Pomimo tego iż organizm ma pewne mechanizmy do zwalczania i redukcji uszkodzeń powodowanych przez wolne rodniki, udowodniono naukowo, że spożywanie żywności bogatej w przeciwutleniacze jest korzystne dla naszego zdrowia (Frankel 1996). Do takich substancji należy witamina E, karetonoidy i związki fenolowe pochodzenia roślinnego, które wykazują dużą aktywność antyrodnikową. (Kitts 1997). Ramadan i Moersel (2006) w badaniach potwierdzili w wybranych olejach, m. in w oleju z orzecha włoskiego zdolność do wygaszania wolnego rodnika.
W oleju z orzecha włoskiego należy również zwrócić uwagę na pozytywne oddziaływanie kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 i n-3. Pozytywne działanie kwasów n-6, w tym również kwasu γ-linolowego widoczne jest w chorobach układu krążenia, zwłaszcza miażdżycy, cukrzycy, otyłości, chorobach o podłożu zapalnym i alergicznym, alergii atopowej, astmie oskrzelowej, schorzeniach nerek i wątroby, schorzeniach układu nerwowego , schzofremii, chorobie Alzheimera, alkoholizmie (Horrobin 1995,Lamer-Zarawska 1995, Cichoń 1998, Bartnikowska 2004 i in.).
Olej z orzecha włoskiego jest bogaty w NNKT. Kwas linolowy pomaga w regeneracji, tonizowaniu, nawilżaniu zniszczonej lub suchej skóry. Zapobiega powstawaniu zmarszczek. Działa przeciwzapalnie, normalizująco, kojąco, przeciwstarzeniowo.Przeznaczony do skóry dojrzałej i wrażliwej. Dobrze penetruje w głąb skóry. Zaliczany do środków promieniochronnych o SPF 3-4. Dobrze się rozprowadza i dosyć szybko wchłania. Wzmacnia odporność skóry, wygładza ją, nadaje miękkość i sprężystość.