Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Oleodruk rzecz święta Halina Gerlich

09-03-2012, 21:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 24 zł      Aktualna cena: 24 zł     
Użytkownik kasia_kwiat
numer aukcji: 2111069409
Miejscowość Warszawa
Kupiono sztuk: 1    Licytowało: 1    Wyświetleń: 21   
Koniec: 09-03-2012 10:07:31

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



Oleodruk ‒ rzecz święta

Halina Gerlich


Stron 44


Oleodruk to reprodukcja wykonana specyficzną techniką wielobarwnego druku na papierze. Najczęściej spotykane oleodruki to obrazy o tematyce religijnej. Produkowane były niegdyś na masową skalę nie tylko w Europie, ale i w Polsce. Przedstawiały, często w sposób naiwny i mało wyrafinowany, różne wydarzenia i sceny biblijne, także postaci z Żywotów Świętych. To zjawisko kulturowe powszechnie występowało na Górnym Śląsku od połowy XIX wieku do lat 50. XX wieku.
Opracowanie, zawierające duży wybór ilustracji, opisuje znaczenie i rolę oleodruków religijnych
w robotniczych górnośląskich domach. Ułatwiały one domownikom nawiązywanie więzi z Bogiem,
a modlono się do nich w konkretnych, zwyczajem określonych sytuacjach: o poranku przed wyjściem górnika na szychtę, „na Anioł Pański”, przed snem, w chwilach dramatycznych, a także podczas świąt kościelnych i rodzinnych. Szczególne przywiązanie i szacunek do świętych wyobrażeń odzwierciedla sferę sacrum, zgodnie z przyjętym w tradycji religijnej porządkiem hierarchicznym. Najpopularniejsze były wizerunki Boga w Trzech Osobach, wyróżniano też Maryję, Matkę Bożą, św. Józefa, a następnie uznawanych w danym czasie i w danym miejscu Świętych Pańskich (św. Annę, św. Barbarę, św. Floriana, św. Antoniego, św. Franciszka, św. Alojzego, św. Jadwigę).
Oleodruki religijne to interesujące, niegdyś ważne, dziś nieobecne zjawisko kulturowe związanego ściśle z ludową, choć przecież nie tylko, wiarą i pobożnością. Dlatego warto zapoznać się z tą publikacją.