Olej z czarnego kminku - olej z czarnuszki, (Nigella sativa) - roślina rosnąca głównie w Egipcie i rejonach Azji Mniejszej. Olej z czarnuszki uzupełnia organizm w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne oraz naturalną witaminę E izolowaną z nasion soi. Najbardziej wartościowym olejem z czarnuszki jest olej pozyskiwany w południowych regionach Egiptu. Są to regiony o najodpowiedniejszych glebach i warunkach klimatycznych do rozwoju czarnuszki. Olej z tamtych rejonów produkowany jest poprzez rozcieranie nasion czarnuszki w żarnach a następnie tłoczenie go na zimno. Olej z czarnuszki z regionów południowego Egiptu charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych jest ich aż 84%.
W czasach starożytnych czarny kminek nazywany był złotem faraonów. Znane były jego właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Podobno władczynie Egiptu Kleopatra i Nefretete używały olejku z czarnuszki do swoich słynnych kąpieli, dzięki czemu ich skóra była gładka i jedwabiście miękka.
Głównym składnikiem oleju z czarnuszki są nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie są produkowane przez organizm człowieka, jednakże są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Olej z czarnego kminku ma ogromny wpływ na budowę komórek ludzkiego ciała. Wspomaga i kontroluje tworzenie nowych i obumieranie starych komórek. Przez co reguluje i zapobiega powstawaniu przekłamań zwanych nowotworami. Kwasy tłuszczowe zawarte w czarnuszce wspomagają leczenie alergii, świerzbiączki astmy dodatkowo chronią organizm i wspomagają w gojeniu ran, regenerację organów wewnętrznych. Zawarte olejki eteryczne mają działanie antybakteryjne i antyseptyczne dodatkowo wpływają zbawiennie we wszelkiego rodzaju infekcjach dróg oddechowych. Czarnuszka wykazuje właściwości rozszerzające oskrzela oraz zmniejszenie ilości śluzu produkowanego podczas infekcji dróg oddechowych. Działanie moczopędne oraz przeciwbólowe wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych. Olej z czarnuszki stosowany jest również jako suplement, przy: infekcjach dróg oddechowych i zatok, różnego rodzaju opryszczkach, infekcjach dróg moczowych, grzybiczych zakażeniach skóry, błon śluzowych i jelit, zaburzeniach trawienia, nadkwasocie, chorobach wrzodowych, a także alergiach skórnych i pokarmowych, trądzikach i zaburzeniach hormonalnych.