Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ODSTRASZA KOMARY ROŚLINA _ tymianek cytrynowy

29-06-2014, 1:38
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 5 zł     
Użytkownik ogrodnik320
numer aukcji: 4347524701
Miejscowość Łęczna
Zostało sztuk: 15    Licytowało: 1    Wyświetleń: 44   
Koniec: 29-06-2014 01:38:19
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

TYMIANEK CYTRYNOWY: NOWOŚĆ

Przedmiotem jest 1 szt. sadzonki w doniczce  tymianku cytrynowego odstraszającego komary i nie tylko.

Ma odstraszać nie zabijać

Z komarami każdego lata mamy proplemy i  z pewnością potrzebujemy czegoś nieszkodliwego  ekologicznego trzymajacego krwiopijców z daleka.-tak się zlożyło  że  Poznaj wroga.

MOJA propozycja to roślina zioło tymianku cytrynowego z  którego można zrobić swoje:

- doskonała roślina do obsadzenia działki dekoracyjna roślina całoroczna odporna na  mróz

- przyprawa w kuchni - doskonała do ryb

- ekologiczna pomoc dla wszystkich do odstraszania komarów

Masz pieniądze nie czytaj dalej

ARTYKUŁ
"Jeśli chcemy w pełni cieszyć się latem, z pewnością potrzebujemy czegoś, co będzie trzymało małych krwiopijców z daleko od nas i naszych domów. O szkodliwości chemicznych preparatów odstraszających owady przekonywać nie będę. Mój artykuł kieruję do osób, które chcą chronić siebie i swoje dzieci w naturalny i ekologiczny sposób. Dowiesz się z niego, co lubią, a czego nie lubią komary, jak zrobić samodzielnie środki odstraszające komary, co pomoże po ukąszeniu i jak sprawić, by omijały nie tylko ciebie, ale także twój dom

 

 

Poznaj wroga KOMARA

 

 

 

Podstawową ochroną przed pogryzieniem jest odpowiednie ubranie (długie rękawy, długie spodnie).

 

Aby chronić się jeszcze skuteczniej, trzeba być świadomym, co komary przyciąga::

 

 

 W związku z tym kiedy wybieramy sie na kontakty z komarami ochroną będzie ograniczenie w swoim otoczeniu obecności powyższych.

 

 

 

Dwutlenek węgla znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu. Jego ilość wzrasta, gdy jest nam gorąco i podczas wysiłku fizycznego.

 

 Natomiast kwasu mlekowego, obecnego w naszym pocie, przybywa również podczas wysiłku fizycznego, a także po spożyciu niektórych potraw – słonych i bogatych w potas (na przykład sok pomidorowy).

 

Komary przyciąga wilgoć – także wilgoć wokół ciała człowieka spowodowana poceniem.

 

Przed wyjściem na wieczorne spotkanie na świeżym powietrzu dobrze jest więc… wziąć prysznic

 

- chemiczny aerozol

 

- własny sposób z zastosowaniem tymianku cytrynowego

 

 

 

Aby nie przyciągać komarów, unikajmy w swoim otoczeniu perfum, kosmetyków i środków czystości o kwiatowych i owocowych zapachach. Wyjątek stanowią tu zapachy pochodzące z olejków eterycznych, które są wręcz pożądane.

 

 

 dlatego lepiej wybierać ubrania w jasnych kolorach. Wyjątkiem są tu jaskrawe barwy kwiatów, takie jak żółty, pomarańczowy, różowy – one zamiast komarów przyciągną do nas z kolei muszki, pszczoły i osy.

