DODATKOWE WIADOMOŚCI
Rośliny wymagają saletry wapniowej głównie w okresie maksymalnego wzrostu wegetatywnego, to jest w czasie produkcji głównej masy liściowej. W późniejszym okresie właściwe zaopatrzenie w azot jest niezbędne ze względu na zwiększoną syntezę białek w organach spichrzowych, takich jak nasiona, bulwy oraz w owocach.
Saletrę wapniową jako wysokiej czystości granulowany nawóz, który w 100% rozpuszcza się w wodzie, stosować można w szklarniach - forma rozpuszczalnych granulek pozwala na zastosowanie jej do przygotowania roztworów nawozowych przeznaczonych do stosowania poprzez systemy kroplowe i zraszające w szklarniach i w polu, jak również do nawożenia dolistnego.
Ponieważ zarówno wapń jak i azot są składnikami wykorzystywanymi przez rośliny, przy stosowaniu tego nawozu nie pozostają w strefie systemu korzeniowego żadne szkodliwe substancje, nie ma też groźby zasolenia składnikami balastowymi.
Poza tym azot azotanowy aktywnie uczestniczy w pobieraniu towarzyszącego mu wapnia przez korzenie i w ten sposób sprzyja maksymalnemu zaopatrzeniu roślin w ten życiowo ważny pierwiastek.
Wyższy plon, lepsza jakość czy też mniej strat w przechowywaniu dzięki wyższej wewnętrznej jakości owoców z nadwyżką pokryje dodatkowy koszt związany z pogłównym nawożeniem saletrą wapniową.
Przechowywanie. Saletrę potasową należy przechowywać w suchych, czystych i przewiewnych pomieszczeniach, o podłożu izolującym od wilgoci. Saletra wapniowa jako produkt higroskopijny łatwo chłonie wilgoć z powietrza jeżeli zostanie wystawiona na jego wpływ przez jakiś czas.
Worki z niewykorzystanym nawozem należy szczelnie zamykać aby zapewnić sypkość produktu przy następnym stosowaniu.
|