INCI: Oenothera Biennis Seed Oil
Stężenie w kosmetykach: może być stosowany bezpośrednio na skórę.
Zapach: specyficzny zapach koziego sera
Wygląd: ma zabarwienie lekko żółtawe do zielonkawego.
Jest olejem nie odpornym na ciepło. Nie podgrzewać!
Olej zawiera wyjątkowo duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA), od których obecności w organizmie zależy prawidłowy przebieg wielu życiowych procesów.
Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na funkcjonowanie membran i przestrzeni międzykomórkowych, utrzymują odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, zapobiegają utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry, dlatego olej z wiesiołka pomaga utrzymać jej jędrność. Zawiera również fitosterole, białko bogate w aminokwasy siarkowe i tryptofan, enzymy, witaminę E, cynk, selen, magnez i wapń. Jest jednym z najbogatszych źródeł cennej witaminy F.
Usuwa toksyny i szkody poczynione przez wolne rodniki. Dodatkowo kwasy te inicjują produkcję enzymu (delta- 6-desaturaza), który pomaga w leczeniu różnego rodzaju problemów skórnych – od trądziku i wyprysków po łuszczycę.
Olej z wiesiołka jest skuteczny w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry, wzmacnia paznokcie i sprawia, że stają się mniej łamliwe. Jego dobroczynne działanie na włosy polega na tym, że wzmacnia cebulki włosowe i stymuluje proces powstawania nowych, a hamując wypadanie włosów, spowalnia łysienie. Olej z wiesiołka zaleca się zwłaszcza osobom, których włosy są zniszczone przez modelowanie, farbowanie, stosowanie lokówki czy prostownicy, częste suszenie suszarką, a także przez czynniki atmosferyczne.
Olej wiesiołkowy przyspiesza gojenie się ran, wzmacnia układ odpornościowy, odbudowuje i działa regenerująco na komórki nerwowe, wykorzystywany jest w profilaktyce alergicznej i nowotworowej.