Olej Rzepakowy
1 x 0,5L
tłoczony na zimno, pierwsze tłoczenie
nierafinowany
Produkt Polski
Co to jest olej rzepakowy?
Znany z polskich pól, kwitnący na żółto rzepak ma czarne nasiona, z których obecnie tłoczy się bardzo zdrowy olej. Jeszcze do niedawna był w naszych kuchniach niedoceniany, a to dlatego, że zawierał niezdrowy kwas erukowy. Od 20 lat hoduje się jednak rzepak w odmianie bezerukowej, a do tego zawierającej kwas oleinowy, linolowy i linolenowy, więc olej ten jest niezwykle uniwersalny oraz korzystnie wpływa na zdrowie. Aby wyprodukować litr oleju, należy zużyć 3 kg nasion rzepaku, ważne jest jednak to, jak się go produkuje. W sprzedaży dostępne są oleje tłoczone na zimno oraz na ciepło. Te na ciepło są dodatkowo rafinowane. Oleje tłoczone na zimno powinno się stosować głównie do sałatek i sosów, natomiast te na ciepło można używać zarówno do sałatek, jak i do pieczenia, smażenia czy gotowania. Zresztą taka sama zasada dotyczy wszelkich olejów oraz oliw.
Dla kogo i dlaczego?
Nawet przy stosowaniu diety odchudzającej nie wolno z jadłospisu wyeliminować tłuszczu roślinnego. Jest on bowiem bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego (omega-6) i linolenowego (omega-3). Najlepiej, gdy na dwie części kwasu omega-6 przypada jedna część omega-3. Taki stosunek kwasów występuje właśnie w oleju rzepakowym. Organizm każdego człowieka potrzebuje tych kwasów dla dobrej pracy serca, układu krwionośnego, dla prawidłowej pracy nerek oraz dobrej kondycji skóry.
Olej rzepakowy zawiera także kwas oleinowy, który zmniejsza zawartość cholesterolu złego oraz zwiększa ilość dobrego (HDL). Ma też najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych ze wszystkich dostępnych nam olejów.
Rafinowany olej rzepakowy zawiera sterole roślinne, które pomagają utrzymanie dobrego poziomu cholesteroli i mają właściwości przeciwutleniające, czyli przeciwnowotworowe i sprzyjające zachowaniu młodości. Ma też dużo witamin. Witamina E wychwytuje wolne rodniki i sprawia, że olej rzepakowy bardzo długo pozostaje świeży, witamina K niezbędna jest do krzepnięcia krwi, prowitamina A szczególnie wpływa na rozwój wzroku, kości, wspomaga układ odpornościowy.
Świetnie działa na proces uczenia i pamiętania. Warto więc dodawać go do posiłków dla uczniów, studentów i pracowników umysłowych.