Obciążenia budynków i konstrukcji budowlanych według Eurokodów z płytą CD-ROM
Anna Rawska-Skotniczny
rok wydania: 2013
format: 16,5 x 24 cm
stron: XVIII + 325
oprawa: miękka
wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Obciążenia budynków i konstrukcji budowlanych według Eurokodów – teoria i praktyka!
Niezbędny wstęp i podstawa do projektowania wszelkich konstrukcji budowlanych. Dotyczy zagadnień określonych w Eurokodzie 1: obciążeń. Zawiera materiał obliczeniowy i przykłady katastrof budowlanych.
Książka jest niezbędnym wstępem i podstawą do projektowania wszelkich konstrukcji budowlanych i inżynierskich. Dotyczy zagadnień określonych w Eurokodzie 1 – obciążeń. Uwzględnia najnowsze normy europejskie, w tym Eurokod 1990.
W książce zostały omówione:
* podstawowe definicje związane z obciążeniami,
* metodologia definiowania obciążeń w wybranych inżynierskich programach komputerowych,
* wprowadzenie do Eurokodów obciążeniowych oraz charakterystyka norm,
* oddziaływania stałe oraz zmienne (także zdefiniowane w innych przepisach i normach krajowych i zagranicznych), oddziaływania śniegiem, wiatrem, termiczne, obciążenia oblodzeniem i oddziaływania wyjątkowe,
* oddziaływania w czasie wykonywania konstrukcji, które po raz pierwszy zostały zdefiniowane w odrębnej normie.
Książka zawiera liczne przykłady obliczeniowe wynikające z wieloletniej praktyki projektowej i eksperckiej autorki, podane w przystępnej formie, a które są zawsze poszukiwane przez projektantów i studentów. Autorka starała się zobrazować każdy rozdział przykładami katastrof budowlanych, których jedną z przyczyn było nieuwzględnienie danego obciążenia.
Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca nakładkę programu Kalkulator Oddziaływań Normowych KON EN firmy SPECBUD. Program ten umożliwia wyznaczenie oddziaływań na budowle i ich elementy wg europejskich norm obciążeniowych PN-EN 1991-1-X, w tym wiatrowej i śniegowej. Płyta zawiera także obliczenia wykonane programem KON EN wybranych przykładów z książki.
Publikacja przeznaczona jest dla studentów budownictwa, architektury i urbanistyki oraz ich wykładowców. Skorzystają z niej również projektanci oraz inżynierowie budownictwa, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia ujęte w nowych normach europejskich. Pewne elementy mogą być wykorzystywane przez osoby zajmujące się projektowaniem maszyn i urządzeń (np. żurawi wieżowych, urządzeń energetycznych) i inżynierów kierunków pokrewnych dla budownictwa (np. inżynieria środowiska, instalacje sanitarne).