W oceanie można obserwować ogromną różnorodność form morskiego życia – organizmy bardzo rzadkie, czasem dziwaczne a często zdumiewająco piękne. Razem z albumem „Oceany” pozwól się zabrać w podróż poprzez królestwo wód od wybrzeży po najgłębsze otchłanie oceanów.
Książka to ilustrowany przewodnik po oceanach – opowiada o ich powstawaniu i zasięgu, o formach oceanicznego życia, ich wartości dla człowieka oraz o zagrożeniach, z którymi oceany muszą się zmierzyć. Życie na dnie oceanu przybliżają wspaniałe zdjęcia i opisy rzadkich gatunków ryb, ssaków, raf koralowych czy traw morskich. Album odkrywa przed Czytelnikiem tajemnice głębin, pokazuje jak przez stulecia człowiek zdobywał wiedzę o oceanach i pozwala zrozumieć znaczenie wysiłków na rzecz ich ochrony. Przystępne teksty, schematy i liczne odnośniki wyjaśniają sposoby badania wód oceanicznych, opowiadają o technikach nurkowania, katastrofach i prądach morskich oraz o wpływie oceanów na układy klimatyczne i podstawowe cykle zachodzące w przyrodzie. Tej fascynującej podróży towarzyszą ciekawe mapki oraz piękne ilustracje i grafiki głębokiego oceanu, które tworzą niezwykły klimat morskiej podróży.
Czytelnik znajdzie w książce następujące rozdziały:
- Błękitna Planeta – narodziny oceanów, oceany na Ziemi, w jaki sposób oceany wywierają wpływ na życie na Ziemi, regulują układy pogody i warunkują cykle zachodzące w przyrodzie.
- Eksploracja oceanów – mity, historia odkryć geograficznych i wypraw podwodnych, archeologia morska, początki i rozwój sztuki nurkowania.
- Życie w oceanie – w morzach i oceanach występuje bogactwo fauny i flory, żyją tam zarówno najmniejsze bakterie, jak i ogromne walenie, największe spośród żyjących istot. Każdy z gatunków w unikalny sposób przystosował się do życia w środowisku wodnym.
- W głębinach oceanów – organizmy żyjące w ciemnych i zimnych głębinach przystosowały się do radzenia sobie z ograniczoną ilością pożywienia docierającego na dno z warstw powierzchniowych.
- Obrzeża oceanów – rafy koralowe na świecie, fauna raf koralowych, atole, fiordy, namorzyny, morza szelfowe, życie wokół lodów, wybrzeża piaszczyste, żwirowe i skaliste.
- Wpływ człowieka – dla ludzi oceany to szlaki transportowe, źródło pożywienia i bogactw naturalnych, ale niestety również składowisko odpadów. To także środowisko zjawisk, które dzieją się z udziałem człowieka takich, jak: wielorybnictwo, zanieczyszczenie wybrzeży, hodowla ryb, globalne ocieplenie, przełowienie, poławianie pereł.
- Dane faktograficzne
- Słowniczek
- Indeks