Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Obecność filozofa o W. Tatarkiewiczu NOWA OPIS

28-01-2012, 0:56
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 14 zł     
Użytkownik otoksiazka
numer aukcji: 2020697289
Miejscowość Tarnowskie Góry
Wyświetleń: 5   
Koniec: 25-01-2012 22:27:47

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2005
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


 
 

Dziś oferuję Państwu NOWĄ książkę
w bardzo atrakcyjnej cenie

OBECNOŚĆ FILOZOFA
STUDIA HISTORYCZNOLITERACKIE
O WŁADYSŁAWIE TATARKIEWICZU


AUTOR:
Czesław Głombik

Nowa książka
Oprawa miękka


OPIS:
Książka przedstawia trzy fazy życia, pracy naukowej i działalności dydaktycznej Profesora Władysława Tatarkiewicza (1[zasłonięte]886-19). Fazy nie mają układu chronologicznego. Każda z nich ukazuje i konkretyzuje myśl przewodnią tomu: o wyjątkowej roli Profesora - stąd tytułowa formuła: obecność filozofa - w formowaniu i rozwoju polskiej filozofii oraz kultury intelektualnej XX wieku. Uwagę skupiono na fazach najmniej dotąd znanych. To lata studiów Tatarkiewicza na Uniwersytecie Phillippa w Marburgu (Tatarkiewicz wśród neokantystów marburskich i wobec neokantyzmu); jego wczesnych kontaktów z polskimi filozofami, którzy - jak Adam Mahrburg, Władysław Weryho, a przede wszystkim Kazimierz Twardowski - dopełnili i korygowali jednostronności jego uniwersyteckiego przygotowania; wreszcie gościnnych wykładów, jakie po drugiej wojnie światowej prowadził w Katowicach na zaproszenie Profesora Józefa Pietera, uczestnicząc w ten sposób we współtworzeniu na Górnym Śląsku nowego ośrodka studiów humanistycznych, które przyjęły pełny kształt, łącznie z akademicko uprawianą filozofią, wraz z powołaniem w 1968 roku Uniwersytetu Ślaskiego.
Autor odwołał się do niewykorzystanych dotąd materiałów archiwalnych dostępnych w Heskim Archiwum Państwowym (Hessisches Staatsarchiv) w Marburgu, siegnął po roczniki polskich pism codziennych i periodycznych sprzed pierwszej wojny światowej i wydobył cenne dane z prywatnej korespondencji uczonych. Aneksy dołączone do książki pozwalają poznać niektóre z tych źródeł.


Liczba stron: 208

POLECAM