Jak to działa:
Nie filtrowane powietrze dostaje się przez boczne wloty powietrza.
Filtr wstępny (PREFILTR) zatrzymuje większość dużych cząsteczek pyłu z powietrza.
Filtr HEPA (kasety) - w oparciu o funkcję warstwowego oczyszczania powietrza „kaseton” - składa się z trzech filtrów: Filtr HEPA, filtr z węglem aktywnym i multi-filtr katalizatora.
Filtr HEPA zapewnia wysoką skuteczność sterylizacji (zniszczenie wszystkich żywych organizmów w środowisku) oraz wychwytywania cząstek pyłu (do 0,3 IM).
Filtr z węgla aktywnego pochłania różnego rodzaju dymy i nieprzyjemne zapachy.
Multi-filtr katalizatora (szary) absorbuje i rozkłada niebezpieczne gazy, w tym formaldehydy, tolueny, amoniak, tlenek węgla, i inne.
Następnie powietrze zostaje poddane Fotokatalizacji (opis poniżej).
Tuż przed oddaniem jonizator wzbogaca wydalane świeże powietrze o jony ujemne.
Jonizacja to zjawisko odrywania się elektronów od atomu. Sprzęt elektroniczny powoduje, iż otaczające nas środowisko ma dodatnią, nienaturalną charakterystykę. Jonizator powietrza powoduje, iż atomy, które nie posiadają elektronów są o nie wzbogacane. Podobne zjawisko występuje w przyrodzie. Burza to nic innego jak naturalny jonizator. Dzięki niemu rośliny mogą wchłonąć potrzebny im do egzystencji azot, a ludzie cieszyć się rześkim i czystym powietrzem
Fotokataliza to termin oznaczający przyśpieszenie reakcji chemicznej pod wpływem światła. Dwutlenek tytanu (TiO2), odpowiednio rozdrobniony do wielkości nanocząstek, ma wspaniałe właściwości fotokatalityczne (w jego obecności pod wpływem światła szybciej zachodzą reakcje chemiczne) i właśnie dla tego spośród wielu fotokatalizatorów jest tym najczęściej stosowanym. Zjawisko to zostało odkryte w latach siedemdziesiątych a w ostatnich latach dzięki nanotechnologii (a dokładnie zdolnościom uzyskiwania wyjątkowo małych cząstek TiO2 rzędu paru nanometrów) rozpropagowane i szeroko zastosowane przemyśle.
Światło o długości fali w zakresie poniżej 400 nm (ultrafioletowe UV, pasmo światła widzialnego to zakres fali o długości 380 ~ 780 nm) powoduje w nanocząstkach półprzewodnika, jakim jest dwutlenek tytanu, wybijanie elektronów z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa. Szerokość przerwy energetycznej w przypadku TiO2 wynosi 3,2 eV.
Dzięki temu na powierzchni dwutlenku tytanu powstają elektrony (e-), które łączą się z tlenem z powietrza formując aktywny tlen (O2-) oraz dziury elektronowe (h+), które łączą się z parą otaczającego powietrza lub wodą i tworzą rodniki wodorotlenowe (.OH) z wody. Ten proces jest podobny do fotosyntezy, w której chlorofil wyłapuje światło słoneczne żeby zmienić wodę i dwutlenek węgla w tlen i glukozę.
Uformowany rodnik wodorotlenowy (.OH) jest silnym utleniaczem i jest dostatecznie mocny, aby utleniać i rozkładać różnego rodzaju zabrudzenia organiczne, np.: ptasie odchody, tłuszcze, oleje, spaliny, gazy zapachowe, bakterie. Po tych reakcjach zabrudzenia same odpadają lub łatwo dają się spłukać wodą (np. deszczem) tym bardziej, że powłoki z TiO2 wykazują też silne właściwości hydrofilowe. Część zanieczyszczeń w kolejnych reakcjach przekształci się w wodę i dwutlenek węgla. Aktywny tlen (O2-) wyzwala zaś reakcje redukcji.
Powyższe procesy zachodzą w powłokach w pełnym wymiarze po pewnym czasie aktywacji, potrzebnym na dostarczenie dawki energii ze światła. Okres ten to przeważnie mniej niż kilkadziesiąt godzin. Po pierwszym okresie aktywacji proces zachodzi też w nocy gdyż nagromadzona w ciągu dnia energia oddawana jest w nocy. Fotokatalizie z udziałem TiO2 nie przeszkadza też brak bezpośredniego nasłonecznienia czy pochmurna pogoda, promieniowanie UV przenika przez chmury (chmury nieco osłabiają intensywność promieniowania).
