Olej rzepakowy wspiera rozwój niemowląt a także dobrze wpływa na funkcjonowanie i rozwój mózgu.
Kwasy omega-3 wspierają funkcjonowanie i rozwój mózgu. Ich obecność w naszym pożywieniu jest szczególnie istotna w okresie życia płodowego oraz przez pierwsze 18 miesięcy życia. Niedobory kwasów omega-3, mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym.
Olej rzepakowy powinien być elementem diety kobiet ciężarnych i małych dzieci.
Zasady żywienia niemowląt opracowane przez Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytut Matki i Dziecka pozwalają na wprowadzenie oleju rzepakowego do żywienia niemowląt już w wieku sześciu miesięcy.
Olej rzepakowy pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu,
dzięki optymalnemu stosunkowi kwasów omega-6 do omega-3 (2:1), dużej zawartości kwasów jednonienasyconych i kwasu alfa-linolenowego, z którego powstają kwasy omega-3. Te cechy wyróżniają go spośród wszystkich innych tłuszczy. Olej rzepakowy pomaga zmniejszyć ryzyko miażdżycy, a więc chorób sercowo-naczyniowych i udarów mózgu, które są przyczyną połowy zgonów w Polsce.
Olej rzepakowy zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory
dzięki optymalnemu stosunkowi kwasów omega-6 do omega-3. Badania pokazują, że dieta stosunkowo uboga w kwasy omega-6 i bogata w kwasy omega-3 pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Optymalny stosunek tych kwasów wynosi 2:1. Wśród olejów roślinnych taką proporcja kwasów omega-6 do omega- 3 ma tylko olej rzepakowy.
Olej rzepakowy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II
dzięki dużej ilości kwasu omega-3, kwasu alfa-linolenowego i kwasów jednonienasyconych oraz bardzo niskiej zawartości kwasów nasyconych.
Ile oleju rzepakowego powinno się jeść? Niespełna dwie łyżki stołowe, dostarcza zalecaną dzienną dawkę kwasu alfa-linolenowego, z którego powstają kwasy omega-3. Zgodnie z informacjami amerykańskiej FDA spożycie dwóch łyżek stołowych oleju rzepakowego dziennie może także zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Warto stosować więc olej rzepakowy do sosów i sałat, pieczenia i do smażenia, zastępując olejem rzepakowym inne tłuszcze.
Zawartość witamin w oleju rzepakowym? Olej rzepakowy zawiera witaminę E, “witaminę młodości”, witaminę K o znanej funkcji w krzepnięciu krwi i metabolizmie kości oraz prowitaminę A, która bierze udział w procesie widzenia.
|