 

 

 

Olejki eteryczne jako odstraszacze owadów

 

 

 

Na szczęście natura dała nam wiele substancji, które odstraszają owady. Na specjalną uwagę zasługują olejki eteryczne, zawarte w różnych częściach roślin. Wygodnym sposobem jest użycie gotowych, stężonych olejków eterycznych. Te o sprawdzonych właściwościach odstraszających komary, a także inne owady to przede wszystkim:

 

 

  • olejek tymianku cytrynowego
  • olejek trawy cytrynowej (odstrasza także muchy i meszki)

  

Ponadto, komary odstraszają:

 

  • olejek rozmarynowy
  • olejek cedrowy (odstrasza także ćmy)
  • olejek mięty pieprzowej (odstrasza nawet gryzonie)
  • olejek geranium
  • olejek lawendowy (odstrasza też pajęczaki, a nawet gryzonie)
  • olejek bazyliowy
  • olejek kopru włoskiego
  • olejek tymiankowy
  • olejek cytrynowy i olejek pomarańczowy (olejki owoców cytrusowych mają działanie fotouczulające, dlatego nie należy ich używać przed wyjściem na słońce; w czasie słonecznego lata lepiej będzie ich unikać)
  • olejek cynamonowy z liści (zabija larwy komarów, ale lepiej nie stosować go na skórę, bo nawet odpowiednio rozcieńczony może ją podrażnić )

 

Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych

Należy pamiętać, że „naturalny” nie oznacza „bezpieczny”. Olejki eteryczne są silnie działającymi substancjami i przede wszystkim nie należy nakładać nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę.

 

Szczególna ostrożność należy zachować w przypadku dzieci (poniżej 3-go roku życia) oraz kobiet w ciąży. Większość olejków eterycznych nie jest dla nich zalecana, ewentualnie należy najpierw skonsultować używanie określonego olejku ze swoim lekarzem. W szczególności, nie należy stosować olejków regularnie i należy zmniejszać ilość używanego na jeden raz olejku. Jako środek odstraszający komary można je używać tylko w przypadku narażenia na pogryzienie. Absolutnie nie stosować codziennie.

 

Środki na komary powinny być także bezpieczne w połączeniu ze słońcem. Dlatego lepiej zrezygnować z olejków z owoców cytrusowych, które działają fotouczulająco.

 

Jak zrobić środek odstraszający owady?

 

Zrobienie w domu środka na komary i inne owady jest bardzo proste. Możemy wybrać formę olejku nakładanego na skórę lub płynu w sprayu. Ponieważ na różne rodzaje komarów działają różne olejki eteryczne, to najlepiej będzie użyć mieszanki kilku (2-5) zamiast jednego.

 

Olejki musimy rozcieńczyć w oleju bazowym, tak aby otrzymać stężenie 5-10%. Jako oleju bazowego możemy użyć, któregoś z trwałych olejów roślinnych, np. słonecznikowego, sojowego, z pestek winogron, jojoba lub ze słodkich migdałów. Najlepszym olejem bazowym do tego celu jest dość trudno dostępny olej Moringa. Jest on podobny w składzie do oliwy z oliwek, ale łatwiej się wchłania. Jest trwały, a jego charakterystyczną cechą jest to, że wiąże w sobie lotne substancje zapachowe olejków eterycznych. Dzięki temu dłużej utrzymują się one na skórze, czyli tam gdzie chcemy aby działały na komary najmocniej.

 

Jeśli potrzebujemy tylko trochę olejku – odstraszacza, to możemy wymieszać 10-20 kropli mieszanki olejków eterycznych z 2 łyżkami oleju bazowego. Jeśli chcemy od razu przygotować go więcej, to posłużmy się poniższą recepturą.

 

Olejek odstraszający komary (przepis internet(

 

Skład: 

 

  • 100 ml oleju bazowego (najlepiej olej Moringa, ale może być też słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, jojoba lub ze słodkich migdałów)
  • 5-10 ml (około 50-100 kropli) olejku eterycznego (lub mieszanki olejków) np. 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego

 

Przygotowanie: Zmieszaj olejki eteryczne z olejem bazowym. Nakładaj na skórę w miejscach zagrożonych ugryzieniem, omijając okolice oczu. Ponawiaj nakładanie co 1-2 godziny. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

 

W recepturze olejku odstraszającego komary warto uwzględnić olej z nasion miodli indyjskiej (Neem). Oprócz posiadania właściwości regenerujących skórę, łagodzi swędzenie (gdy komar już ugryzie), a jego zapach powoduje, że komary trzymają się z daleka. Zapach ten jest bardzo charakterystyczny i dla niektórych osób nie do zaakceptowania, ale łagodzi go rozcieńczenie w oleju bazowym. Sam olej jest śmiercionośny dla komarów i ich larw.