Zaawansowane technologicznie powłoki fotokatalityczne z użyciem TiO2 mają mocne właściwości samoczyszczące, superhydrofilowe, bakteriobójcze, antystatyczne, dezodoryzujące, czyszczące powietrze, i są mocnym filtrem UV.
Główne cechy:
Cztery funkcje w jednym urządzeniu:
Urządzenie może być stosowane jak oczyszczacz, jonizator, odświeżacz powietrza i aromaterapia.
Wydajniejsze oczyszczanie:
Urządzenie wyposażone jest w technologię negatywnych jonów z wielowarstwowym filtrem HEPA do przechwytywania i zmniejszenia zanieczyszczenia pomieszczeń przez pyłki, kurz, cząstki, włosy, bakterie, szkodliwe gazy (formaldehyd), dym, oraz wszelkich zapachów.
Ekonomiczna eksploatacja:
Urządzenie jest bardzo wydajne i energooszczędne. Duży przepływ powietrza i bardzo niski pobór energii (mniej niż 28 W).
Wygodny w obsłudze:
Trzy tryby ustawień zegara o każdym trybie informują nas wyświetlacz. Czasomierz może być ustawiony na 2h, 4h i 8h, lecz gdy poziom zanieczyszczenia przekroczy dopuszczalne normy detektor zanieczyszczenia powiadomi o tym na ekranie LED i dostosuje prędkość wentylatora do potrzeb. Detektor jest w stanie gotowości całą dobę. Aby zapewnić bezpieczne i niezawodne działanie oczyszczacz zaopatrzony jest w funkcję automatycznego wyłączania.
Trzy opcje prędkości przepływu powietrza - Wysoka prędkość (H) 3 m / s, - Średnia prędkość (M) 2 m / s niska (L) 1 m / s.
Rodzaje poszczególnych zanieczyszczeń oraz ich oddziaływanie na człowieka:
W krajach rozwiniętych człowiek spędza ok. 90% swojego czasu w pomieszczeniach zamkniętych, w których powietrze tworzy swoisty mikroklimat, o składzie różnym od powietrza atmosferycznego, natomiast warunki środowiska regulowane są często za pomocą systemów wentylacji i klimatyzacji. Z tego powodu tak istotne jest zagwarantowanie odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego, które może mieć większy wpływ na zdrowie człowieka niż zanieczyszczenia występujące na zewnątrz budynków.
Jakość powietrza wewnętrznego (IAQ – Indor Air Quality) definiowana jest jako środowisko, w którym wymagania człowieka, jak np.: ilość świeżego powietrz, brak przykrego zapachu, są zapewnione. Odpowiednia jakość powietrza przekłada się nie tylko na odczucia zmysłowe, ale również na efektywność wykonywanej pracy - jak wykazały badania [2] wydajność pracy wzrasta o ok. 6,5% w przypadku zachowania IAQ na poziomie satysfakcjonującym użytkowników.
Jakość powietrza wewnętrznego zależy od wielu czynników m.in.: efektywności wentylacji budynków, temperatury i wilgotności powietrza, występujących w pomieszczeniach źródeł zanieczyszczeń oraz jakości powietrza zewnętrznego w bezpośrednim sąsiedztwie budynków.
Jakość powietrza wewnętrznego przekłada się bezpośrednio na wydajność i efektywność wykonywanej pracy.
Zanieczyszczenia występujące w środowisku wewnętrznym:
Zanieczyszczenia środowiska wewnętrznego pochodzą z wielu źródeł – częściowo są to czynniki występujące naturalnie (np. mikroorganizmy, radon) lub/i pochodzące ze środowiska zewnętrznego (np. pyły, gazy), czynniki związane z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi (azbest, lotne związki organiczne) lub też czynniki związane z przebywaniem człowieka w pomieszczeniu (np. dym tytoniowy). Zanieczyszczenia środowiska wewnętrznego można podzielić na następujące podstawowe grupy:
* fizyczne
* chemiczne
* biologiczne
Urządzenie to pozwoli Ci wyeliminować dwie z tych grup