Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

OLEJ KOKOSOWY EXTRA VIRGIN BIO 400ml BIO PLANETE

12-02-2015, 11:43
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 26.80 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 26.80 zł     
Użytkownik sklep-ekomed
numer aukcji: 5040042160
Miejscowość aleksandrów łódzki
Kupiono sztuk: 23    Licytowało: 16    Wyświetleń: 155   
Koniec: 12-02-2015 10:57:45
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Klika słów Nasze aukcje Dodaj do ulubionych Nasze komentarze Zadaj pytanie Profil Facebook Kontakt

 

 

OLEJ KOKOSOWY BIO

400 ml

BIO PLANETE

 

 

 


 

 

 


 

Olej kokosowy Bio Planet to nierafinowany, tłoczony na zimno olej spożywczy extra virgin. Kokos łączy w sobie właściwości kwasów tłuszczowych z właściwościami witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6), C, E, kwasu foliowego, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu i cynku.

Działanie i wskazania do stosowania Oleju Kokosowego Bio Planet:


* do smarowania pieczywa,
* do smażenia w wysokich temperaturach,
* jako balsam do ciała,
* jako maseczka do twarzy,
* jako odżywka do włosów (nawilża, wzmacnia, zapobiega wypadaniu włosów, rozdwajaniu końcówek),
* jako krem do rąk,
* przyspiesza gojenie się ran,
* łagodzi choroby skóry,
* spowalnia procesy starzenia,
* nawilża i wygładza skórę,
* chroni przed promieniami UV,
* pomaga zwalczyć syndrom chronicznego zmęczenia,
* zwiększa przyswajalność magnezu i wapnia, a co za tym idzie wzmacnia kości i zęby,

 

OLEJ KOKOSOWY BIO

 

Interesujący przez swój świeży, kokosowy smak i zapach. Doskonały do przygotowywania egzotycznych dań. Skład: olej z miąższu kokosa (produkt rolnictwa ekologicznego, objęty certyfikatem kontroli ECOCERT F-32600)

 



BIO PLANÈTE - WYSOKIEJ JAKOŚCI OLEJE Z POŁUDNIA FRANCJI

Firma powstała ponad 25 lat temu. Została założona przez Franz'a J. Moog'a, który przybył na południe Francji ażeby zostać ekologicznym rolnikiem. Pierwsze ekologiczne gospodarstwo zostało nazwane "Domaine de la planète". Nazwa wkrótce wyewoluowała w Bio Planete, szybką stając się symbolem wysokiej jakości olejów i oliw, a co za tym idzie kreatywnej i zdrowej kuchni. Młyn Bio Planete - od momentu powstania w 1984 roku -- wykorzystywany był wyłącznie do produkcji ekologicznej, łącząc nowoczesność z tradycyjnymi technikami, które rodzina Moog opanowała do perfekcji.

Oprócz olejów virgin do codziennego użytku, takich jak olej rzepakowy, słonecznikowy, krokoszowy, olej do gotowania i smażenia, młyn Bio Planete produkuje oleje specjalnie do kreatywnej kuchni i dla najbardziej wyszukanych podniebień - olej z orzechów ziemnych, oleje z prażonych ziaren, oleje z dodatkiem soku z cytryn czy octu balsamicznego.

Od początku swej działalności, młyn Bio Planete, opierał się wyłącznie na sprawdzonych i długoterminowych relacjach ze swoimi dostawcami, wspierając trwały rozwój ubogich regionów rolniczych na zasadach fair trade.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ O OLEJACH?

Znaczenie olejów roślinnych w diecie.

Tłuszcze są podstawowym - obok węglowodanów i białek - składnikiem naszej diety. Każdy organizm, aby poprawnie funkcjonować, potrzebuje niezbędnych kwasów tłuszczowych, dostarczanych głównie w olejach roślinnych (najlepiej z pierwszego tłoczenia). Unikając konsumpcji tłuszczów narażamy się na liczne niedobory. Z drugiej strony musimy również zachowywać umiar - w dobrze zbilansowanej diecie tłuszcze powinny pokrywać 1/3 naszego zapotrzebowania na energię. Istotne znaczenie ma również używanie różnych rodzajów tłuszczy roślinnych, każdy bowiem charakteryzuje się inną strukturą kwasów tłuszczowych. Chcąc dostarczyć naszemu organizmowi maksymalnych korzyści najlepiej jest mieszać ze sobą różne oleje (np. w dressingach do sałatek), tak aby uzyskać odpowiedni bilans pomiędzy kwasami tłuszczowymi nasyconymi i nienasyconymi (jednonienasyconymi i wielonienasyconymi).

 

Kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe są jednym z głównych składników olejów roślinnych (obok trójglicerydów, tokoferoli - wit. E, fitosteroli, karotenoidów, fenoli etc.). Kwasy tłuszczowe są organicznymi związkami, które możemy podzielić na trzy grupy, w zależności od liczby atomów węgla oraz natury powiązań pomiędzy nimi:
1. Nasycone kwasy tłuszczowe (bez podwójnych wiązań)
2. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (jedno podwójne wiązanie)
3. Wielonienascyone kwasy tłuszczowe (dwa, trzy lub więcej podwójnych wiązań)
Niezbędne kwasy tłuszczowe są to kwasy, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, stąd musimy je dostarczać wraz z pożywieniem. Należą do nich wielonienasycone kwasy: linolowy (omega-6) oraz alpha-linolenowy (omega-3). Niezwykle istotna jest proporcja spożywanego kwasu omega-6 do omega-3. Powinna ona wynosić 5 do 1. W dzisiejszych standardowych dietach dominuje proporcja 10 do 1, dlatego zaleca się zwiększenie dawki przyjmowanego kwasu omega-3.

