INCI: Cannabis sativa (Hemp) Seed Oil
Stężenie w kosmetykach: może być stosowany bezpośrednio na skórę.
Zapach: orzechowy
Wygląd: olej o barwie zielonej do ciemnozielonej
Jest olejem nie odpornym na ciepło. Nie podgrzewać!
Największym skarbem oleju konopnego są nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których jest wyjątkowo dużo (ok. 75%): kwas linolowy, alfa-linolenowy, gamma-linolenowy (łagodzącego stany zapalne równie dobrze jak omega-3), palmitynowy, oleinowy.
Badacze chętnie podkreślają doskonałą proporcję tych kwasów, która wynosi 3:1. w ten sposób uzyskany został idealny stosunek kwasów omega-6 do omega-3, co wpływa na prawidłowy metabolizm lipidów w naszej skórze. Ponadto mają właściwości przeciwzapalne oraz pomagają w pielęgnowaniu skóry podrażnionej, ze zmianami. Olej konopny zawiera też szereg witamin (A, C, E, z grupy B) i minerałów (m.in. magnez, wapń, cynk), przeciwutleniaczy, aminokwasów i fitosteroli.
Olej z konopi jest wyśmienitym olejem do pielęgnacji skóry normalnej i przetłuszczającej się. Uważany jest za jeden z najbardziej „suchych” olei. Szybko się wchłania nie pozostawiając wrażenia tłustej warstwy na skórze. Może być używany bezpośrednio na skórę lub stosowany jako dodatek w preparatach kosmetycznych. Nadaje luksusowy dotyk pianie mydlanej.
Olej z konopi może być używany w produkcji balsamów do ciała (5–30 %), mydeł (3–12%), kremów do twarzy i lotionów (2–20 %), balsamów przeciwsłonecznych. Ze względu na niską temperaturę krzepnięcia olej polecany jest do kosmetyków na zimę.
Jednak wysoka zawartość NNKT w oleju konopnym powoduje, że źle znosi on kontakt z powietrzem, światłem i nie należy go również podgrzewać. Wystawienie na działanie niekorzystnych czynników przyspiesza utratę jego wartości odżywczych.