Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Oficer urzędnik dworzanin Kariery szlachty śląskie

16-08-2014, 16:18
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 65 zł     
Użytkownik stara-szuflada
numer aukcji: 4490999097
Miejscowość jarocin
Wyświetleń: 3   
Koniec: 16-08-2014 16:10:18

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.80 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2014
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha













Witaj na aukcji Starej Szuflady



Oficer, urzędnik, dworzanin. Kariery szlachty śląskiej w państwie pruskim (1[zasłonięte]740-18)
Autor: Małgorzata Konopnicka
Wydawnictwo: UZ
Ilość stron: 408
Książka jest nowa i nieużywana, stan bardzo dobry

W poszukiwaniu cech charakterystycznych dla śląskiego stanu szlacheckiego po 1740 r. można dojść do wniosku, że podstawowym wyznacznikiem tej warstwy społecznej w połowie XVIII w. był rodzaj preferowanej przez nią aktywności publicznejj. Przejście prowincji śląskiej pod panowanie Hohenzollernów i odebranie jej praw politycznych zburzyło jej łączność z dawnym systemem, podważyło wartość i znaczenie więzi stanowej realizowanej na płaszczyźnie dotychczasowych instytucji. W poszukiwaniu nowych identyfikatorów szlachta śląska jeszcze w czasach habsburskich, kiedy powoli ograniczano już jej wolność polityczną, coraz mocniej utożsamiała się z grupami socjalnymi i zawodowymi. Zastosowanie do charakterystyki stanu klasycznej dychotomii „szlachta habsburska a szlachta pruska” traciło sens w obliczu braku nowych społeczno-gospodarczych standardów funkcjonowania tej warstwy po 1740 r. i może uzasadnić próbę definicji stanu opartą na grupach, które cechował jednakowy styl życia oraz wspólne wartości i cele.
Abstrahując od zasadności powyższej argumentacji, należy zaznaczyć, że analiza rodzaju i stopnia gotowości do podejmowania zadań publicznych w opisywaniu społeczeństw nie jest ideą nową. Operują nią badający mobilność społeczną, stanowi też jedną z najczęściej branych pod uwagę cech analizy prozopograficznej oraz towarzyszy badaniom genealogicznym.
Brak wyraźnych kwantyfikatorów uczynił z osiemnastowiecznej szlachty śląskiej obszar badawczy należący do kategorii terra incognita. Odbierając szlachcie śląskiej prawo do samostanowienia politycznego, Fryderyk II pozbawił historyków wdzięcznego pola obserwacji badawczej, co wzmogło „nieatrakcyjność” tematu, który w obliczu przeżytku ujęć podkreślających niesprawiedliwość ustroju feudalnego stał się zupełnie zaniedbany. Podjęcie prób naprawienia absencji tej warstwy społecznej w historii Śląska można umieścić wśród – wyraźnie werbalizowanych w ostatnim czasie – postulatów dotyczących deficytów badań śląskoznawczych. O ile bowiem reprezentantów stanu wyższego można jeszcze odnaleźć w późnopiastowskim, czeskim oraz habsburskim okresie historii Śląska, o tyle już ich obecność w czasach fryderycjańskich jest niezauważalna, mimo istnienia wartych wskazania opracowań historyków niemieckich, czeskich lub ostatnich inicjatyw polskich badaczy dotyczących omawianego okresu.

[Fragmenty Wstępu]