Oczyszczalnia ścieków z modułami IN-DRÄN składa się z osadnika gnilnego oraz pojedynczej rury rozsączającej ułożonej na modułach IN-DRÄN (max. 15 m).
Moduł IN-DRÄN zastąpienie tradycyjnej warstwy rozsączającej z tłucznia, ok.10 krotnie większą powierzchnią rozwoju błony biologicznej. Innowacyjna konstrukcja modułu IN-DRÄN powoduje, że flora bakteryjna ma zawsze dostęp do tlenu, nawet kiedy następuje spiętrzanie ścieków. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że pory gruntu (znajdujące się w warstwie infiltracyjnej bezpośrednio pod modułem) nie są blokowane. Rozdział ścieków jest równomierny, co ma bardzo duży i pozytywny wpływ na końcowy efekt oczyszczenia osadu. Systemy z modułami IN-DRÄN niszczą również bakterie chorobotwórcze.
Efektem powyższych właściwości modułu jest to, że potrzebna powierzchnia terenu może być nawet 8-razy mniejsza niż w oczyszczalni tradycyjnej. Moduły układane są w jedym rzędzie, jeden obok drugiego z rurą rozsączającą ułożoną na ich powierzchni. Moduły oraz rura przykryte są geowłókniną, a następnie zasypane gruntem. System ten nie wymaga stosowania studzienki rozdzielczej, ponieważ zazwyczaj wykonywany jest jeden ciąg rur. W przeciwieństwie od tradycyjnych rozwiązań, osadniki nie posiadają wymiennych filtrów oraz nie potrzebują stosowania bioaktywatorów.
Długość systemu z modułami IN-DRÄN nie jest uzależniona od rodzaju gruntu rodzimego. Typ gruntu wpływa tylko na szerokość wymaganej infiltracji (podsypki żwirowa). Wynosi ona od 0,6 m (żwir, piasek) do około 5 m (glina). Koszt tradycyjnego systemu oczyszczaniawaha się w zależności od lokalnych warunków gruntu, natomiast w przypadku systemu IN-DRÄN wahania te są nieznaczne.
|