej i anabolicznej.
EFEKT » kreatyna zawsze działa
Faza ładowania okazuje się niepotrzebna: wystarcza już mniejsza dawka, gdyż chelat wykazuje odporność na kwasową cyklizację i przemianę w nieaktywną kreatyninę.
EFEKT » koniec przyjmowania dużych, nieekonomicznych dawek
Rekomendowana dawka chelatu jest 5 razy mniejsza, aniżeli monohydratu kreatyny.
EFEKT » zero ryzyka podrażnień układu pokarmowego
Dodatek cukrów jako transporterów nie jest konieczny do uzyskania wysokiej przyswajalności chelatu kreatyny, ponieważ insulina nie bierze udziału w jego transporcie do komórek mięśniowych.
EFEKT» wysoka przydatność przy dietach low carb
Brak stymulacji lipogenezy (produkcji tłuszczu), ponieważ nie występuje zwiększenie poziomu insuliny. Tkanka tłuszczowa pozostaje pod większą kontrolą glukagonu i noradrenaliny, co sprawia, że tłuszcz łatwiej wydostaje się z niej i służy jako źródło energii do pracy.
EFEKT» więcej beztłuszczowej masy mięśniowej
Chelat kreatyny nie wykazuje tendencji do gromadzenia wody, jak ma to miejsce w przypadku monohydratu.
EFEKT» zero podskórnego nawodnienia
Tylko Creatine Magna Power® jest w stanie zapewnić 100% satysfakcji ze wspomagania rozwoju siły i masy kreatyną!
Teraz Creatine Magna Power® dostepna w Polsce dzięki Olimp Labs ,w produktach: CREATINE MAGNA POWER® MEGA CAPS /1100mg w 1 kaps!!!; MASSACRA®
Olimp Labs® jako jedyna w Polsce i wielu krajach EU posiada licencję i prawa do wykorzystywania w produkcji kreatyny MAGNA POWER®, której patent (US Patent No. 6,114,379) oraz znaki towarowe należą do ALBION LABORATORIES, Inc.
Creatine MagnaPower® – Twoja Moc – Twoja Satysfakcja!!!
Literatura:
Feldman E. "Creatine: A Dietary Supplement and Ergogenic Aid", Nutritional Reviews, Vol 57 No. 2:45-50, 1999.
Clark JF, "Creatine: A Review of Its Nutritional Applications in Sports", Nutrition, Vol 14, No. 3, 322-324, 1998.
Harris Rd, Soderlund K. Hultman E, "Elevation of Creatine in Resting and Exercising Muscle of Normal Subjects by Creatine Supplementation", Clin Sci 1992, 83:367.
Green Al, Hultman E. MacDonald IA, Sewell DA, Greenhaff RI., "Carbohydrate Ingestion Augments Skeletal Muscle Creatine Accumulation During Creatine Supplementation in Man", Am J Physiol 1996: 271:E821.
Vandengerg K. Gellis N, Vanleemputte M, et al, "Caffeine Counteracts the Ergogenic Action of Muscle Creatine Loading", J Appl Phys 1996; 80:452-457.
S. Ferraro et al; Clin. Cardiol. 19, 9, 699-703 (1996)
M. Cafiero et al; Clin Ter. 144, 4, 34-8 (1994).
D.J. Chambers et al; Ann. Thorac. Surg. 6, 1, 67-75 (1996).
P. guichard, J.E. Burkhardt and N.W. Seidler; Med. Hypotheses 45, 1, 41-44 (1995).
M. Daniel Becque, John D. Lochmann, and Donald R. Melrose "Effects of oral creatine supplementation on muscular strength and body composition", Med & Sci in Sports & Exercise, 32, No.3, 654-658 (March 2000).
Magnesium Creatine Chelate Newest Concept in Ergogenics Max R. Motyka, M.S., R.Ph. Albion Laboratories, Inc.
Synergestic Effects of Magnesium and Creatine on Ergogenic Performance in Rats H. Dewayne Ashmead, PhD* Alain Bourdonnais, DVM† Stephen D. Ashmead, MS* Albion Advanced Nutrition*Clearfield, Utah †St. Brieuc, France
Magnesium-Creatine Supplementation Effects on Body Water L.R. Brilla, M.S. Giroux, A. Taylor, and K.M. Knutzen (2003)
Magnesium-creatine supplementation effects on exhaustive exercise.
Study by: Dr. L.R. Brilla, J.S. Kennedy, K.M. Knutzen Western Washington University, Bellingham, WA Am J Clin Nutr, V75, 2(S) Feb 2002
Magnesium-creatine supplementation effects on anaerobic power and fatigue in humans Study by: L.R. Brilla, M. Giroux, A. Taylor, K. Knutzen Western Washington University, WA Experimental Biology 2002, FASEB Journal, March 22, 2002 Vol. 16, No. 5.