Ostatnia książka Normana Mailera, giganta amerykańskiej literatury, zarysowuje jego system przekonań religijnych odrzucający zarówno zinstytucjonalizowaną religię, jak i ateizm.
W tym zbiorze dziesięciu niezwykle poruszających, dociekliwych, niekiedy prowokujących dialogów z Michaelem Lennonem, literaturoznawcą, Mailer przedstawia swoją koncepcję natury Boga. W jego wizji świat został stworzony przez Boga artystę, a na dzieło to składa się sporo udanych przedsięwzięć, ale i porażek poniesionych na skutek opozycji ze strony wrogich sił, z którymi Bóg toczy wojnę o ludzkie dusze.
Mailer dyskutuje o inteligentnym projekcie, stwierdza, że rozkosze zmysłowe są darem od Boga, dostrzega usterki w dekalogu (cudzołóstwo jest dla niego mniejszym złem niż cierpienia wynikające z życia w złym małżeństwie) i utrzymuje, że technologia jest najgenialniejszym wynalazkiem diabła. Krótko mówiąc, Mailer jest oryginalny i nieprzewidywalny w tej inspirującej podróży intelektualnej, w której "Bóg potrzebuje nas tak samo jak my Jego".
"Teologia Mailera nie jest dla niego kwestią teoretyczną. Po ośmiu dekadach życia w to właśnie wierzy. Nie oczekuje, że znajdzie wyznawców, nie mieni się prorokiem, lecz zbudował ze swoich przekonań spójny katechizm".
"New York"
"Bardzo ciekawy przyczynek do dyskusji o wojnie z Bogiem i o Boga".
"Jewish Week"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Antropos
Stron: 217