 

Olejek odstraszający komary z olejem Neem

 

Skład: 

 

  • 75 ml oleju bazowego
  • 20 ml oleju Neem
  • opcjonalnie: 5 ml olejku eterycznego (lub mieszanki olejków)

 

Przygotowanie: Zmieszaj olejki z olejem bazowym. Nakładaj na skórę w miejscach zagrożonych ugryzieniem, omijając okolice oczu. Ponawiaj nakładanie co 1-2 godziny. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

 

Możemy również wybrać formę sprayu, który może być rozpylany na skórę oraz ubrania.

 

Spray odstraszający komary

 

Skład: 

 

  • 100 ml wódki
  • 5-10 ml (około 50-100 kropli) olejku eterycznego (lub mieszanki olejków) np. 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego

 

Przygotowanie: Do buteleczki (najlepiej z ciemnego szkła) z atomizerem wlej wódkę i wkrapiaj stopniowo olejki, mieszając. Wstrząśnij. Rozpylaj z pewnej odległości na odkryte części ciała, uważając na oczy (alkohol!). Ponawiaj rozpylanie przynajmniej co 2 godziny. Spray można także rozpylać na ubranie przed jego założeniem. Zmętnienie jest zjawiskiem normalnym. Wstrząsnąć przed użyciem.

 

Możemy też przygotować spray bez alkoholu, który jest delikatniejszych (niestety także dla komarów). Rozważmy tę możliwość, szczególnie jeśli przebywamy na słońcu, bo pod jego wpływem alkohol może prowadzić do przebarwień na skórze. Taki produkt jest jednak mniej trwały i powinniśmy go zużyć „na raz”, ewentualnie przez weekend. Na szczęście jego przygotowanie jest dziecinnie proste i trwa około minuty.

 

Spray odstraszający komary – wersja „na raz” (bez alkoholu)

 

Skład: 

 

  • 100 ml wody
  • 30 kropli olejku eterycznego (lub mieszanki olejków) np. 15 kropli olejku trawy cytrynowej i 15 kropli olejku lawendowego

 

Przygotowanie: Do buteleczki z atomizerem (rozpylaczem) wlej wodę i wkrop olejki. Wstrząśnij. Gotowe. Teraz rozpylaj na odkryte części ciała, na ubrania oraz w powietrze i na tkaniny we wnętrzach (zasłony, poduszki, meble tapicerowane, dywany). Ponawiaj rozpylanie przynajmniej co 2 godziny, a najlepiej co 30 minut.

 

UWAGA: Należy za każdym razem intensywnie wstrząsnąć mieszaninę, aby olejki dobrze rozproszyły się w wodzie. Olejki nie mieszają się z wodą i jeśli dobrze nie wstrząśniemy, to możemy rozpylić mieszankę o zbyt wysokim stężeniu olejków, która podrażni skórę, lub o zbyt niskim stężeniu, która z kolei nie będzie działać na komary.

 

Komary nie lubią też cierpkiego zapachu octu, szczególnie w połączeniu z liśćmi z orzecha włoskiego. Zatem jeśli nie mamy pod ręką olejków eterycznym, możemy zrobić poniższą miksturę.

 

Mikstura odstraszająca komary na bazie octu

 

Skład: 

 

  • 200 ml octu (najlepiej jabłkowego)
  • 2 liście orzecha włoskiego

 

Przygotowanie: Liście dokładnie umyj, osusz i drobno posiekaj. Zalej octem i gotuj przez około 10 minut. Przecedź i wystudź. Smaruj miksturą części ciała narażone na ugryzienia.

