Najtańszym rozwiązaniem jest oczyszczalnia drenażowa, składająca się z osadnika gnilnego oraz drenażu rozsączkowego. W osadniku następuje proces beztlenowego oczyszczania ścieku (bakterie beztlenowe) oraz zjawisko sedymentacji i flotacji. Wstępnie oczyszczony ściek (pozbawiony zawiesiny) wypływa do drenażu gdzie następuje proces oczyszczania tlenowego. W tego typu oczyszczalniach proces natlenienia jest zbyt mały lub nieodpowiedni, w wyniku czego nie dochodzi do pełnego oczyszczenia tlenowego i następuje zjawisko zagniwania osadu i odkładania się go w drenażu. Z upływem czasu ilość odkładającego się osadu w skrajnych przypadkach może prowadzić do zapchania drenażu, w związku z tym koszt wymiany całej oczyszczalni może przekroczyć koszt montażu całego zestawu.
W czasie eksploatacji oczyszczalni ekologicznej należy pamiętać o kupnie i regularnym dodawaniu biopreparatów do osadnika gnilnego, w celu utrzymania flory bakteryjnej na odpowiednim poziomie. Przy tej opcji również niezbędna jest także duża działka, dobrze przepuszczalny grunt oraz niski poziom wód gruntowych.
W przypadku oczyszczalni biologicznych cały proces oczyszczania zachodzi w zbiorniku, który składa się z osadnika wstępnego w którym następuje takie samo zjawisko jak w osadniku gnilnym z oczyszczalni ekologicznej. Następnie wstępnie oczyszczony ściek nie wypływa do drenażu tylko do komory reaktora biologicznego, gdzie ma miejsce w pełni kontrolowany proces natlenienia ścieku, w efekcie ściek zostaje oczyszczony nawet do 98%. Oczyszczona woda jest na tyle czysta, że może być odprowadzona do ujęć wodnych np. rowy, rzeki, strumienie lub odprowadzona do gruntu np. za pomocą studni chłonnej.
|
Rozwiązanie to daje Ci 100% gwarancji, że nie zanieczyścisz swojego najbliższego otoczenia oraz unikniesz kłopotów i kosztów związanych z ponownym montażem drenażu na zagospodarowanej już działce (piękny ogród). Są to rozwiązania bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane. Jeżeli oczyszczalnia przestanie działać poprawnie zostaniemy o tym poinformowani. Jedną z największych zalet oczyszczalni biologicznych jest również to, że są bezzapachowe i bardzo ciche pomimo elektrycznych urządzeń wewnątrz.
|