Co to jest olej lniany?
Już Hipokrates w V wieku przed naszą erą zalecał spożywanie lnu w schorzeniach błon śluzowych, przy bólach podbrzusza i innych problemach z żołądkiem, zaś Mahatma Gandhi zauważył, że ludzie spożywający regularnie siemię lniane mają lepsze zdrowie. Olej z nasion lnu tłoczony jest na zimno, czyli w temperaturze nieprzekraczającej 50 stopni Celsjusza, ma lekko orzechowy smak, żółty kolor i specyficzny zapach. Tłoczenie na zimno pozwala na zachowanie jego naturalnych, zdrowotnych właściwości, zwłaszcza że cenne nienasycone kwasy tłuszczowe są wrażliwe na wysoką temperaturę. To właśnie kwasy tłuszczowe i lignany odpowiadają za lecznicze i zdrowotne właściwości oleju z lnu, a jeden litr oleju lnianego zimno tłoczonego nieoczyszczonego zawiera ponad 50% kwasów omega-3, reszta to kwasy omega-6, omega-9 i nasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe omega-3 są jednak bardzo nietrwałe, dlatego ważne jest przechowywanie oleju w chłodnych pomieszczeniach, bez dostępu światła.
Dla kogo i dlaczego?
Olej lniany zawiera dwa razy więcej kwasów omega-3 niż olej z wątroby rekina. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w oleju lnianym mają olbrzymie znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ budują tkankę mózgową, mają wpływ na syntezę hormonów i ostatecznie każdą komórkę organizmu.
Każda kobieta, która skarży się na nieregularne miesiączkowanie, bóle związane z miesiączką, także bóle głowy, ma objawy depresji, jest drażliwa i czuje się ociężała powinna przyjmować olej lniany. Łagodzi on też objawy menopauzy oraz wspomaga czynności macicy, więc może wspomóc terapię leczenia niepłodności. Mężczyźni mający problemy z płodnością lub prostatą także mogą sięgnąć po olej lniany.
Olej lniany polecany jest kobietom w ciąży, ponieważ jego przyjmowanie zaspokaja potrzeby mamy oraz jej dziecka, chroni przed przedwczesnym porodem, zapewnia prawidłowy rozwój mózgu i siatkówki oka malucha. Również mleko mamy staje się wtedy bogate w kwasy EPA i DHA, które wpływają pozytywnie na układ nerwowy dziecka, przyczynia się do lepszej odporności malucha oraz lepszego rozwoju fizycznego. Dzieci, których mamy w czasie ciąży zadbały o właściwy poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych, mają też wyższy poziom inteligencji niż ich rówieśnicy.
Warto olej lniany wprowadzić też do diety dzieci i młodzieży uczącej się, ponieważ do prawidłowego rozwoju neuronów kwas omega-3 jest niezbędny. Olej wpływa też korzystnie na problemy rozwojowe dzieci, między innymi używany jest w terapii leczenia nadpobudliwości dziecięcej (ADHD). Pomaga też zachować równowagę hormonalną, dlatego przyczynia się do łagodzenia oznak trądziku.
Olej ma też znaczenie dla ogólnego samopoczucia. Z kwasów omega-3 powstają hormony szczęścia, które wspomagają leczenie depresji.
Olej lniany ponadto:
• przekształca składniki pokarmowe na energię, dzięki czemu łatwiej zrzucić zbędne kilogramy,
• wspomaga przyrost mięśni,
• zwiększa wydolność oraz wytrzymałość organizmu i skraca czas jego regeneracji,
• wspomaga procesy trawienne, aktywizuje przemianę materii
• regeneruje błony śluzowe, pomaga w leczeniu hemoroidów,
• pomaga w przypadku postępujących schorzeń mózgu i układu nerwowego, na przykład w chorobie Alzheimera, stwardnienia rozsianego, depresji,
• obniża poziom trójglicerydów i "złego cholesterolu",
• skutecznie przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca i chorobie nadciśnieniowej,
• zapobiega zawałowi serca oraz działa antyarytmicznie,
• zmniejsza ryzyko zgonu po przebytym zawale i ryzyko nagłej śmierci w wyniku zatrzymania krążenia,
• kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi, a także zapobiegać rozwojowi nowotworów w innych organach,
• hamuje różnego rodzaju przewlekłe stany zapalne: zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy, jelita grubego itd.,
• zmniejsza ryzyko raka prostaty,
• wzmacnia układ immunologiczny, zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych,
• bywa używany w leczniczym masażu skóry, odżywiaj ją i nadaje elastyczność,
• natłuszcza skórę i wzmaga jej regenerację po oparzeniach słonecznych, ale też zmniejsza przetłuszczanie się skóry, utrzymując odpowiedni stopień nawilżenia.
Jak przyjmować olej lniany?
Osoby dorosłe powinny przez pierwsze 3 miesiące kuracji przyjmować około 4 łyżek dziennie oleju lnianego, później od 2 do 4 łyżek. Jeśli olej stosowany jest w konkretnych schorzeniach można w codziennej diecie uwzględnić 6-8 łyżek oleju. Warto dodać, że olej nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.
Olej lniany można dodawać do zimnych sosów, sałatek, używać do moczenia w nim chleba. Można go dodać do surówek, świeżo wyciśniętych soków z owoców lub warzyw, past kanapkowych. Kilka łyżek oleju można dodać też do muesli czy płatków zbożowych, zmiksować z jogurtem, kefirem, maślanką lub zwykłą wodą. Ważne jest jednak to, że nie wolno go gotować, ani smażyć na nim potraw. Jeśli chcemy olejem lnianym wzbogacić potrawy ciepłe, trzeba go dolać przed samym podaniem.