Kontakty Polaków z Włochami mają wielowiekową tradycję. Ich losy łączyły się - celowo lub przypadkiem - w różnych okresach historii i na wielu płaszczyznach: kulturalnej, naukowej, politycznej, gospodarczej, religijnej. Ile przetrwało z tego kulturowego bagażu polsko-włoskich doświadczeń - do dzisiaj? Z czym Polska i Polacy kojarzą się współczesnym Włochom? Z jakich elementów złożony jest dzisiejszy obraz naszego kraju i jego obywateli - w Italii? Które aspekty polskości najwyraźniej zarysowują się we włoskim społeczeństwie i we włoskiej kulturze?
Książka ma charakter szkicu socjologiczno-kulturoznawczego i dotyczy współczesnych wyobrażeń o Polsce i Polakach we Włoszech. Sięga jednak również do historycznych relacji polsko-włoskich. Badania autorki koncentrują się na trzech różnych źródłach: opiniach ekspertów do spraw polskich we Włoszech, artykułach z włoskich gazet oraz wybranych włoskich dziełach literackich i filmowych. Na tle kontaktów polsko-włoskich ostatnich dziesięcioleci zaznaczają się główne przełomy i towarzyszące im przemiany w postrzeganiu „dalekiego kraju ze Wschodu” i jego mieszkańców. Powojenne doświadczenia polskich żołnierzy na włoskiej ziemi, stosunek Włochów do polskiego komunizmu i „Solidarności”, zaskakujący wybór Karola Wojtyły na papieża i jego konsekwencje, Polak-
lavavetri i Polka-
badante oraz inne fenomeny związane z polską imigracją w Italii, popularność Wałęsy, Bońka i Kapuścińskiego, zmiany w postrzeganiu Polski po wejściu do UE, pozycja naszego kraju na tle innych państw zza byłej „żelaznej kurtyny – to tylko niektóre z różnych odcieni złożonego obrazu Polski i Polaków we Włoszech, którym poświęcona jest książka.
KSIĄŻKA DOSTĘPNA W WERSJI ELEKTRONICZNEJ: