OBLICZA NIERÓWNOŚCI SPOŁECZNYCH. STUDIA INTERDYSCYPLINARNE, red. Jarosław Klebaniuk, Wydawnictwo Eneteia, Warszawa 2007
Format: 17x24 cm
Liczba stron: 624
Stan bardzo dobry!!!
"Polskie społeczeństwo, kiedy popierało demokratyczną transformację, miało pewne wyobrażenia o celach i wartościach, które dzięki niej zostaną zrealizowane. Jedna z tych wartości - idea wolności - stała się rzeczywistością okresu transformacji. Dość szybko jednak okazało się, że wolność ma swoją cenę. Jej konsekwencją jest szybkie narastanie nierówności między ludźmi.Problematyka nierówności zasługuje na poważny namysł i głęboką analizę. Dlatego dobrze się stało, że do rąk polskiego czytelnika trafiają dwie książki ("Fenomen nierówności społecznych" oraz "Oblicza nierówności społecznych"), które z różnych stron naświetlają tę problematykę.Należy mieć nadzieję, że publikacje te zainicjują poważną - choć bardzo spóźnioną - dyskusję nad zagadnieniem nierówności i nad sposobem ich ograniczania. W gruncie rzeczy wolność i równość nie muszą być sobie przeciwstawione, a lekceważenie problematyki równości może być groźne dla wolności.
Prof. dr hab. Janusz Reykowski
Ludzie pragną równości nawet w zniewoleniu - pisał ponad 150 lat temu Alexis de Tocqueville, będąc pod wrażeniem dwóch wielkich rewolucji: amerykańskiej i francuskiej. Chociaż od tego czasu rządy i ich ideologiczne aparaty poczyniły wielkie postępy w sztuce legitymizowania nierówności, większość ludzi stale odczuwa deprywację w jakiejś sferze i raz po raz dochodzi do społecznych buntów na wielką skalę. Duch równości nie zginął i jest obecny we wszystkich wymiarach życia społecznego.
Pokazanie wielowymiarowości i skomplikowania problemu nierówności jest wielką zaletą dwóch tomów oddanych do rąk Czytelnika. Rozważania ogólne spotykają się w nich ze studiami bardzo szczegółowymi. I to dobrze: jest konkret i jest abstrakcja.
Prof. dr hab. Jacek Raciborski"
(z okładki)