 

Zawartość kwasów tłuszczowych w poszczególnych olejach roślinnych:

Bogate w kwasy tłuszczowe nasycone:

- olej kokosowy
- olej z orzechów ziemnych

Bogate w kwasy jednonienasycone - oleinowy (omega-9)

- oliwa z oliwek
- olej z orzechów laskowych
- olej z migdałów
- olej rzepakowy

Bogate w kwasy wielonienasycone - linolowy (omega-6)

- olej słonecznikowy
- olej krokoszowy
- olej sojowy
- olej z orzechów włoskich

Bogate w kwasy wielonienasycone - alpha-linolenowy (omega-3)

- olej lniany
- olej rzepakowy
- olej z orzechów włoskich
- olej sojowy

 

TŁOCZENIE I EKSTRAKCJA


Proces wyodrębniania oleju przeprowadza się w dwóch etapach: tłoczenia i ekstrakcji.
Pierwszy etap polega na rozgniataniu owoców za pomocą specjalnych pras i zgniataczy, które powodują rozpadanie się ziarna lub owoców na części. Celem tego etapu jest zgniecenie miąższu i pestek w celu uzyskania równej masy, co pomaga w późniejszym oddzielaniu części stałych od części płynnych owocu.

Istnieje kilka metod tłoczenia oliwy, nie mniej jednak ich cechą wspólną jest temperatura, w której powinna być wykonywana. Nie powinna ona przekraczać 40ºC, aby nie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w oliwie. Wybór tempa oraz temperatur tego etapu determinuje jakość uzyskanej później oliwy z oliwek.

Uzyskana z pierwszego tłoczenia oliwa najczęściej jest filtrowana, a o tym, do jakiej klasy należy, decydują badania laboratoryjne, czyli tzw. panel kwasowości. W zależności od poziomu kwasowości klasyfikowana jest jako extra virgin, virgin lub lampante (np. w Hiszpanii). Najlepszy dla zdrowia skład chemiczny ma oliwa z pierwszego tłoczenia extra virgin i ta właśnie najbardziej polecana jest do konsumpcji. Zawartość wolnych kwasów tłuszczowych - tzw. liczba kwasowa w oliwie extra virgin nie powinna przekraczać 0,8.
Należy pamiętać, że im niższa temperatura w trakcie tłoczenia (nie > niż 40 C) oraz ekstrakcji (nie > niż 27 C), tym oliwa zachowuje więcej wartości odżywczych, aromatu i smaku.

 

DEZODORYZACJA


Dezodoryzacja (odwadnianie) to ostatni etap procesu rafinacji mający na celu usunięcie z olejów substancji nadających nieprzyjemny smak i zapach. Wartość odżywcza oleju w procesie dezodoryzacji ulega znacznej redukcji, zyskujemy jednak olej niezwykle odporny na wysokie temperatury. W rezultacie używając dezodoryzowanego oleju do smażenia i gotowania zmniejszamy ryzyko przyjmowania szkodliwych substancji wytwarzających się w olejach mniej odpornych na obróbkę cieplną.

Które oleje możemy używać do obróbki cieplnej ?

Generalnie, oleje bogate w nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe zachowują się stabilniej w czasie obróbki cieplnej, niż oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Dlatego oleje kokosowy, z orzechów ziemnych oraz oliwa z oliwek mogą być stosowane do gotowania i smażenia - lecz nigdy w stopniu doprowadzającym do ich dymienia.

Im olej bogatszy w kwasy tłuszczowe z więcej niż jednym wiązaniem (wielonienasycone) tym bardziej niestabilnie się zachowuje w wysokich temperaturach. Gotowanie i smażenie na tych olejach prowadzi do wytwarzania się niekorzystnych dla naszych organizmów tzw. tłuszczów trans. Stąd w ogóle nie powinno się podgrzewać olejów: lnianego, rzepakowego, z orzechów włoskich oraz sojowego. Oleje słonecznikowy, sezamowy, krokoszowy mogą być podgrzewane z zachowaniem dużej ostrożności (powoli i do niezbyt wysokich temperatur) wyłącznie do gotowania.

 

KRZEPNIĘCIE OLEJU

Oleje roślinne krzepną (utwardzają się) samoistnie poniżej pewnych temperatur. Niektóre krzepną szybciej niż inne. Na przykład olej kokosowy twardnieje w momencie gdy temperatura spada poniżej 25 stopni C, olej z orzechów ziemnych poniżej 17 stopni C, oliwa z oliwek natomiast poniżej 14 stopni C. Ten naturalny fenomen może przybierać różną postać, nie wpływa jednak w żaden sposób na jakość oleju. Aby uzyskać ponownie płynny stan, należy po prostu wstawić butelkę z olejem do ciepłej wody.