Olejek eteryczny to zawarte w roślinach mieszaniny różnych związków chemicznych, które mogą występować we wszystkich częściach rośliny (kwiatach, liściach, łodygach, korzeniach, owocach).
Każdy olejek eteryczny ma swoje określone działanie (bakteriobójczy, nawilżający, leczniczy) i indywidualny zapach (cytrusowy, korzenny, kwiatowy, ziołowy). Nie do pominięcia jest fakt, że olejki eteryczne wpływają bardzo korzystnie na naszą psychikę.
Nuta górna (głowy) działa pobudzająco, odświeżająco, pomaga w koncentracji. Są to zapachy krótkotrwałe, lekkie, świeże, które dają pierwsze wrażenie i utrzymują się do około 30 minut (np. olejki cytrusowe).
Nuta serca (środkowa, średnia) działa wyrównująco, harmonizująco, zmysłowo, uspokajająco. Są to aromaty kwiatowe rozwijające się pod wpływem temperatury dopiero po kilku, kilkunastu minutach i utrzymujące się od 4 do 6 godzin (np. olejki kwiatowe).
Nuta podstawy (bazowa, końcowa, dolna) działa stabilizująco, wzmacniająco, uziemiająco, pomaga w naładowaniu i utrzymaniu energii. Są to olejki ciężkie, ziemiste, balsamiczne, głębokie, długotrwałe, które pojawiają się po 30-60 minutach i utrzymują nawet do 8 godzin (np. olejki korzenne, żywiczne).
Niektóre olejki zalicza się do nuty górnej-serca lub nuty serca-podstawy. Tego typu olejki eteryczne zmierzają swoim zapachem w dwóch kierunkach. Nuta górna-serca działa pobudzająco, wyrównująco, zaś nuta serca-podstawy harmonizująco i wzmacniająco.
Olejek eteryczny z melisy 7 ml
Masaż:działa uspokajająco, łagodzi silne napięcia nerwowe, ataki histerii, trudności w zasypianiu,działa antyseptycznie, odkażająco, łagodzi bóle głowy i menstruacyjne
Kąpiel:działa uspokajająco, łagodzi silne napięcia nerwowe, ataki histerii, trudności w zasypianiu,działa antyseptycznie, odkażająco, łagodzi bóle głowy i menstruacyjne
Inhalacje i aromatyzacja powietrza:działa uspokajająco, łagodzi silne napięcia nerwowe, ataki histerii, trudności w zasypianiu,działa antyseptycznie, odkażająco, łagodzi bóle głowy i menstruacyjne.
Skład: oleum melisae indicum (cymbopogon winterianus Jowitt)