PRZEDMIOTEM OFERTY JEST 1 SZT. SADZONKI OGÓRECZNIKA LEKARSKIEGO W DONICZCE - JUŻ KWITNIE
Ogórecznik lekarski – zapomniana roślina lecznicza -
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) - to roślina jednoroczna z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae L.). Zioło lecznicze nieco zapomniane, ale nie mniej smaczne i ciekawe. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego (Europa Południowa) i Orientu, gdzie rośnie na suchych miejscach. U nas jest uprawiany jako warzywo i oczywiście jako roślina lecznicza. Uprawa ogórecznika nie jest tak rozpowszechniona jak w innych krajach, gdzie jest ogórecznik doceniany jako zdrowe, smaczne i świeże warzywo. Wykorzystuje się liście młodych roślin. Są one stosowane w sosach, zwłaszcza sosach kremowych.
Ogórecznik uprawia się w ogrodach, na brzegach klombów i w ziołowych ogrodach. Można również rozwijać go w domu w doniczce na parapecie. Na grzędzie bardzo często dziczeje. Wynika to z faktu, że doskonale rozmnaża się z nasion. Chociaż jest to zioło jednoroczne, dzięki temu samo rozsiewaniu wytrzyma na grzędzie w jednym miejscu przez kilka lat.
Ogórecznik osiąga wysokość 30-80 cm. Należy do grupy roślin szorstko owłoszonych. Cała roślina jest owłosiona szczecinami, rośnie dziko i szybko. Łodyga jest prosta, rozgałęziona. Liście ogórecznika są gruczołowe, zwężone w dolnej części ogonka. Kształt jest eliptyczny. Pachnie jak ogórki. Ogórecznik kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są błękitne i duże - jadalne jak cała roślina. Niektóre mutacje mogą mieć kwiaty białe lub różowe. Niektóre formy nawet czerwonawe. Jest to bardzo estetyczne zioło. Kwiaty tak samo jak liście smakują jak ogórki i doskonałe są do dekracji sałatek
W lecie każdy wyszukuje zdrową żywność, która nie jest trudna do przygotowania i de facto można ją przygotować "Chop Chop" a także pięknie wygląda na talerzu. Kiedy przygotowujecie sałatkę do mięsa z grilla, gości możecie mile zaskoczyć nietypowym ziołem. Ponadto, kwiaty ogórecznika można posypać cukrem i wtedy mogą służyć jako słodycz, którą pocieszycie i dzieci.
Przepisy z netu
TIP: Przepis! - Szybką duszoną sałatkę przygotujemy tak, że obsmażymy cebulę na patelni, dodamy czosnek, wlejemy gotowane liście ogórecznika i lekko osolimy. Możemy pokropić śmietaną albo dodać gęstą śmietanę. I możemy serwować. Surowe liście ogórecznika posiekane na drobno można dodać do jogurtu wraz z solą i pieprzem, oliwą z oliwek i zrobić tak niekonwencjonalny sos do mięsa. Możliwe jest również posiekać ogórecznik i dodać do domowego majonezu. Gastronomia jest w lecie na szycie i dlatego spróbujcie wielu różnych mutacji potraw i smaków. Póżniej już was nic nie zaskoczy nawet w tej najbardziej luksusowej restauracji. Im więcej smaków spróbujecie tym większym będziecie ekspertem.
Proste i różnobarwne sałatki przygotujemy tak, że porwiemy liście ogórecznika na mniejsze kawałki, dodamy oliwę z oliwek, sól i pieprz. Liście ogórecznika nie są głównym składnikiem sałatki, są tam tylko jako zioła do smaku i zapachu. Możecie dodać pomidory, seler, paprykę i inne. Kto lubi, może dodać jogurt lub śmietanę. Ogórecznik można również stosować w biednej sałatce ziemniaczanej z chrzanem, jajkiem i cebulą. Tutaj zastępuje smak ogórka.
Wypróbowaną zalewę do ogórków chyba z niechęcią zastąpicie czymś nowym, nie wypróbowanym. Dla odważnych - do solanki dodajcie liście ogórecznika, liście winorośli, małą gałązkę estragonu i gałązkę koperku.
Ja jem kwiaty bo mi bardzo smakują , no kwiaty nasturcji również mi smakują zapraszam