Istnieją inne metody leczenia wzroku, np. poprzez ćwiczenia. Czy można je stosować na równi z okularami?
Okulary są tak zbudowane, że zmuszają oczy do ćwiczeń. Dzieje się to "automatycznie", w trakcie noszenia, gdy oko zmuszane jest do wyszukiwania pola ostrości. Nie ma zatem potrzeby wykonywania dodatkowych ćwiczeń oczu, ale oczywiście można. Jednak z doświadczenia wiem, że łatwiej jest nosić okulary ajurwedyjskie niż wykonywać zestawy ćwiczeń.
Czy mogę nosić okulary podczas krojenia czegoś w kuchni? Skąd wiem kiedy mogę, a kiedy nie?
Ograniczenia w noszeniu okularów sprowadzają się do bezpieczeństwa. Krótko można napisać - okulary można nosić wszędzie tam, gdzie zamknięcie oczu na kilka sekund nie spowoduje możliwości urazu/wypadku. Nie wolno zatem nosić okularów przy pracach z maszynami mechanicznymi jak wiertarka, szlifierka, nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i odradzałbym jazdę na rowerze, nie należy w nich pracować z ostrymi narzędziami np. nóż, maszyna do krojenia. Za to np. przy pracach precyzyjnych, np. naprawie zegarków można korzystać z okularów leczniczych.
Czy w tych okularach można uprawiać sporty, pracować fizycznie?
Tak, oczywiście. Można w nich wykonywać prace fizyczne, tak samo jak w zwykłych okularach. Można w nich chodzić do siłowni. Z uprawianiem sportów należy uważać - można je nosić wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana natychmiastowa reakcja na otoczenie i zamknięcie oczu na kilka sekund nie spowoduje żadnego urazu, np: biegi, siłownia, strzelanie do tarczy, itp.
Nie należy w nich uprawiać: szermierki, zapasów, walki, nurkowania, itp.
W okularach widzę ostro, ale nie tak "wygodnie" jak w okularach soczewkowych, dlaczego?
Okulary ajurwedyjskie zbudowane są tak, żeby zmusić oko do pracy. Nosząc zwykłe okulary oko się rozleniwia i nie pracuje, ale jest mu "wygodnie". W okularach ajurwedyjskiech "coś przeszkadza patrzeć" jednocześnie zmuszając oko do pracy. Zasada jest taka - albo jest wygodnie, albo mięśnie zmuszane są do pracy. W okularach lajurwedyjskich widzi się ostrzej, ale "niewygoda" jest potrzebna, bo właśnie ona pomaga wzmocnić oko.
Mam i używam okulary ajurwedyjskie. Co mam zrobić z moimi okularami soczewkowymi? Czy ich noszenie nie psuje efektu leczenia?
Po pewnym czasie noszenia okularów, kiedy wada zaczyna się zmniejszać ponowne zakładanie okularów soczewkowych rzeczywiście może spowodować zniwelowanie efektów leczenia. Wszystko zależy jak długo danego dnia korzystamy z okularów ajurwedyjskich, a jak długo z soczewkowych.
Moja rada jest taka. Przy małych wadach (kiedy okulary soczewkowe nosimy dla wygody widzenia, np. do 2 dioptrii) proponuję maksymalnie wydłużać czas bez okularów soczewkowych, starając się nosić wyłącznie okulary ajurwedyjskie. Przy większych wadach proponuję iść do okulisty i poprosić o słabsze okulary, aby nosząc je nie niwelować, a wręcz utrwalać efekt leczniczy.
Uwaga: soczewki kontaktowe we wszystkich powyższych opisach traktowane są jak zwykłe okulary soczewkowe. Stosowanie okularów ajurwedyjskich w przypadku afakii i krótkowzroczności może być nieskuteczne.