Zalety
- Możliwość instalacji oczyszczalni blisko drzew (odporność na zarastanie korzeniami)
- Duża tolerancja na wahania, zarówno ilościowe jak i jakościowe, w dopływie ścieków (przy utrzymaniu wysokiego stopnia redukcji zanieczyszczeń)
- Prosta budowa oczyszczalni i niski nakład inwestycyjny
- Bardzo niskie koszty eksploatacji
- Dowolny kształt oczyszczalni dopasowany do dostępnego miejsca na działce
- Dużo mniejsza powierzchnia niż przy tradycyjnym sposobie rozsączania
Opis oczyszczalni
System rozsączania z drenażem tunelowym HABA (DT) jest szczególnie zalecany do stosowania w przypadku bardzo dużych wahań ilości dopływających ścieków, gdyż posiada bardzo dużą retencję. Konstrukcję tuneli stanowią kształtki półkoliste wykonane z wysoko wytrzymałego betonu SCC zbrojonego stalą. Na usypanej i wyrównanej warstwie filtracyjnej ułożony jest jeden ciąg lub dwa ciągi koryta rozsączającego Ø110, zamontowanego na wspornikach około 10 cm nad warstwą piasku. Koryto posiada po bokach otwory, którymi wypływają ścieki.
Na powierzchni piasku wykonana jest ażurowa konstrukcja, składająca się z jednego lub dwóch rzędów żelbetowych półkoli (krążyn). Na końcu przestrzeni rozsączającej umieszczony został komin wentylacyjny. Dzięki zapewnionej wentylacji, do przestrzeni rozsączania stale doprowadzana jest duża ilość świeżego powietrza, które może się swobodnie przemieszczać dobrze natleniając ścieki. Odległość między krążynami wynosi 25 cm. Szerokość czynna krążyn to 77 cm.
Na wykonaną konstrukcję tunelową nakłada się sztywną, nierozciągliwą geowłókninę polipropylenową. Następnie całość zostaje przykryta warstwą ziemi o grubości około 0,3 m.
|