WYOBRAŹ SOBIE JAK TA PIĘKNA REPLIKA UDEKORUJE TWOJE WNĘTRZE.
WYOBRAŹ SOBIE JAKĄ RADOŚĆ MOŻESZ SPRAWIĆ TAKIM PREZENTEM OBDAROWANEJ OSOBIE.
UWAGA - PRODUKT JEST WYKONYWANY NA SPECJALNE ZAMÓWIENIE W HISZPAŃSKIM ZAKŁADZIE PŁATNERSKIM (TEN WYJĄTKOWY PRODUKT JEST WYTWORZONY CAŁKOWICIE RĘCZNIE Z WYSOKOWĘGLOWEJ STALI TOLEDAŃSKIEJ, KTÓRA CENIONA JEST ZA BARDZO DOBRĄ JAKOŚĆ).
(IH66)
Prezentowany model jest repliką nawiązująca do oryginału. Hełm jest w pełni funkcjonalny.
Materiał:
wysokowęglowa stal toledańska oraz mosiądz (PRODUKT WYMAGA KONSERWACJI CIENKĄ WARSTWĄ ŚRODKA NATŁUSZCZAJĄCEGO)
Hełm można założyć na głowę. Przyłbica otwierana.
Producent: HISZPAŃSKI ZAKŁAD PŁATNERSKI
obwód wew 79 cm
wysokość całkowita 46 cm
waga: 3,7 kg
"Hełm zwany przyłbicą pojawił się w Europie Zachodniej około połowy XIV w. Należy pamiętać, że przyłbica to hełm z ruchomą zasłoną, a nie sama zasłona. Zasłona ta nie była częścią dzwonu, ale łączyła się z nim za pomocą zaczepu lub zawiasu czołowego lub dwóch zawiasów skroniowych.
Przyłbica to szłom, któremu dodano zasłonę.
W najstarszych odmianach jest nią niewielki ruchomy nosal złączony jednym końcem na stałe z kapturem kolczym, a zaczepiany drugim na haczyku umieszczonym na przodzie dzwonu. Wkrótce to niepraktyczne rozwiązanie zastąpiono nowym. W miejsce nosala pojawiła się zasłona większa, wypukła, nie przylegająca do twarzy, ze szczeliną wzrokową i otworkami wentylacyjnymi. Umocowywano ją na zaczepie, a później na zawiasach z boku dzwonu, dzięki czemu można było zasłonę podnieść lub odłączyć. W końcu XIV w. pojawiły się przyłbice z zasłoną mocno wydłużoną, zbliżoną do zwierzęcej paszczy. Dzwon hełmu uległ wydłużeniu i wysunął się do tyłu by równoważyć ciężar zasłony. Hełm budził grozę niesamowitym wyglądem, a wyraz maski bywał indywidualizowany. Do hełmu tego przylgnęła nazwa "psi kaptur".
W polskich źródłach pisanych przyłbice kryją się pod nazwą "przelbicza", "brzelbicza". Przyłbice były drogie, gdyż w XV w. kosztowały tyle, ile dwa szłomy lub trzy-cztery kapaliny. Nosili je wyłącznie kopijnicy, a więc ciężkozbrojni. Prawdopodobnie produkowano je w Polsce, choć nie wiadomo w jakich ośrodkach"1.
1-Hełm [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2[zasłonięte]011-12 15:00Z [dostęp: 2[zasłonięte]011-12 15:58Z]. Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=He%C5%82m&oldid=28[zasłonięte]060