TŁOCZONY NA ZIMNO,
NIEOCZYSZCZONY, NIERAFINOWANY
NAJZDROWSZY
NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI:
OLEJ RYDZOWY
UNIA z lnianki jarej
w ciemnej butelce (250 ml)
Laureat Nagrody: PERŁA 2005
Wyprodukowany w Polsce przez: SemCo SGNiP Krystyna Just z Wielkopolski
SemCo to polska firma z rodzinną tradycją. Historia rodziny korzeniami swymi sięga Francji, skąd w 1782 r. przybyli przodkowie i osiedlili się w Polsce. Tradycją było, że wszyscy po mieczu zajmowali się rolnictwem, a po kądzieli leśnictwem i młynarstwem. Stąd - siedlisko, które obecnie zajmuje SemCo - to młyn zbudowany w 1906 r.
Od 1990 r. SemCo SGNiP prowadzim specjalistyczne gospodarstwo o wielkości 50 ha oraz kontraktację na 250 ha u rolników specjalistów. Dysponuje bazą produkcyjną wraz z magazynami w centralnej Polsce. Posiada laboratorium specjalistyczne.
Termin przydatności do spożycia: czerwiec 2014
Sposób przechowywania:
Przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, w temp. +2 - +20°C, a po otwarciu butelki w lodówce.
Ze względu na obecność naturalnych antyoksydantów można go długo przechowywać.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA w 100g:
Energia - 3400 kJ (827 kcal)
Białko - 0g
Węglowodany - 0g
Cukry - 0g
Cholesterol - 0mg
Błonnik - 0g
Sód - 0g
Tłuszcze ogółem 93g w tym:
Kwasy tłuszczowe nasycone - 7g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 32g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 54g
Zawiera 90% kwasów nienasyconych, w tym:
- jednonienasycone stanowią ok. 36%,
- wielonienasycone – ok. 54 g
Omega-3 - 34 g
Omega 4 - 17 g
Jest więc bardzo zdrowy.Taka kompozycja sprawia, że oleje te mogą skutecznie obniżać poziom złego cholesterolu, zapobiegając chorobom serca i układu krążenia. Na potwierdzenie tych słów można przytoczyć wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Żywności i Żywienia. Zgodnie z nimi, u pacjentów którzy przez 2 tygodnie otrzymywali olej rydzowy, poziom złego cholesterolu obniżył się aż o 12%.
Olej rydzowy z…lnianki
Olej rydzowy, wbrew pierwszemu skojarzeniu jakie się narzuca, nie jest pozyskiwany z grzyba (rydza). Otrzymuje się go z oleistej rośliny lnianki, która jest blisko spokrewniona z rzepakiem. Lnianka (a dokładniej – lnicznik siewny) została wyodrębniona przed dwoma tysiącami lat z lnu włóknistego.Pierwsze ślady korzystania z oleju lniankowego znaleziono w Biskupinie -w najstarszej osadzie prasłowiańskiej, ca 2000 l. p. n. e.
Olej rydzowy to olej tłoczony na zimno z rośliny o nazwie lnianka siewna, której ludowa nazwa brzmi „rydz”, „rydzyk”, „ryżyk” lub też, choć rzadziej, „lennica”. Wyrabiany z niej olej jest klarowny, przejrzysty, z niewielką ilością osadu na dnie. W zależności od stosowanej odmiany lnianki jarej lub ozimej barwa oleju waha się od złocistej do czerwono-brunatnej.
Nazwa lnianki siewnej - „rydz” – wzięła się od rdzawego koloru jej nasion (z tego samego powodu rudawy w barwie pospolity grzyb nazywany jest rydzem). Dawniej lnianka porastała ugory i pola leżące odłogiem. Wschodziła nawet tam, gdzie nie chciało rosnąć nic innego. Z tego powodu przyjęło się powiedzenie „lepszy rydz niż nic”, które odnosi się właśnie do lnianki.
Olej rydzowy ma charakterystyczny korzenny posmak z wyraźną nutą cebuli i gorczycy, a także mocny soczysty aromat. W Polsce największe plantacje lnianki znajdują się w Wielkopolsce i to właśnie tam tłoczy się najwięcej oleju rydzowego.
Zastosowanie:
Olej rydzowy nadaje się wyłącznie do stosowania na zimno, a więc do wszelkiego rodzaju sałatek. Ze względu na swój specyficzny smak, doskonale komponuje się z potrawami uwzględniającymi cebulę, czosnek lub orzechy. Olej ten nie nadaje się jednak do podgrzewania, gdyż traci wtedy swoje walory zdrowotne.
Olej rydzowy jest chętnie stosowany do sałatek, posolonej cebulki, ziemniaków, chleba, śledzi i podobnych potraw.
Roślinny olej sałatkowy, olej z nasion lnianki, Lnianka - Camelina sativa i Camelina silvestris, należy do rodziny Cruciferae - Krzyżowe. Od 14.06.2009 wpisany na listę produktów tradycyjnych jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność Unii Europejskiej.
Więcej zdjęć produktu:
W naszej ofercie znajdziesz również inne oleje tłoczone na zimno