 

Co obniża efektywność środków odstraszających komary? Pot, duże ilości innych kosmetyków na skórze (np. filtrów słonecznych), parowanie, spłukiwanie podczas zabaw w wodzie oraz wchłanianie w skórę. Aby temu zaradzić należy regularnie ponawiać aplikację produktu.

 

Jak chronić dom i otoczenie?

 

Tak jak w przypadku ciała podstawą jest odpowiednie ubranie, tak dla domu jest zamontowanie siatek w oknach. Dbajmy też, aby wieczorem nie otwierać na długo okien lub drzwi przy zapalonym świetle.

 

Na oknach możemy ustawić rośliny, których zapach będzie dodatkowo odstraszał nieproszonych gości, takie jak: bazylia, mięta, kocimiętka i pelargonie. Kocimiętka zasługuje na specjalną uwagę, gdyż działanie olejku z kocimiętki jest bardzo silne. Zawiera on nepetalakton, o udowodnionym działaniu odstraszającym na owady (komary, muchy, karaczany). Niestety olejek kocimiętki jest trudno dostępny w Polsce. Nie należy go stosować w czasie ciąży.

 

Komary nie znoszą też zapachów niektórych produktów żywnościowych, np. cebuli, czosnku, selera, wanilii. Dlatego oprócz używania tych produktów w kuchni, możemy talerz z przekrojoną na pół cebulą położyć na kilka godzin na stole, albo stoliku nocnym. To powinno spowodować spadek zainteresowania danym pomieszczeniem.

 

Podobnie działają liście pomidorów, bazylii, mięty i trawa cytrynowa. Możemy zgnieść je w moździerzu (jeden składnik lub mieszankę) i posmarować odkryte miejsca na skórze, albo umieścić na talerzu na stole.

 

Dla ochrony domu możemy tez stosować wymienione na początku olejki eteryczne w kominku aromaterapeutycznym (10-15 kropli mieszanki). Podczas sprzątania możemy dodać do mycia podłogi kilka kropli olejku lawendowego lub/i z trawy cytrynowej. Olejek lawendowy warto dodać też do płukania przy praniu zasłon i firanek.

 

W taki sam sposób, jak spray odstraszający komary, możemy skomponować perfumy do domu. Można wypróbować ożywcze połączenie mięty, lawendy i trawy cytrynowej z nutą eukaliptusa (stosunek olejków 3:3:2:1).

 

Co zrobić, gdy jednak ugryzie?

 

Jeśli pomimo zastosowanych odstraszaczy znalazł się jakiś komar odporny na nasze zabiegi i zaczynamy się drapać, to również na to są naturalne sposoby. Niektóre olejki eteryczne łagodzą skutki ukąszeń owadów, więc jeśli uwzględnimy je w naszej mieszance odstraszającej, to będziemy mieli produkt „2w1”. Do takich olejków należą: goździkowy, bazyliowy, lawendowy, eukaliptusowy. Swędzenie łagodzą też olejek grejpfrutowy i cytrynowy, ale pamiętajmy o ich fotouczulającym działaniu (przez 6 godzin po nałożeniu nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych). Możemy też przygotować osobno produkt łagodzący swędzenie, rozprowadzając w oleju bazowym jeden z wyżej wymienionych olejków eteryczny w stężeniu 10% (około 10 kropli na łyżkę oleju bazowego). Taki olejek należy stosować miejscowo.

 

Na swędzące miejsca możemy też nałożyć sok z liści bazylii (który, jak pamiętamy, także odstrasza komary), kilka kropli soku z cytryny (nie polecane dla osób z wrażliwą skórą) lub znieczulający proszek z goździków ( 2-3 goździki utrzeć lub zmielić). Można również złagodzić swędzenie, smarując podrażnioną skórę octem lub liściem aloesu

 

Ukąszenia komarów

 

są swędzące i denerwujące --- ale , co gorsza, mogą rozprzestrzeniać choroby .

