Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Ockham. Suma logiczna.

22-02-2015, 0:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 24 zł     
Użytkownik ksiegarniaswit
numer aukcji: 5092808265
Miejscowość Tczew
Wyświetleń: 1   
Koniec: 22-02-2015 00:10:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.50 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2010
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Autor: William Ockham

Tytuł: Suma logiczna

Rok wydania: 1971/2010

Liczba stron: 533

Wymiary: 12.5 x 20.5 cm

Waga: 0.5 kg

ISBN:[zasłonięte]978-83-16206-1

Okładka: Twarda

Ilustracje: Nie

 

„Logika jest bowiem najbardziej sprawnym narzędziem spośród wszystkich sztuk i bez niej nie można w sposób doskonały zapoznać się z żadną nauką; przy czym odmiennie do narzędzi materialnych, nie zużywa się ona przez częste stosowanie, ale przeciwnie, rozwija się przez ciągłe i pilne uprawianie dowolnej innej nauki. Podobnie bowiem jak mechanik nie znając doskonale swych narzędzi, zapoznaje się z nimi najlepiej przez posługiwanie się nimi, tak również ten, kto po zapoznaniu się z niewątpliwymi zasadami logiki, oddaje się pilnie innym naukom, automatycznie zdobywa większą wprawę i w tej dziedzinie. Sądzę zatem, że stąd właśnie to popularne powiedzenie „Sztuka logiczna jest słabą sztuką" odnosi się tylko do tych, którzy zaniedbują uprawianie innych sztuk.

Przystępując do omawiania treści logiki, należy rozpocząć od terminów, jako od elementów pierwotnych, a następnie należy omówić zdania, później sylogizmy oraz rodzaje dowodzenia. A ponieważ zwykle tak się zdarza, że młodzież oddaje się studiowaniu subtelności teologicznych oraz innych dyscyplin przed zdobyciem większego doświadczenia w dziedzinie logiki i w ten sposób napotyka nierozwiązalne trudności, które dla innych są znikome albo żadne oraz popada w ten sposób w liczne błędy, odrzucając prawdziwe dowody jako sofizmaty, a przyjmując wywody sofistyczne za dowody, postanowiłem pisać ten traktat w ten sposób, iż często objaśniać będę reguły posługując się przykładami tak z dziedziny filozofii, jak i teologii."

Więcej na www.ksiegarniaswit.pl