Zamiast stosowania potencjalnie niebezpiecznych substancji chemicznych przeciw  komarom , należy rozważyć użycie cytrynowego  tymianku , jednego  z naturalnych środków odstraszających komary.  Matka Natura daje nam naturalny środek odstraszający komary.  Tymianek cytrynowy dostaje swoją nazwę od jego cytrynowym zapachu i smaku , które mogą wyjaśnić jego zastosowanie jako środek odstraszający komary  jako że  komary nie lubią  się trzymać  Lemony zapachów. Skuteczność  zapewani m In. Donald R. Lewis Katedry Entomologii Iowa State University, który  informuje, że cytrynowy (Thymus X citriodorus ) wynosi około 62 procent tak jak  skutecznie odstraszające komary środki na rynku chemiczne DEET, potężnej substancji chemicznej, która jest aktywnym składnikiem w wielu komercyjnych środków odstraszających komary . To stawia przed tymiankiem  cytrynowym możliwości  citrosa , który jest około 30 procent do 40 procent tak skuteczny  jak DEET .
Jak korzystać

Niestety , otaczający się z doniczek z cytryny tymianek komary nie będą trzymać na dystans komarów i nie będzie pokropienie go na sałatki i jedzenie. W celu skorzystania z właściwości odstraszania komarów , tymianek cytrynowy , trzeba zniszczyć liście i pocierać powstałych olejów na skórę  tymianek cytrynowy.
Jeśli uprawiać własne cytryny tymianek , zawsze będziesz miał pod ręką delikatne liście do pocierania i  kruszenia i stosując jako środek odstraszający komary . Tymianek cytrynowy rośnie dobrze w/lub w pojemnikach i zwykle wymaga bardzo mało opieki . Roślina potrzebuje   pełnego  słońca i dobrze odsączonej gleby . Podlewać je regularnie , ale nie pozwalać na to , aby siedział  w rozmoczonej  ziemi przez dłuższy czas . Około połowy lata , wyciąć roślinę  do około dwóch cali  (5cm) i niech liście rosną . Daje to większą szansę na przetrwanie zimy. 

Zbiory Ostrzeżenia

Kruszenie i  wcieranie  cytrynowego  tymianek i tarcie olejku na skórze powoduje reakcje skórne u niektórych osób.  Przed zastosowaniem cytrynowego można zastosowac test  olejku  tymiankowego  liberalnego-  test tolerancji  Twojej skóry na małym, niepozornym miejscu na ciele.

 

CHARAKTERYSTYKA

Należy do rodziny Lamiaceae-jasnotowate. Jest to mieszaniec Thymus pulegioides i Thymus vulgaris. Rozrasta się szeroko. Pędy wyprostowane lub podnoszące się wysokości 10-15 cm, owłosione. Zimozielone liście pachną cytryną, są wąskie, rombowo-jajowate lub lancetowate, u odmiany "Aureus" złoto-żółte, długości 1 cm, szerokości 4 mm, na krótkich ogonkach, gruczołowato punktowane, zwykle nagie, o brzegu nieco podwiniętym. Kwiaty liliowe, zebrane w wydłużony kłos, rozwijają się od czerwca do lipca. Mimo niskiego wzrostu każda macierzanka jest półkrzewem, starsze pędy bowiem silnie drewnieją. Macierzanka cytrynowa nadaje się do zadarniania i na obwódki, w miejsca słoneczne i ciepłe, na glebach suchych i jałowych. Wymaga lekkiego okrycia na zimę, gdyż czasami wymarza

Doskonale nadaje sie do ryb - nuta cytrynowa

 

Używam nacierając roślinkami skórę i komary nie siadaja i nie gryzą . Zapraszam

 

 Możliwy zakup na innej aukcji porcji tymianku cytrynowego - ok 20g świeżego ziela za 2 zł aby sporzadzić ekologiczny środek przeciw komarom

 

 

ZAPRASZAM